Kontracepcija

Ljekovi i kontracepcija???

Nataša Šemnički, dr. med.

kiky6 ,

nije dokazano za Klimicin ali je ipak preporučljivo za svaki slučaj koristiti kondom uz antibiotike i ja bih do menstruacije.

l.p.

AngelDesconfiado

Postovani,
da li suplementi ishrani i preparati za mrsavljenje kao sto su Slimline Soft gel kapsule i lek za mrsavljenje Xenical umanjuju efikasnost kontraceptivne pilule?

Nataša Šemnički, dr. med.

AngelDesconfiado ,

proizvodi su mi potpuno ne poznati, kontaktirajte proizvođača ili dobavljača

l.p.

LilahD

Poštovana,
pijem yaz godinu dana i na početku nove kutije sam počela piti antiobiotik silapen.
Zanima me je li prekinuti snošaj dobra metoda zaštite za vrijeme pijenja antibiotika i još tjedan dana poslije toga?
Kako antibiotici smanjuju djelovanje pilula? zanima je li se jajnici vraćaju u funkciju zbog antibiotika tj. ovulacija se vraća ili?
I je li je značajno to što sam na početku kutije počela piti antibiotike, hoće li to utjecati na zaštitu pilula idući mjesec?

LP

Pozdrav...
28.12 sam imala abortus.Lijekove koje sam dobila su sumamed 2 tbl isti dan,ergrometrin 6 tbl 2 *1,doksicilin 20 tbl 2*1...
Kontracepcijske pilule Logest sam pocela piti navecer poslije abortusa jer mi je dr rekao da je to kao i prvi dan menstruacije.
1.1 odnosno 5 dan nakon koristenja pilula i nakon abortusa sam imala nezasticen odnos da li je trudnoca moguca????
pila sam prije trudnoce pilule i zavrsavala sam nedeljom i opet pocinjala sa novom kutijom u nedelju je li trebam isto tako ili npr. u petak sam pocela a sledecu kutiju u subotu poceti.Unaprijed hvala

Nataša Šemnički, dr. med.

LilahD ,

obzirom da se antibiotici kao i kontracepcija metaboliziraju u jetri može doći po opterečenja jetre i posljedičnog poremećaja i slabijeg metabolizma kontraceptiva.
Posljedično i slabijeg učinka kontraceptiva. Moj topli savjet je bez obzira na vrstu uz antibiotike uvijek koristiti kondom tokom čitave kutije.

l.p.

Molim Vas da mi odgovorite na moje pitanje...Potreban mi je vas odgovor....

Nataša Šemnički, dr. med.

buca007 ,

odgovor je napisan-zaštita je potpuna

l.p.

Marija 1988

Postovane doktorice,

cini mi se da ste mi vec odgovorili na pitanje svojim odgovorima na prijasnje postove... ali ipak, da mi sve bude jasno. Danas sam zbog upale zuba pocela piti antibiotik Amoksicilin 500mg, i piti cu ih 3 puta na dan tokom 10 dana. Inace, vec mjesec dana pijem kont.pilule Diane 35 i danas mi je drugi dan pauze, trebam poceti s novom kutijom u nedjelju. A sa antibioticima bih trebala zavrsiti u cetvrtak, 31.1.2013... Pitala sam svoju ginekologicu treba li mi dodatna zastita tokom i poslije pijenja antibiotika zbog njegovog ucinka na pilulu, ali rekla mi je "ne, puno zena pije kontracepcijske pilule i bolesne su, piju i antibiotike."

Meni tu nesto nije jasno, pa da li trebam koristiti zastitu, i koliko dugo? Mozda tokom cijele nove kutije Diane (koju cu poceti u nedjelju, 27.1.2013)?

Hvala Vam unaprijed, puno mi pomazete

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana marija ne treba dodatna zaštita .

Marija 1988

Postovana, postovani,

evo mene opet s novim pitanjem vezanim za ove lijekove. Oprostite na dugom postu, ali jako biste mi pomogli svojim odgovorom...!

Prije 6 dana zavrsila sam sa pijenjem druge kutije Diane 35, ali evo, sesti je dan pauze i ja jos nemam menstruaciju. Poslije prve
kutije dobila sam je 5. dan pauze, bila je obilna i ono na sto sam naviknula i bez pijenja kontracepcije. A sada je nema pa nema,
cak nemam nikakve simptome, osjecam se normalno, osim sto povremeno zadnjih par dana imam bijeli iscjedak bez mirisa.

