Neurologija

neuronalna lezija

laverna

Poštovani, unazad godinu i pol povremeno (nekad 5-10 puta mjesečno, a nekad i po tri mjeseca mi je ok) imam smetnje vida na jednom oku u smislu zamagljenog vida,zatim smetnje "prijeđu" na drugo oko,iza toga osjećaj vrtoglavice i glavobolje,sve to u trajanju otprilike pola sata do sat i pol,ovisno kako kad,te svaki dan trnjenje ruku. Prije tri mjeseca sam krenula na pretrage; neurološki nalaz uredan,rtg vratne kralježnice uredu,oftamološki nalaz uredan,VP po Goldmanu nalaz uredan,VEP; stimulacijom se dobije niska ampl. vala N135 ili se radi o atipičnom W obliku P vala latencija 98 do 136 ms obostrano,moguća neuronalna lezija oba VP i to vlaknima za donje polovice perifernog dijela VP.Nakon tri mjeseca ponovno učinjen VEP; niska amplituda vala N135 ili atipiči W oblik P vala latencija 100 do 131 ms obostrano najviše izraženo u donjim polupoljima obostrano,moguća neuronalna lezija oba vidna puta po tipu afekcije vlakana perifernog dijela VP,nisu isključene smetnje oba vidna puta.Nakon ovog zadnjeg nalaza nisam dobila nikakve upute,molim vaše mišljenje. Unaprijed hvala. Tonči

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovani,
smetnje koje opisujete na početku pisma ne mogu se u potpunosti objasniti nalazom VEP-a koji navodite. Nemamo podataka o vašoj dobi i da li bolujete od nekih drugih bolesti. Savjetujem vam da se svakako javite svom neurologu na kontrolni pregled sa svim novim nalazima kako bi traganje za uzrokom vasih tegoba bilo što uspješnije.

laverna

Imam 31 godinu i do sada nisam bolovala od nikakvih ozbiljnijih bolesti. Zadnji put sam kod neurologa bila prije nego što sam obavila zadnji VEP. Tada je preporuka neurologa bila da daljnje pretrage nisu potrebne do trenutka ponavljanja prethodno spomenutih simptoma i to kroz duži period. Kako je meni već duže vrijeme dobro (osim dva ili tri izolirana "napada"blunk nisam imala potrebu za kontrolom (po savjetu neurologa), međutim ovaj zadnji VEP nalaz govori da ipak neke promjene postoje pa mene konkretno zanima dali bih se ja ipak trebala javiti neurologu bez obzira što sam trenutno ok. Puno vam hvala na predhodnom odgovoru ali dali mi ipak možete malo pojasniti VEP nalaz što znači tj na što on uopće može upućivati?

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovana,
svakako se javite svom neurologu s nalazom VEP-a. Smetnje koje opisujete nisu specifične, a nalaz se nikada ne interpretira bez kliničke slike u vrijeme nalaza. Potrebno je vidjeti da li treba napraviti još neke pretrage kako bi se ovaj nalaz razjasnio do kraja.