Kontracepcija

novynette

xy25

Poštovanje!
Početkom veljače popila sam tabletu za dan poslije, nisam imala nikakve nuspojave. Nakon pilule je sve bilo u redu, a to je potvrdio i ginekolog.
Bez dodatnih pretraga krvi (imam 25 god i pušač sam), preporučio mi je novynette. U nedjelju sam na prvi dan ciklusa popila prvu tabletu. Odmah sutradan osjetila sam dosta jak umor, iscrpljenost, osjećaj natečenosti- suha usta i grlo, kao da "gorim" iznutra, blaga glavobolja, a i cigarete mi više ne prijaju. Simptomi su dosta izraženi i još uvijek traju pa me zanima je li to normalno za fazu prilagodbe i što preporučujete dalje?
Unaprijed hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Možete probati piti još koji dan, ali ako su simptomi isti ili se pojačavaju javite se ginekologu.

mami1

Moja kcer pije Novynette prvi mjesec(znaci prva kutija).Ginekolog je njoj prepisao Novynette zbog obilne i neredovite mjesecnice . Pocela je prvi dan menstruacije .Sad je popila oko 15 pilula i stalno ima smeđi iscjedak .Cula sam za spotting. Jeli to i kod nje slucaj? Kad to prestaje? Hoce li prava menstruacija doc odma nakon 21. pilule? Zaboravila sam rec da je njoj 16 i po godina i od svoje 14 godine ima problema sa menstruacijom. Hvala na odgovoru!

Kianna

Poštovana, pijem Novynette u 21h, nocas se mijenjalo vrijeme i ja sam danas isto popila u 21h (alarm mi je automatski namjesten na to vrijeme zbog pilule), nakon cega sam shvatila da je proslo 23h zbog ljetnog racunjanja vremena. Da li ce to utjecati na zastitu i kada da popijem pilulu u ponedjeljak,danastavim u 21 ili da ipak pomjerim u 22h? Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

mamai To je spotting u prva 4 mjeseca pijenja , i nakon 2-3 od zadnje nastupi krvarenje.
Kianna Neće, pijte u 21 sat.

xy25

Hvala Vam na odgovoru, srećom simptomi su prestali!
Ali, sada me muči to što sam 6.-8. dana ciklusa imala smeđi iscjedak i izgledalo je kao da će menstruacija prestati, no sinoć (9.dan) se opet pojavila svježa krv.
Na nekim forumima sam pročitala da je to međukrvarenje znak da su mi te tablete preslabe, te da s njima nisam zaštićena. Budući da sam imala već par odnosa, jako sam zabrinuta pa Vas molim za savjet.

Natalija Beljo, dr. med.

Tek ste počeli ptit tako da je to u početku za očekivati. Pijte dalje.

Goldie206

Poštovana doktorice,
pijem Yaz već otprilike 2,5 godine. To su mi prve tablete i ginekologica mi nije dala da vadim jetrene enzime i koagulogram (što sam čula da je potrebno) nego je rekla da je dovoljno da se provjeri opća krvna slika. Prije 6 mjeseci pitala sam ju da li je potrebno raditi neku kontrolu pa mi je dala vađenje krvi, ali opet samo željezo, bilirubin, kolesterol i trigliceride. Kolesterol i trigliceridi su mi malo povišeni, ali kako nisam još imala prilike otići kod svoje ginekologice jer studiram u drugom gradu, vidjela sam ovu stranicu pa sam htjela pitati vas da li je moguće da je to od tableta (i udebljala sam se oko 6 kila u tih 2,5 godine koliko pijem). Vezano uz to, negdje sam pročitala da Novynette tablete ne utječu toliko na kolesterol i trigliceride pa me zanima i to da li je istina. Puno hvala unaprijed na odgovoru!

Natalija Beljo, dr. med.

Ne možemo znati da li je to od tableta jer nemate početnu sliku, tako da malo pripazite na prehranu pa ponovite nalaz. Svi kontraceptivi imaju učinsak ne metabolizam masti i ugljikohidrata .

tasha66

Draga doktorice,

u nedoumici sam. Pijem tablete novynette preko godinu dana. redovito ih pijem i dosad nikad nisam imala nikakavih problema. Medjutim, sinoc sam popila 3 tabletu iz novog blistera za subotutu u 21 sat ali sam nakon sat ipo vremena povracala. Pa sam oko 2 iza ponoci popila tabletu za nedjelju i nakon toga je sve bilo ok, povracanje se nije ponovilo. I sad ja neznam sto dalje, dali da sutra kupim novi blister, jer cu danas u nedjelju popiti tabletu od ponedjeljka, pa kad kupim novi blister da iz njega uzmem opet tabletu za ponedjeljak tako da se redosljed vrati u normalu ili ? Molim Vas da me savjetujete. Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Nastavite dalje s starim blisterom .

