Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

za gospodina: očito si u zamahu rasta, treba biti strpljiv, ne može se prognozirati da li ćeš dosegnuti visinu oca.

za Malika: za sada se nalaziš u granicama normale za odrasle - prema tome kako ide vrijeme sve će biti nešto bolje. Bolesti nema.

za Danijelu:preporučujem pregled pedijatrijskog endokrinologa. treba isključiti neke bolesti koje mogu biti u podlozi opisanih zapažanja (npr celijakija), potom treba vidjeti zrelost kostiju (u kojoj je fazi okoštavanje zona rasta kostiju). Nije pametno čekati jer ako se u međuvremenu ove zone okoštaju neće biti moguće povećati rast. Potrudite se prije pregleda prikupiti podatke o visini i težini - kada god je bio mjeren. Podaci će poslužiti za unošenje u percentilnu krivulju koja je dragocjeno pomagalo u procjeni rasta i razvoja.

emirs

Pozdrav,

Imam punih 14 god. i visok sam 161 ehh sad pubertet ne znam jel mi poceo jer glas mi se nije nista promijenio ali imam dovoljno dlacica po tijelo sve osim po po rukama po rukama ko od majke rodjen hh ali to nije problem ali kad vec postavljam pitanje da i to pitam big-smile

Moj glavni problem je visina( nisam bas toliko nizak jer ima i nizih ali opet je tu problem bavio sam se fudbalom jedno 6 god. i otac mi je visok oko 173-174 sad ali ne znm koliko je prije bilo ( sad ima 47 god.) Mama mi je visoka 155 ali znm da ne mogu puno ocekivati visinu ali ima nesto cudno moj stariji brat ima 20 god. i visok je 182 pa ne znam hocu li dostici njegovu visinu.

Hranim se pravilno,treniram ne pusim, ne pijem hhh ne radim nikakav fizicki tezak posao i to je to.

Unaprijed hvala big-smile

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom na navedeno možeš očekivati da ćeš doseći visinu svog oca. Pubertet očito nije u punom zamahu (provjeri da li su ti se povećali testisi) i možeš očekivati u narednih 1-2 godine značajniji porast a nakon toga još koji centimetar...

quesa

poštovani!
ukoliko je dijete na 5. percentili krivulje rasta i svi poznati uzroci niskog rasta su isključeni, može li se postaviti dijagnoza idiopatskog niskog rasta? koji je lijek u tom slučaju, tj. koliko se može očekivati od terapije hormonima rasta (s obzirom da naravno epifizne hrskavice nisu srasle)?
zahvaljujem!

samsonite

Poštovani

Imam sina 16,5 godina, visine 170 cm, koji trenira košarku i u zadnje vrijeme je dosta opterećen svojom visinom u odnosu na druge kolege i prijatelje i smatra da više neće rasti. Rođen je sa dužinom 50 cm i težinom 3 kg. Otac je visok 173 cm, a majka 162 cm. Zadnji put do sadašnje visine je narastao prije dvije godine. Veoma rano je mutirao i izrazito je dlakav gotovo po čitavom tijelu.

Ono što želim da Vas pitam jeste da li je potrebno obaviti neku vrstu pregleda po doktoru, pretpostavljam dječijem endokrinologu koji bi mogao ustanoviti eventualno da li je njegov rast završen, da li je u granicama normale u odnosu na njegove genetske predispozicije s obzirom na visinu roditelja, da li postoji neka terapija i sl. odnosno da li uopće postoji potreba za takvom vrstom pregleda.

