Kontracepcija

duphaston

ljubica22

Pitanje u vezi duphaston tableta. Moja ginekologica mi je dala duphaston tablete za reguliranje ciklusa. Zanima me jel ih pijem od 11-25 ciklusa (14/1 dan) ili od 16-25(2/7 dn.) ciklusa? Koliko vremenski razmak treba otprilike biti ako ih uzimam dva puta dnevno? Razmak između predzadnje i zadnje menstruacije je 16 dana. happy

Natalija Beljo, dr. med.

Od 16-25 dana i razmak je 12 sati

aana_anaa

koliko je riskantno upuštati se u seksualne odnose bez kontracepcije, i uz to koristiti Duphaston?

Natalija Beljo, dr. med.

Vrlo jer možete ostatiti trudni.

sandyp

jedno pitanje u vezi duphaston tableta...ja sam ih počela piti,i razmišljam o trudnoći...ako ostanem trudna,moram nastaviti normalno piti tablete,kako mi je prepisala doktorica??hvala...

Natalija Beljo, dr. med.

U slučaju trudnoće piju se svaki dan 2ili 3 tbl na dan

evana085

Poštovanje,

nedavno sam Vam se javila s pitanjem u vezi Duphaston tableta, a sada se opet javljam, ali s malo drukčijim pitanjem happy.
Naime.. prepisano mi je, 2 tablete dnevno od 5 do 25 dana ciklusa kroz 3 ciklusa.
Trenutno ih pijem kroz 2. ciklus, no kako mi je ciklus počeo 20.1, tablete bih po terapiji trebala piti do 13.2, međutim već danas sam dobila menstruaciju (dakle pravo menstrualno krvarenje, a ne iscjedak prije menstruacije ili slično), pa sam sada u nedoumici, da li da ih nastavim piti, ili da stanem, te ih ponovno počnem uzimati nakon 5 dana.
Lijep pozdrav happy

Natalija Beljo, dr. med.

Tako je , prekinite piti pa od 5 dana ponovo.

evana085

Pozdrav,

ponovno se javljam, sa novim pitanjem.
Danas sam naime bila na ultrazvuku u bolnici gdje mi je ginekolog koji me je i operirao zbog endometrioze odlučio nastaviti s terapijom Duphaston 2x1, od 5 do 25 dana ciklusa kroz još 3 mjeseca, međutim rekao mi je dok sam odlazila, kako mi je to ujedno i kontracepcija.. u tom trenutku nisam razmišljala, ali sada mi nije jasno da li sam to nešto krivo shvatila, uvijek sam mislila da se uz Duphaston može ostati u drugome stanju i da on nikako nije kontracepcija, pa bih Vas molila za neko objašnjenje..
Hvala happy

Natalija Beljo, dr. med.

On je za regulaciju ciklusa, ali i ne za kontracepciju.

petra1805

Dobar dan. Molila bih Vas za pomoc jer moja ginekologica nije u gradu. 10.4. sam ima posljednju menstruaciju, prije nje sam nešto manje od dvije godine pila Diane zbog policističnih jajnika. Sredinom ciklusa (oko 22.4.) mi se pojavilo hormonsko krvarenje i ginekologica mi je dala Estrofem 4x2 u roku 24 sata pa 2x2 sljedećih 5 dana i potom Duphaston 2x1 10 dana. Krvarenje je prestalo vec i prije nego sam pocela piti to sve i sad mi se jucer (zadnji dan Duphastona) pojavio smeđi iscjedak. Cijeli ciklus sam imala nezaštićene odnose u nadi da ću ostati trudna. Moćete mi reći što bi bio taj smeđi iscjedak i može li on biti znak trudnoće? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana Petra, svakako može biti znak trudnoće.

sonjaaa

da li duphaston pomaže kod pucanja cističnih tvorbi?hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Štovana Sonja, svakako da pomaže.

ornina

pitanje u vezi pocetka uzimanja duphastona- ginekolog mi je rekao da nakon popijene kutije qlaire odmah krenem sa duphastonom,s obzirom da qlaira ima zadnje dvije placebo tablete nije mi jasno hoculi popit i njih pa tada poceti sa duphastonom ili vec poslje zanje djelatne tablete ? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana poslje zadnje djelatne tablete.

