Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Svrab po koži - plikovi?

TheMAKI

Pozdrav.

Prije nekog dužeg vremenskog perioda (mozda nekoliko mjeseci) primjetio sam da me koža u nekim trenutcima počinje užasno svrbiti, a na tim mjestima mi se stvore nekakvi 'plikovi' i mjehurići crvene boje koji svrbe. Oni se pojavljuju u neravnomjernom vremenskom roku, ponekad me svrbi pola minute, minutu, par minuta, i onda se smiri, samo što koža bude malo izritirana od svraba, no mjehurići (nisu to mjehurići, nisu šuplji, ali kao nekakav osip) se povuku i koža bude normalna. Najčešće me taj svrab uhvati tijekom sna ili dok vršim veliku nuždu. Ne pojavljuje se uvijek prilikom tih aktivnosti, ali zna se javiti. Tijekom sna me najčešće svrbi unutarnja strana bedara, dok pri velikoj nuždi najčešće lopatice, podlaktica itd. U nekim slučajevima me počne svrbiti dok radim neku aktivnost, neovisno koja bila.
Da li to može biti zbog nekakvih crijevnih parazita ili su to pak simptomi šećerne bolesti?

Zahvaljujem i nadam se brzom odgovoru!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da se ne radi o šećernoj bolesti ili parazitima. Prvo treba utvrditi kakve promjene imate i postaviti dijagnozu. O tome ovisi daljnje postupanje.

riciboy

Nasao sam temu koja je najblize mom pitanju, da ne bih otvarao novu.
Desava se redovno posle svakog tusiranja, sva koza pocne da svrbi, grb, ramena, ruke , grudi, noge. To se desava i na letovanju. Nema nikakve promene na kozi, samo svrab koji za pola sata -sat polako prestane. Menjao sam gelove i sapune za tusiranje, i svaki put isto. Sada mi se to desilo najekstremnije do sada sto me navelo da vam pisem.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za Vaš problem nema učinkovitog rješenja.