Kontracepcija

novynette

green_lady

Poštovana,
već sam napravila pauzu od 2 dana. Što da radim?

Natalija Beljo, dr. med.

Bacite te dvije , nastavite dalje uz dodatnu zaštitu ovaj ciklus.

Pale_n_blue

Pozdrav! Već 5 mjeseci koristim Yaz zbog policističnih jajnika i problema s aknama (umjereni problemi), međutim nisu mi djelovale na smanjenje akni, te se još uvijek javlja točkasto krvarenje u sredini ciklusa, pa sam razmišljala preći na neke druge. Zanima me jesu li Novynette dobre pilule za policistične jajnike i kako djeluju na akne?

Natalija Beljo, dr. med.

Probajte piti još 2 mjeseca pa onda ako ne bi bilo bolje pređite na druge.

ljer ka

Poštovana,

Prije 8 dana (na prvi dan mjesecnice) sam pocela piti Novynette (ovo mi je prvi put da pijem kontracepcijske pilule). Inace mi mjesecnica traje 6 dana ( u 2-3 slucaja se znalo produziti i na 7. dan). Trenutno sam u 8. danu mjesecnice i jos imam krvavi iscjedak. Nema ga puno, ima ga kao na zadnji dan mjesecnice. Trebam li se brinuti i kontaktirati ginekologicu? Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Ne trebate se brinuti to je spotting u početku pijenja.

mbj792

Poštovana!

Uzimam Novynette malo više od mjesec dana, dakle završila sam prvu kutiju. Prije toga nikada nisam uzimala pilule. Nakon prve kutije, u stanci od 7 dana, pojavilo mi se ono krvarenje slično menstruaciji, koje je počelo 3.dana od neuzimanja tableta. Nastavilo se i na 8. dan, dakle na dan početka nove kutije, te trajalo još neka 3 dana. Dakle trajalo je otprilike 8 dana, no problem je što je menstruacija izostala, te mi kasni već 7 dana.
Da li je to uobičajeno za prvih nekoliko mjeseci uzimanja? I da li je potrebno koristiti dodatnu zaštitu, te ako je, koliko?
I da, inače nemam potpuno redovite menstruacije, katkad mi ciklus nekoliko mjeseci za redom traje 28 dana, a katkad se promijeni u 30-ak.

Unaprijed hvala.

Natalija Beljo, dr. med.

Ako sam dobro shvatila imali ste krvarenje u pauzi što je mjesečnica , tako da sad kad pijete novi blister ne trebate imati krvarenje pa Vam ništa ne kasni.

Allyce

Poštovana. Pijem Novynette od 4 mj. Otada menstruacija mi dolazi 27-28 dan ciklusa, ali primjetila sam da su zadnje 2-3 bile poprilično oskudne i svjetlije boje. Na Vašem forumu pročitala sam da to ima veze s tankom sluznicom maternice pa me zanima ako se ona ne zadebljava a smanjuje se za vrijeme krvarenja da li je velika mogućnost da menstruacija nakon nekog vremena izostane, a to zaista nebih htjela jer se panično bojim trudnoće.

Natalija Beljo, dr. med.

Ne, tanka je zbog hormona i kad prestanete piti ona se ponovo zadebljava pod utjecajem vaših hormona.

ema542

Pijem novinet oko godinu dana pre toga sam pila logest poslednji pregled- brisevi, krv imala sam u novembru 2011, sve je bilo ok. Htela bih preci na jeanine ali trenutno nemam zdravstveno osiguranje i dok to ne sredim ne mogu ici kod lekara.Da li mogu da pocnem da ih pijem ili da se ipak prvo konsultujem sa ginekologom kad to sredim. Inace imam 24 godine, 52 kg i visinu 162 (ako su to uopste neki znacajni parametri) a zdravstveno stanje mi je ok.

Natalija Beljo, dr. med.

Savjetujete se sa svojim ginekologom i morate imati recept.

ema542

Ja sam iz Srbije i ovde pilule mogu da se uzimaju i bez recepta.Stvar je u tome sto vise necu biti kod doktorke koja mi je bila do sada, jer vise nisam student i iz studentske poliklinike prebacujem karton u dom zdravlja a tamo su losa iskustva sa ginekolozima pa me zanima vase strucno misljenje da li ja mogu da predjem sa novineta na jeanin na osnovu svega sto sam vam napisala.Inace prosli put kada sam menjala pilule samo sam rekla da zelim da predjem na novinet i doktorka mi je napisala recept.

Natalija Beljo, dr. med.

A tako, možete preći nakon zadnje aktivne nastavite s novim kontraceptivom. Znači nema pauze.

tasha66

poštovana doktorice,

već 7 mjeseci pijem novynette pilule i prije njih sam bila 3 mjeseca na yaz pilulama, sto znači da sam već 10 mjeseci na kontracepcijskim pilulama.
Trenutaćno sam na 7 kutiji novynette tableta i do sada sam dobivala menstruaciju 3 dan od zadnje pilule. Međutim sad imam jos 6 tableta do kraja kutije, i imam lagano krvarenje, tj. smeđkasti iscjedak i boli me donji dio trbuha kao da trebam dobiti menstruaciju a posebno desni jajnik. O ćemu se tu sad radi kad je sve do sada bilo normalno, a trebam naglasiti da ih uvijek pijem na vrijeme i nikad nisam propustila niti jednu. Što vi mislite o čemu se radi? LP

Natalija Beljo, dr. med.

Ništa da se zabrinete . Pijte dalje po shemi i zaštitia je ista.

tasha66

poštovana doktroice,

jos samo nesto. Znaći noćas me boljelo kao kad trebam dobiti menstruaciju, možda čak i jače. I jutros sam baš dobila stvari, nije smeđi iscjedak nego baš menstruacija. Sad me zanima, dali da do kraja popijem jos 6 pilula koje su mi ostale, pa napravim pauzu od 7 dana (21+7), ili da uopće ne radim pauzu. Možete li mi reći zbog čega je uopće došlo do preuranjenog krvarenja? LP

Natalija Beljo, dr. med.

Nemojte popiti tih 6 , neka prvi dan menge bude i prvi dan pauze pa onda nakon 7 dana počnite s novim blisterom i dodatna zaštita 10 dana. Ako Vas je bolio desni jajnik može biti da je nastala cista ( rijetko pod OHC , ali se zna dogoditi) pa je ona pukla i mjesečnica stigla ranije.

scarlett

Poštovana doktorice,
uzimam Novynette 9 dana, a prije toga sam bila na Qlairi 3 mj. Prije otprilike 7 dana počeo me boljeti umnjak koji krivo raste i tokom sljedećeg tjedna zbog toga idem na operaciju. Možete li mi reći trebam li koristiti dodatnu zaštitu s obzirom na to da sam već 7 dana na tabletama protiv bolova (uzimala sam Nurofen, Neofen i Neofen Forte, nakon toga Aspirin C i sad sam na Nalgesinu forte - sve sam mijenjala jer su mi postajale preslabe...), a morat ću ih koristiti i nakon operacije, te mi je propisan i Klavocin bid 1g 2xdnevno kroz 7 dana?
Hvala unaprijed na odgovoru i hvala za ovaj forum!! happy

Natalija Beljo, dr. med.

Dodatna zaštita i dok pijete Klavocin.