Kontracepcija

duphaston

mibibebu

Poštovani, imam veliko pitanje.
ovako, ne znam šta mi se dogodilo s ciklusom, traje mi samo 18 dana. Možda je problem u tome zato što sam smršavila 16 kg, u nekom kreatkom periodu. Mi bi ja jako željeli bebu, i radimo na tome već 6 mjeseci, ali nikako. Polako gubim snagu. Nikako da odemo kod ginekologa zato što nemam dopunsko, a ni ne znam koliko bi sve platila. Zahvalna bi Vam bila na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, vrlo vjerovatno se to dogodilo zbog gubitka kilograma.
U ginekološkim ordinacijama koje imaju ugovor sa hzzo-om, naplačuje se samo participacija od 10 kuna.
To sigurno nije neki problem. Svakako morate imati primarnog ginekologa .

lola.

Postovani!

Ciklus mi je poceo 01.08., inace mi traje 30 dana, te bi slijedecu menstruaciju trebala dobiti tocno na dan odlaska na more.
Iz tog razloga mi je ginekolog prepisao Duphaston tablete. S obzirom da mi je danas sedmi dan ciklusa, planirala sam piti 2x1 tabletu
sve do dvadesetog dana ciklusa, nadati se krvarenju u slijedecih par dana, te da mi do mora menstruacija zavrsi.

Da li je to dobar plan ili sugerirate drugacije?

Nisam puno razumijela doktora, bio je u strci, tako da - unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Počnite ga uzimati nekoliko dana prije očekivane menstruacije.

Budapest

Poštovani,

molim Vas pojašnjenje što znači pojava smećkastog iscjetka ZA VRIJEME uzimanja Duphastona? Znači ne nakon prestanka uzimanja kad se očekuje krvarenje već tijekom uzimanja.

Inače, uzimam Duphaston za regulaciju menstrualnog ciklusa (PCOS) s obzirom da planiramo trudnoću.

Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Probojno krvarenje, jer pada funkcija žutog tijela i sluznicu je teško održat cjelovitom i zbog toga se javlja takvo krvarenje.

Budapest

Poštovani,

zahvaljujem Vam na prethodnom odgovoru, no s obzirom da je smećkasti iscjedak tijekom uzimanja Duphastona (2x1 tijekom 7 dana) prešao u menstruaciju, zanima me koji da dan uzmem kao prvi dan ciklusa s obzirom da dalje moram uzimati 2x1 od 15. do 25. dana ciklusa?

Teško mi je procijeniti kada je nastupilo pravo menstrualno krvarenje kad mu je prethodio taj smećkasti iscjedak, a sad ispada da je menstrualno krvarenje nastupilo još za vrijeme uzimanja Duphastona.

Ponovno puno hvala unaprijed na odogovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite prvi dan menstruacije pojavu svježeg krvarenja.

MissBoo

Pozdrav, da li je nužno da prilikom uzimanja duphastona menstruacija svaki ciklus dolazi s istim razmakom od zadnjeg uzimanja tablete? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da ne.

Budapest

Poštovani,

još Vas jednom molim za pomoć. Uzimam Duphaston 2X1 od 15. do 25. dana ciklusa za regulaciju ciklusa s obzirom da želimo ostvariti trudnoću, a inače imam policistične jajnike.

3.1. sam dobila menstruaciju i sve je teklo normalno, trajala je nekoliko dana kao i inače i činilo se kao da će završiti, više nije bilo svježeg krvarenja, već je pred kraj ostao samo smećkasti iscjedak nakon kojeg obično menstruacija definitivno završi. Međutim, ovaj put je nakon tog smećkastog iscjetka ponovno krenulo oskudno svježe krvarenje, svaki dan do danas (11.1.) - krvarenje nije obilno, ali ne pokazuje naznake da će stati. Jasno mi je da bez pregleda i ultrazvuka teško možete dati savjet, no to krvarenje me počinje brinuti - bih li možda trebala otići na hitni pregled s obzirom da moj primarni ginekolog radi tek u ponedjeljak poslijepodne, a danas je subota.

Unaprijed puno zahvaljujem.

Lijepi pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte ponedjeljak. Radi se o disfunkcijskom krvarenju zbog pcosa vjerovatno.