Nici

Poštovani, pijem Novynette prvi mjesec(znaci prva kutija, već 7 dana).Ginekolog mi je prepisao Novynette zbog obilne i neredovite mjesecnice.
Prije nego što sam počela piti pilule nisam imala menstruaciju od 1 mj. te sam pila sedam dana proveru tbl. da bi došlo do krvarenja. Krvarenje je došlo 5 dana, nakon 7 dana završetka terapije. Na prvi dan menstruacije sam počela biti Novynette. Menstruacija mi je bila jako slaba, kao nikada do sada, trajala je 4-5 dana, inaće bi trajala sedam dana. Sad sam popila 7 pilula i stalno imam smeđi iscjedak i osjećam se umorno i osjećam se natečeno,pogotovo lice,iman i bol (osjetljivost) u dojkama.Kada bi to trebalo prestat? Hoce li prava menstruacija doc odma nakon 21. pilule? Zaboravila sam napomenut da mi je 17 i po godina i da sam imala problema s neredovitom mjesečnicom al znala je samo izostat 1 do 2 mj.

Hvala.

Nici

Poštovani, pijem Novynette prvi mjesec(znaci prva kutija, već 7 dana).Ginekolog mi je prepisao Novynette zbog obilne i neredovite mjesecnice.
Prije nego što sam počela piti pilule nisam imala menstruaciju od 1 mj. te sam pila sedam dana proveru tbl. da bi došlo do krvarenja. Krvarenje je došlo 5 dana, nakon 7 dana završetka terapije. Na prvi dan menstruacije sam počela biti Novynette. Menstruacija mi je bila jako slaba, kao nikada do sada, trajala je 4-5 dana, inaće bi trajala sedam dana. Sad sam popila 7 pilula i stalno imam smeđi iscjedak i osjećam se umorno i osjećam se natečeno,pogotovo lice,iman i bol (osjetljivost) u dojkama.Kada bi to trebalo prestat? Hoce li prava menstruacija doc odma nakon 21. pilule? Zaboravila sam napomenut da mi je 17 i po godina i da sam imala problema s neredovitom mjesečnicom al znala je samo izostat 1 do 2 mj.

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, tijekom počimanja uzimanja dosta često se javljaju probojna spoting krvarenja. Svakako nastavite dalje uzimati redovito. MEnstruacija će doći nekoliko dana nakon što poijete zadnju pilulu.

sil-va

Pozdrav,
pijem novynette več nekih 6 mj. i danas se osječam naduto/napuhnuto i imam neki crvenkasto/smeđkasti iscjedak.
idući tijedan (ponedjeljak) bi trebala napravit pazu od 7 dana.
možete mi objasniti zašto su mi se pojavili ti simptomi?
dali je to normalno ili ne?
hvala.

Nataša Šemnički, dr. med.

Poštovana,

simptomi koji navodite mogli bi upućivati na uaplu pa se svakako javite ginekologu na pregled.

S.P. DR Nataša Šemnički

simkica

Ja sam tek pocela da pijem Novynette, na cetvrtoj sam piluli, zanima me kad zavrsim sa poslednjom iz kutije kada nastavljam sa sledecom iz nove, jer u uputstvu pise da se pocinje posle sedam dana pauze bez obzira da li vam menstruacija jos traje, a ja sam razumela da treba da se pocne svaki put prvog dana ciklusa.. I procitala sam da moze da se pomeri menstruacija, pa Vas molim za savet jer idem na more pa bih pomerila par dana.. u tom slucaju bih samo nastavila da pijem novu kutiju bez prekida, ali posto sam tek pocela ne znam koliko je to pametno.. Hvala!

Nataša Šemnički, dr. med.

simkica

uzimanje kontracepcije započinje s 1. danom menstruacije a nastavak slijedi nakon 7 dana pauze.
Učestalo žene koz ljeto kratkotrajno primjenjuju kontracepciju radi odgode krvarenja, ako se i vi odlučite nastavite bez pauze piti slijedeću kutiju do trenutka kada želite odgoditi menstruaciju.

L.p.

Nataša Šemnički, dr. med.

simkica ,

tablete se započinju uzimati sa 1. danaom menstruacije ali se svaka slijedeća kutija nastavlja piti nakon 7 dana pauze.
Što se tiče odgode menstruacije možete nastaviti sa novom kutijom bez pauze.
Mnogi samo iz tog razloga kroz ljeto uzimaju kratkotrajno kontracepciju.

L.p.

zzaazz

Dobar dan!

Trebala bi poceti s uzimanjem Novynetta od sljedeceg mjeseca. To mi je prvi put da uzimam pilule. Zanima me koliko obicno traje krvarenje i kada nastupa? Takoder da li u periodu prekida od 7 dana sam zasticena? Sve to mi je nekako bitno jer bi trebala dobit krvarenja u vrijeme kad bas ne bi bilo pozeljno da imam. Stoga me zanima moze li se nekako preskociti za taj jedan mjesec?

Unaprijed zahvaljujem!