Ovaj mjesec mi je bio kaotican jer me na pauzi pijenja prve kutije jako zabolio zub a bio je vikend, pa sam popila barem
5-6 analgina u toku 3 dana da si pomognem. Zubar mi je onda dao Brufen, od kojeg sam isto popila par tableta, a drugi stomatolog mi je
dao Amoksicilin 500 mg, kojeg sam popila citavu kutiju. A na kraju blistera, zadnjih par tableta i kroz pola (ove sada) pauze popila sam
kutiju Bactrima jer sam imala upalu mokracnog mjehura. Kroz taj mjesec sam imala odnos s deckom 4 puta, nijednom nije
svrsio ni u mene ni izvan mene. Nismo koristili nikakvu zastitu osim kontracepcijskih koje pijem.

Zadnji odnos nam je bio prije 15 dana pa sam jucer uradila test na jutarnji urin i
bio je negativan. I prije 5 dana sam uradila test i taj je takodjer bio negativan. Pa sto sada, moze li se trudnoca
iskljuciti ili da uradim jos jedan test kada pocnem s novim pakiranjem (za 2 dana, u nedjelju)? Je li moguce da mi kasni
zbog antibiotika? Da sam trudna, bi li se to vec pokazalo na testu? Zasto jos nisam dobila, po vasem misljenju?

I jos da dodam, sve sam tabletice uzimala u isto vrijeme (15 min gore ili dolje), niti jednu nisam zaboravila, nisam imala
proljev... povratila sam u danu pijenja druge tablete, ali vise od 3 sata poslije uzimanja iste.

Nadam se da cu dobiti odgovor jer se pojedoh od nervoze i brige... MNOGO VAM HVALA NA POMOCI!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana Marija nikako se ne radi o trudnoći.
Uzrok kašnjenja je upala, pijenje analgetika i antibiotika. Ne brinite doći će.

ines2013

Poštovani,

pocimam po prvi puta piti kontracepcijske pilule Lindynette 20 ali ja vec duže vrijeme pijem 2 Ranital tablete za želudac (jutro, večer) i Cipralex (antidepresiv).. dali će te tablete smanjiti ucinkovitost kontracepcijskih pilula? Moj ginekolog je rekao da bez brige mogu piti kontracepcijske pilule.

Molim i Vaš savijet.
Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poslušajte svog ginekologa.

malla_11

Poštovani, imam pitanje vezano uz pijenje pilula i antibiotika Silapen. Naime, vec 6 mjeseci pijem Lindynette 20, i ostalo mi je jos 5 tableta do kraja kutije. Zadnju bih trebala popiti u subotu, a mjesecnica bi trebala doci u srijedu. Kako sam dobila tesku upalu grla i prepisano mi je piti silapen 3 puta na dan 10 dana, neznam sto sad napraviti s pilulama. Da popijem sve do kraja, znaci do subote? A silapen bih trebala piti do sljedeceg petka. Smanjuje li uopce ovaj antibiotik djelovanje pilula? Kako da nastavim sa pijenjem pilula? Pa da novu kutiju pocnem sljedecu nedjelju kako mi dodje nakon 7 dana pauze,ili odmah nakon zadnje iz ove kutije pocnem sa novom? Molim vas na brzom odgovoru. Puno vam hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, navedeni penicilinski antibiotik ne smanjuje učinak kontraceptivnih pilula. Normalno možete uzimati jedne i druge.
Pilule nastavite uzimati prema propisanoj shemi.

ribicaa_11

Poštovani, imam sličan problem kao i malla_11.. naime pijem Lindynette 20 već duže vrijeme, imam još 5 tableta za popit, znaci u subotu mi treba biti zadnja.. a danas sam bila dobila kod doktorice antibiotik ALMACIN 500 (amoxicillinum). Smanjuje li ovaj antibiotik djelovanje pilula? Na uputstvima pise da je moguće da da.. ako smanjuje, kako dalje piti pilule? Napraviti sedmodnevnu stanku ili samo nastaviti piti? Ili da ih pijem normalno nakon 7 dana pauze? Antibiotik moram piti 5 dana. Lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje. Ne brinite. Dalje po normalnoj ustaljenoj shemi.

ivanaa20

Postovani,
pijem vec 5 mjeseci kontracepcijske tablete Yaz, danas sam dobila antiniotik klavocin pa me zanima dali smanjuje ucinkovitost pilula? Ukoliko da, koliko dugo se treba koristiti dodatna zastita?

blue6

Poštovani,
Uzimam Lindynette 20 navečer i propisana mi je terapija liječenja depresije pa pijem i Citram 10mg svako jutro. Citram uzimam već 10-ak dana a trajanje terapije propisano je na 10 mjeseci. Zanima me ima li spomenuti antidepresiv utjecaj na oralni kontraceptiv na način da smanjuje njegovo djelovanje?
Hvala na odgovoru!
Lijepi pozdrav!