Budapest

Poštovani,

nažalost opet se javljam s novim problemom. U siječnju sam imala dvije vodene ciste, svaku na jednom jajniku, promjera 6,5 cm - već sam bila pripremljena za laparoskopiju, no kontrolni ultrazvuk je pokazao da su se nakon terapije Lutenylom ciste gotovo u potpunosti povukle (napominjem kako inače uzimam Duphaston za regulaciju ciklusa od 15. do 25. dana ciklusa s obzirom na pcos i činjenicu da pokušavamo ostvariti trudnoću) tako da do operacije nije došlo.

Nakon toga, nastavila sam s uzimanjem Duphastona. Jedan je ciklus prošao bez većih cisti, no sada ponovno 10. dan ciklusa imam dvije veće vodenaste ciste na desnom jajniku, promjera 5 cm.

Pitam se da li je možda moguće da mi više odgovara Lutenyl od Duphastona jer sam na pakiranju Lutenyla pročitala da je količina hormona 5 mg, a na Duphastonu je 10 mg ili to nema apsolutno nikakve veze?

Inače čekam nalaze spolnih hormona. Da li se može dugoročno riješiti problem nastajanja tih većih cisti kojima sam očito sklona jer koliko vidim Duphaston rješava problem kratkoročno, nakon čega se one opet javljaju?

Prije Duphastona sam godinama uzimala Diane 35 i nikad nisam imala problema s većim cistama, niti prije uzimanja Diana.

Duphaston uzimam od listopada prošle godine. Je li moguće da su te veće ciste posljedica nekakvog hormonalnog disbalansa do kojeg je došlo uslijed promjene u terapiji pa organizmu treba vremena da se privikne na Duphaston (progesteronsku terapiju)?

Ponovno zahvaljujem unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nakon iznesenog savjetujem laparoskopiju i cistektomiju, prohodnost jajovoda. Naravno da niste imali ciste pod Dianame jer iste tome i služe.
Sve jedno koji preparat koristite.

LelaLa

Poštovani,
Posljednju menstruaciju dobila sam 5.3.(obično mi traju 5-6 dana), ovaj mjesec očekivala sam je 1.4. no nije došla. Do prije nekoliko mjeseci svaki mjesec su bile redovite, svakog 27.u mjesecu no posljednih 4-5 mj.dolazi do kašnjenja od po 3-6 dana, no to pripisujem sresu.
U međuvremenu sam napravila 2 testa za trudnocu i oba su bila negativna.
Nakon 17 dana kašnjenja, danas sam otišla na hitan ginekoloski pregled na kojem mi je ustanovljeno da imam policisticne jajnike. Dr.mi je prepisala Duphaston tablete 10mg, 2x1-8 dana. Rečeno mi je da ću menstruaciju dobiti nekoliko dana nakon uzimanja zadnje tablete. Problem je nastao nakon uzimanja već prve tablete. Dakle, 3-4 sata nakon uzimanja prve tablete pojavilo mi se krvarenje, prvo kao smeđkasti trag no tokom dana sve više nalikuje na pravo menstruacijsko krvarenje no nimalo obilno krvarenje kao u menstruaciji.
Moje pitanje je što mi je činiti i zašto je došlo do krvarenja?
Unaprijed hvala na Vasem odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Došlo je do menstruacije. Ne uzimajte duphaston dalje.

Mona1602

Poštovani,
Prošli mjesec mi je kasnila menstruacija,doktor mi je prepisao duphaston tablete,popila sam par dana i sve je bilo Ok,ali ovaj mjesec mi opet kasni 14dana pa sam mislila mogu li pošto mi je ostalo nešto tableta popiti to ili da napravim test?Napominjem da mi je do prije 2mjeseca mjesečnica bila redovita.Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete uzimati svakako. Ako se radi o trudnoći neće smetati. Dozvoljeni su u trudnoći.

Mila35219

Poštovanje ! Duphaston pijem do 1. mjeseca 2014.godine. Počela sam ga piti zbog izostanka menstruacije (izostala je 10 mjeseci). Imam i policistične jajnike. Terapija mi glasi: 2 tablete dnevno kroz 14 dana. Nakon zadnje tablete, u roku 2-3 dana, svaki mjesec dobijem menstruaciju koja traje 4-5 dana. Dakle, sve normalno, osim što mi ciklus traje 30 dana.
Zanima me, može li Duphaston izazvati neku drugu bolest, primjerice rak te može li izazvati neplodnost?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće uzrokovati navedene bolesti.