Unaprijed zahvalan

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

za quesu: to što je dijete na 5. centili ne znači ništa. Potrebno je vidjeti kretanje njegove težine i visine u proteklim godinama (mjesecima), ne navodite niti dob djeteta. Obratite se odabranom liječniku primarne zdravtsvene zaštite i konzultirajte se s njim. Potreban je pregled, uvid u njegovo zdravlje i podatke koje sma naveo. Tek tada se može vidjeti ima li elemenata za daljnju obradu.

za samsonite: Vaš je sin u granicama normale za dob, ne nalazim indikacije za daljnu obradu. Na pitanje da li će još rasti se može odgovoriti ako se napravi rendgenska snimka zapešća - tu se može vidjeti da li su zone rasta kostiju zatvorene (okoštale) , no ja zbog znatiželje ne bih činio.

vax

zdravo,imam 13.5 god musko sam i zanimam me jeli normalno imati u toj dobi celulit?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Normalno ali nepoželjno. Pazi na težinu i pojačaj fizičku aktivnost.

toni2013

Postovanje! Imam 12 i pol godina i zanimaju me neke stvari. Ovako, svakodnevmo imam erekciju sto je vjerojatno normalno. Ponekad se usred noci probudim i koliko vidim imam poluciju. To mi se cini malo prerano zar ne? No jos jedna stvar. Imam penis sasvim normalne velicine i to me ne zabrinjava, vec nesto drugo. Imam jako puno dlaka po cijelom medunozju no ispod pazuha nemam nijedne sitne dlacice. I samo jos nesto. Vidi se da mi se glas mijenja i postaje sve dublji no kad razgovaram sa nekim preko telefona zvucim kao dijete! Molim vas mi odgovorite.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve navedeno je normalno, strpi se par godina i sve će doći na svoje mjesto. Nemoj previše analizirati svoje tijelo jer te očigledno zabrinjava sve što ne poznaš i ne razumiješ. Nije zdravo, opusti se uživaj u svakom trenutku mladosti; onakav kakav jesi. Inače ćeš biti stalno nesiguran, uspoređivat ćeš se sa drugima i u svemu tome će se izgubiti tvoje istinsko ja - otkrivaj što je u tebi dobro i u čemu uživaš.

Semsduin

Postovani doktore

Imam 15 godina. Visok sam 184cm i imam 55kg. Ja imam problem sa pretjeranim rastom dlaka na nogama. vece su mi dlake od 2.5cm

:Drelax

Dobar dan imam 13 godina visok sam 160 cm a tezak 43 kg. Pojavile su mi se grudvice u bradavicama zanima me koliko cu porasti, otac mi je visok 185 a majka 175.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Podaci koje šalješ su oskudni, no čini se da si tek pred pubertetskim uzletom. Možeš očekivati očevu visinu.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Šemsudine - to je normalno, nije znak bolesti.

Drelax. već sam odgovorio na drugom postu gdje si poslao upit.

nnensi

Postovani,

Imam sina koji će u oktobru napuniti 12 godina. Trenira košarku. Visok je 170 cm a težak 59 kg. Da li je to mala težina za ovu visinu.

Pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije...

lishnich.pr0

Pomoc!!
Imam 13godina. Tezak sam 40kg i imam 152cm.
Svi iz moga razreda su u pubertetu osim mene.
Nemam nikakvih znakova da ulazim u njega, niti imam stidne dlacice ili ispod pazuha itd.
Jel to ima veze s tim sto imam plavu kosu ili sta?
Hvala Vam unaprijed.

WorkoutS

Postovani doktore...

Imam 14,5 godina visok sam 171. Otac mi je visok 185 a majka 164. Zanima me koliko cu ja jos narast? i kad cu pocet rasti ubrzano?Dali vjezbanjem(sklekovi , trbusnjaci,zgibovi) mogu nastetiiti mojem raastu?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

lichnic: javi se liječniku, trebao bi te uputiti endokrinologu koji će procijeniti da li je potrebna daljnja obrada.

workout: teško je procijeniti krajnji doseg, rad sa teretima ( dizanje utega) i ekstremno naprezanje mogu smanjiti konačni doseg rasta.

Nazad
1 ... 6 7 8 9 10 11 ... 34
Naprijed