Sveki

Molila bih pomoć. Od svoje 18-te godine pijem hormonalne tablete (od Cileste, Diane, Triquilar, Dabrostone, a sada Duphastone). Zbog stresa, podruma i kliničke smrti u avemu tome (ratu), imam posljedice. Imam policističke jajnike, CIN 2 ne mogu bez tableta, nemam menstruacije. Prije 10-ak godina kad sam radila ''prekide'' od tableta, znala sam dobiti menstruaciju s povećim kašnjenje, ponekad i 2-3 mjeseca. Nakon očeve sahrane više ne mogu dobiti menstruaciju ako ne pijem tablete. Naravno, sve te promjene, mijenjanje tableta, prekidi i slično koštali su me debljanje po par kila do čak 10 unutar 2-3 mjeseca koje nisam mogla skinuti. Nisam držala nikakve dijete, ali sam pripazila na prehranu (s time da sam prilično izbirljiva i antiljubitelj povrća). Trenutno težim 78kg (u gripi skinula sretne 3kg) i visoka 168cm, te imam 34g. Ne štitim se u odnosima od svoje 23. godine. Trebala sam ići na potpomognutu oplodnju s bivšim mužem, ali pred termin smo se razveli. Sad imam novog partnera s kojim sam u vezi 3g ali i dalje nema nikakvih pomaka u mom zdravlju. Najgore od svega je što su mi jetrene probe uvijek bile u redu, a sad su mi nalazi loši. ALT i AST su mi povišeni, 3x veći od normale. Ostali nalazi krvi i urina, masnoće, željeza i šećera uredni. Zbog selidbe sam trentuno bez ginekologa, teško je naći slobodnog, a doktorica opće prakse kaže da provjerim situaciju sa svojim ginekologom. Moram napomenuti i da sam večer prije vađenja krvi popila Duphastone. Inače ih pijem redovito, od 16-25 dana po 1 i ciklusi su mi redoviti, 28 dana i traje mi 5-6 dana. Prije par godina sam imala neku virus zbog kojeg sam dehidrirala i bila tjedan dana u dnevnoj bolnici. Virus mi je djelovao na jetru i nalazi su bili drastično visoki AST i ALT, jedan 144 drugi 240. Radili su mi i markere na Hepatitis B i sve je bilo negativno. Situacija se smirila nakon 1,5mjesec.
Imate li ideju što bi sada moglo biti i što mi je činiti? Da li promijeniti tablete ili što? Više sam luda od njih, a i dalje jako želim dijete. Iako sama sebi govorim da nije bitno, ali kako većina mojih radnih kolegica i prijateljica u raznim dobila trudno ili nedavno rodilo, želja mi je opet sve veća....molim Vas savjet. sad

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, dakako su loše situacije u vašem životu imale i imaju reperkusiju na vaše današnje stanje.
Dakako s obzirom na leziju jetre vam ne bi preporučio bilo kakvu hormonsku terapiju.
Ako planirate trudnoću savjetujem hormonsku obradu, hormone štitnjače, ogtt, vježbanje, redukciju tjelesne težine.
S obzirom da planirate trudnoću svakako s obzirom na pcos, driling jajnika i prohodnost jajovoda.

Sveki

Hvala na brzom odgovoru. OGTT sam radila jednom i to jedva, ali kad sam popila glukozu šećer mi je pao na nekih 2. Drugi put ga nisam mogla probaviti (osjetljiv želudac na slatko). Hormone sam vadila ne znam ni sama koliko puta, alisad već malo duže ne. Međutim, i dalje me najviše zanima što je s tabletama, tj.Duphastone i povišenim ALT i AST? Jel moguće daje to povezano? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije povezano sa uzimanjem Duphastona.