Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Green

Poštovanje...prvi put sam na ovom forumu pa sam pomalo izgubljena u moru kojekakvih naslova i informacija i ispričavam se jer mi se nekako čini da nisam svojim pitanjem 'na pravom mjestu', no ima nekoliko sličnih pa ću to upitati ovdje...dakle...pijem već dugo Yasmine i uvijek uzimam redovito..no eto desilo se, stjecajenm okolnosti, da nisam popila prošli tjedan u prvom tjednu uzimanja jednu pilulu. Prvu tabletu iz pakiranja uzela sam u subotu, 16.2., u nedjelju je došlo do jednog snošaja, normalno popila ned i pon, no utorak je preskočen. Uopće nesvjesna da nisam popila tu pilulu u utorak, srijedu je došlo do snošaja, nakon kojeg sam, krenuvši normalno popiti dozu za srijedu spoznala da nisam popila dan prije pa sam popila dvije.Dakle, zakašnjenje od jednog dana. Nazvala sam kliniku i rečeno mi je da nastavim piti uz mehaničku zaštitu, da day after pill ne pomaze kod kontracepcije postojeće te da nazovem kad dobijem menstruaciju kako bi se zakazao UZV nakon iste. Ispričavam se na podužem postu i nekoliko pitanja koja slijede no u klinici nisu baš beskrajno susretljivi nažalost za pitanja preko telefona a za doći na red treba dugo čekati. A ja sam zabezeknuta svojim neznanjem na temu a mislila sam da znam skoro sve. Nekako sam, unatoč zabrinutosti koju mi je donio ovaj propust zahvalna jer su moje znanje i (ne)informiranost očigledno nedostatni.
1. Čemu UZV? (u ovoj situaciji)
2. Kolika je mogućnost začeća (u ovoj situaciji,ukoliko postoji postotak iz nekog istraživanja)?
3. Općenito, ukoliko je došlo do začeća, koje su posljedice uzimanja pilula, mogu li one naštetiti plodu nekako?
4. Postoji li kakav oblik AB-a osim operacije, pilula ili nešto slično ukoliko je dovoljno rano(i ako postoji, koliko je vremenski-dovoljno rano?)
Zasad su to pitanja koja me more, unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

1. Čemu UZV? (u ovoj situaciji). Iskreno, ne vidim potrebu za njim poslije menstruacije. Sada da, da se vidi da li je bila kakva ovulacija i da li ste objektivno u ikakvoj opasnosti od trudnoće. To bi vam olakšalo čekanje.
2. Kolika je mogućnost začeća (u ovoj situaciji,ukoliko postoji postotak iz nekog istraživanja)? nema postotaka. Mogućnost trudnoće je vrlo malena, ali postoji. Ali postoji i kad uzimate tablete redovito, tako da se nih previše uzbuđivala.
3. Općenito, ukoliko je došlo do začeća, koje su posljedice uzimanja pilula, mogu li one naštetiti plodu nekako? Za to utvrditi postoji doktor koji se zove klinički farmakolog, koji procijenjuje rizik na osnovu podataka koje ćete mu dati.
4. Postoji li kakav oblik AB-a osim operacije, pilula ili nešto slično ukoliko je dovoljno rano(i ako postoji, koliko je vremenski-dovoljno rano?). Postoji, zove se mifepriston (stavite u tražilicu, veća sam pisala o tome detaljnije), međutim ne postoji laki način da dođete do njega.

Mylife

mozete li ostaviti broj telefona vase ordinacije?
primate li nove pacijente?
gdje se nalazite?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Čini mi se malo nezgodno reklamirati samu sebe, ali kako ste vi druga koja pita u dva dana izgleda da moram happy. Radim privatno, 2328371, Mašićeva 1, ili 4678600, Voćarska 14.

ivanaxxx

vjerojatno ste već odgovarali na ovakvo pitanje, ali ja se ne mogu snaći, ne mogu naći odgovor pa vas molim da mi odgovorite. prvi dan zadnje menstruacije mi je bio 8.2....u 1. mjesecu sam također dobila 8. menstruaciju.. no inače mi kansi ili rani par dana... s 23. na 24.2. (plodni dani) sam se malo mazila s dečkom.. te je gurnuo penis malo u mene, 3 puta u razmacima od 5-10 min... nisam sigurna da li je bilo sperme na penisu... kolike su šanse da sam trudna iako nije bilo svršavanja u mene?? ako postoje, šta da radim... zapravo da li sad mogu nešto napraviti?? hvala puno

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne možete napraviti ništa osim se opustiti happy. Nije baš tako lako napraviti dijete. Mislim da nema teoretsske šanse da ste trudni.

stu_1

poštovani,
pošto se ne snalazim još baš najbolje na ovim forumima zamolila bih vas za pomoć. ja i dečko smo imali spolni odnos za vrijeme kojeg nam je pukao kondom i on je svršio u mene. posljednju mjesečnicu sam imala 01.02.(redovita mi je) pa me zanima da li moram koristiti pilule za dan poslije ili ne...naime kako sam studentica, u zg nemam svog ginekologa pa... unaprijed hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ma ni slučajno, pa samo što vam nije došla menstruacija. Ako postoji nešto kao neplodni dani onda su vama sada.

fleshettes

Pozdrav happy

22.2. sam popila 4 yasmin pilule u 10:00h i 4 pilule u 22:00h. Odnos je bio u 20.2. navečer, pukao je kondom i partner je svršio u mene, iako vrlo malo.
Do danas nisam imala nikakvo krvarenje. Znači li to da bi mogla biti trudna i trebam li se brinuti?

Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pa ovisi koji vam je dan ciklusa bio. Ako menstruacija nije ni trebala još doći nemate zašto brinuti. Ako jako kasni, napravite test.

black123

Poštovana,

sa djevojkom sam imao nezaštićeni spolni odnos u plodne dane, te sam imao zakašnjelu reakciju prilikom ejakulacije.
10 h nakon odnosa djevojka je popila 2 tablete Cilest, te je isto ponovila nakon 12 h. Nakon toga, u sljedeća 2 dana popila je po 1 tabletu svakih 12 sati. Koliko sam uspio pročitati na ovom forumu ta doza je nedostatna (trebalo je uzeti 2*3 tablete svakih 12 sati- Mi smo postupili po uputi doktorice na hitnoj i farmaceuta u ljekarni, obzirom da u dane vikenda djevojkin ginekolog ne radi)
Od odnosa do danas prošlo je 10 dana i cura nije dobila menstruaciju (redovna menstruacija treba doći 07.03.). Međutim ta ista doktorica (koja nam je dala krivo doziranje) napomenula je da bi te tablete trebale izazvati menstruaciju u roku od 3-4 dana nakon konzumiranja. Da li je to uistinu tako?.
Da li, bez obzira što je cura uzela 2*2 tablete svakih 12 sati (a ne 2*3 tablete) ukupna doza bila dovoljna obzirom da je u 3 dana popila ukupno 8 Cilest tableta i što su prve 2 tablete uzete ¨samo¨ 10h nakon odnosa?

Puno Vam hvala na odgovoru i lijep pozdrav.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mislim da bi doza ipak trebala biti OK, jer je uzeta u relativno kratkom roku. S ovim da se treba prokrvariti nekoliko dana iza tableta se apsolutno ne slažem - uobičajeno se prokrvari oko dana očekivane menstruacije. Ovo da se prokrvari par dana nakon su iznimke koje potvrđuju pravilo. Čekajte 14 dana iza odnosa. Ako menstruacija ni tad ne dođe napravite test.

fleshettes

[ Mr. sc. Romana Dmitrović, dr. med. 04.03.2008. 18:00
Re: Pilula za dan poslije- Hitno

Pa ovisi koji vam je dan ciklusa bio. Ako menstruacija nije ni trebala još doći nemate zašto brinuti. Ako jako kasni, napravite test. ]

Problem je u tome što u zadnje vrijeme nisam pratila datume ciklusa jer sam pila pilule do prije 2 mjeseca pa sam znala da dolazi otprilike 3 dana nakon zadnje pilule.
Tako da iskreno, nisam sigurna kasni li puno i da li uopće kasni sad :/
Pa ako bi mi samo još mogli reći, je li bilo prekasno popiti pilule tek drugi dan nakon odnosa?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne nije, mogu se popiti do 72 sata iza odnosa. Napravite test, bit će vam lakše.

majak

Poštovani !
Ne koristim nikakvu zaštitu.Imala sam nezaštićeni odnos prije 7h. Ne znam točno koji mi je dan ciklusa, trebala bih dobiti menstruaciju za nekih 2 tjedna,ali nisam sigurna.Koju dozu tableta Stediril-d da popijem?
unaprijed hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

2 tablete sada, 2 za 12 sati. Na pun želudac jer bi od te doze mogli povratiti na prazan.

+ich+

Svaka cast na dobrim odgovorima!
ovako imam i ja par pitanja:
Cura i ja imali smo spolni odnos 6.3 i slucajno je puknuo kondom,nazalost nismo to primjetili.
Otisla je sutradan po hitnu kontracepciju,normalno to uzela(otprilike 15 sati poslije odnosa),ali je drugu dozu povratila nakon otprilike 3 i pol sata,dali je to bilo dovoljno da tablete(cilest) pocnu djelovati ?
Menstruacija joj je bila od 24.2 pa do 29.2. a ciklus joj traje od 30-33 dana,jesu li vec nastupili plodni dani?
da li ce joj menstruacija kasniti ili uraniti s obzirom na vrijeme kad se to dogodilo?
Unaprijed Hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Svaka čast na pozornom čitanju pa ste mi dali sve potrebne podatke!
Vjerojatno još nije bila ušla u plodne dane (koji su negdje od 15-20 dc), odnosno tablete je popila prije ovulacije. Menstruacija bi mogla doći ranje, ali najvjerojatnije na vrijeme.
I ako ste stabilan par, nagovorite curu na redovno uzimanje tableta.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Zaboravila sam na povraćanje - nije važno, dotad su se tablete već apsorbirale. 2 sata je neka granica.

biljchica

poštovanje... posljednju menstruaciju sam dobila 10.2. (sa tjedan dana zakašnjenja,iako je inače pravilna). 28.2. nam je puknuo kondom. prema uputi ginekologa sam 8 sati nakon toga popila 4 cilest tablete i još 4 nakon 24 sata (24 sata nakon prve doze,NE nakon odnosa). na većini foruma sam vidjela da su ljudi uzimali drugu dozu nakon 12 sati, pa me zanima je li moj tretman bio valjan. također, kolike su šanse za trudnoću i bih li trebala menstruaciju očekivati oko 10oga? prijateljica koja je također prošla ''morning after'' tretman je dobila menstruaciju par dana nakon druge doze,što ja očito još nisamhappy koliki su razlozi za brigu? zahvaljujem na odgovoru

Nazad
1 ... 8 9 10 11 12 13 ... 253
Naprijed