Neurologija

Moždani udar - pokretljivost nakon udara

george

Moja majka je imala moždani udar 2005. godine. Od tog vremena njene motoričke sposobnosti su svedene na minimum, čto se posebno ispoljava kroz utrnulost lijeve noge i ruke i uopšte uzevši slabiju cirkulaciju u tom dijelu organizma (npr nije moguće izmjeriti pritisak na lijevoj ruci). Ona ima 54 godine. Prije moždanog udara je imala povišen pritisak koji se i sada drži pod kontrolom isključivo pomoću lijekova. Od vrmena kada je imala moždani udar do danas nije njena motorička sposobnost nije značajno poboljšana. Ono što mene prvenstveno zanima je sledeće:
- Postoji li način, bilo da je to vrsta posebnog tretmana ili neki lijek, kojim bi se njena pokretljivost mogla poboljšati i da li je uopte moguće postići takav efekat poslije toliko vrmena nakon moždanog udara?

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovani, neurorehabilitacija je dugotrajan proces koji ne rezultira uvijek željenim rezultatom. Neposredno nakon hospitalizacije, preporuča se stacionarna rehabilitacija u toplicama te fizikalna terapija u kući. Javite se nadležnom liječniku opće prakse te neurologu koji će Vas uputiti na neku od mogućih terapijskih mogućnosti. Srdačan pozdrav.