Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

J.I.

e hvala puno, tako sam i mislio ali eto cisto za potvrdu nekakvu... sad mirnije zivim happy

ivan_zg

Postovana doktorice,

moja djevojka 10 mjeseci pila je kontracepciju diane35 nakon cega je odlucila napraviti pauzu od mjesec dana. 15 datuma tog mjeseca djevojci su počeli plodni dani, te 5 dana nakon (tocnije sa 19. na 20.) imali smo spolni odnos. Prezervativ je pukao, a ejakulirao sam van maternice. Neko vrijeme nakon slijedi drugi spolni odnos bez zaštite, no moje "ne cisto", tj. neoprano spolovilo bilo je u njenoj maternici u 2 kratka navrata.

28 sati nakon toga, sestra kod djevojkinog ginekologa odbija joj dati recept za hitnu kontracepciju jer to kod njih nije obicaj (zbog moguceg prokrvarenja kod pacjenata). 2 sata nakon toga uspanicena djevojka, na savjet prijateljice, popije jednu pilulu cilesta, te planira sljedecu popiti 24 sata nakon prve (tako joj je objasnila prijateljica). Tada slijedi "educiranje" djevojke i mene i shvatimo da to nema efekta. Tu vecer u 23h (tocnije 14 sati nakon popijene 1 pilule cilesta) moja djevojka pije 3 pilule cilesta, te 12 sati nakon toga pije jos 3 pilule.
Prozivljava normalne nuspojave hitne kontracepcije poput mucnine, temperaturu, vrtoglavicu, no nije povracala.

Sada je proslo 10 sati nakon sto je popila drugu "turu" od 3 tablete, te Vas molimo za Vase misljenje. Dali smo dobro postupili, te hoce li biti problema pri realizaciji hitne kontraceptcije s obzirom da se zabunom i neznanjem dogodio slucaj da je popila 1 pilulu vise 14 sati prije nego sto je pocela "zapravo" piti pravilnu hitnu kontracepciju?

Unaprijed puno zahvaljujem!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mislim da nije trebala piti ništa jer ni šansa za trudnoću nije bila nikakva. No sad, što je tu je.
Vas dvoje ste idealan primjer za pokazati da pauza u uzimanju kontracepcije služi samo tome da se desi neželjena trudnoća. Zato savjetujte djevojci da više ne radi pauze.

zabrinuta10

moze li se yasmin uzeti kao day after pilula? popila sam 2 pilule 2 sata nakon odnosa i 2 nakon 12 sati?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

E da ste prvo pročitali ovih nekoliko stranica o hitnoj kontracepciji, znali bi da je doza 3+3, najmanje.

zabrinuta10

dakle, neoprano spolovilo ne moze uzrokovati trudnocu?
hvala unaprijed

pharm

Djevojka i ja smo imali odnos u kojem je maksimalna penetracija bila do vrha glans penisa, ali bez kondoma. Prilikom istog je došlo do izmjene tzv. ljubavne tekućine. Isto tako, osjetio sam impuls kao da ću svršiti, ali nisam, a odnos se nastavio još nekoliko puta.
Ne znam da li je bitno, ali je još djevica.
Zanima me kolike su šanse da ostane trudna obzirom da je to bilo 2 do 3 dana nakon ovulacije?

Ako je pozitivan odgovor, što poduzeti da bi bili sigurni da neće ništa biti?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Odgovor na oba prethodna pitanja jest da nema mogućnosti trudnoće.

laura_9

*... prestala sam piti tablete triquilar prije mjesec dana... danas 27.01. mi je bio zadnji dan mjesecnice (popodne vise nisam krvarila) a decko i ja smo imali spolni odnos istog dana oko 23h... prilikom spolnog odnosa decko je ejakulirao u mene (ne sve)... nisam u mogucnosti otici kod svoje dezurne lijecnice i ginekologa jer studiram u drugom gradu... sto je najbolje da napravim???? da li mogu popiti triquilar, ako da, koliko sati nakon odnosa ce imati uspjeha, koliko komada i koju boju??? ako ne triquilar, sto mi preporucujete???? da li trebam biti zabrinuta???? unaprijed zahvaljujem...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ukoliko su vam ciklusi duži od 25 dana ne trebate poduzimati ništa, nije dobro piti hitnu kontracepciju bez razloga.

annccy

dečko i ja imali smo odnos jučer navečer.meni je mensruacija počela 23.1 a završila 28. puknuo nam je kondom i malo mu je "pobjeglo". trebam li uzeti pilulu? i da,imam problema sa štitnjačom pa me zanima,smijem li ju uopće uzeti? molim Vas,odgovorite što prije tako da znam što da radim.unaprijed hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Odgovor za vas je identičan prethodnom, dakle ne pijte ništa ako su vam ciklusi duži od 25 dana. Što se štitnjače tiče, "problemi sa štitnjačom" ne znači ništa. Ovisno o dijagnozi, lijekovima i aktualnom statusu hormona štitnjače ovisi da li bi kod vas hitna kontracepcija djelovala.

diesel

Postovana doktorice,
evo jos jednog zbunjenog pitanja pa vas molim za odgovor.

Pijem Yasmin za kontracepciju i sinoc sam imala nezasticen odnos nakon kojeg sam zaboravila popiti redovnu tabletu (sedmu po redu iz tabele). Jutros sam popila tabletu oko 8:30 cim sam se sjetila, no kako je partner ejakulirao u mene i kako se radi o prvom tjednu zanima me mogu li sto uciniti kao prevenciju moguce trudnoce i koje su sanse za trudnocu? Da veceras popijem dvije tablete Yasmin? Zadnja menstruacija je bila 20.1. znaci poceli su plodni dani. Hvala vam puno,

zabrinuta.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne postoje plodni dani kad pijete redovnu kontracepciju, svi su neplodni jer kontracepcija zaustavlja ovulaciju. Ništa ne trebate poduzimati osim redovno dalje piti Yasmin, neće biti trudnoće.

burta2

Imala sam nezaštićeni spolni odnos 16.1., a posljednja menstruacija mi je bila 4.1. Uzela sam kontracepcijske tablete trinovum (2*3, prve 3 nakon 48 sati, a zatim za 12h opet 3). Kod toga nisam imala nikakva krvarenja, niti mi je menstruacija sad nastupila na vrijeme. Postoji li mogućnost da sam trudna, ili je došlo do nekog poremečaja pa nije nastupila menstruacija??

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ovakve dileme se najlakše rješavaju testom na trudnoću. Sve drugo su spekulacije, možda je a možda i nije.

Beata1979

Trebam savjet, naime prije 2 dana imala sam spolni odnos sa ejakulacijom (u plodnim danima). Otisla sam odmah drugi dan ujutro ginekologu i dobila sam recept za Cilest i savjetovao mi da uzmem 2 tablete odmah i 2 nakon 6 sati ponovo 2 tablete kako sam i ucinila. No citam vase savjete da je minimum 3+3. da li je potrebno danas ponoviti istu dozu ili?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Gledajte, zaista mi je žao, ali uistinu ne znam kako bih rješavala ovakve situacije. Doza koju je potrebno popiti je 1 mcg estradiola u dva navrata sa razmakom od 12 sati. U jednoj tableti Cilesta ima 0,35 mcg estradiola, dalje izračunajte sami.
Zašto određeni ginekolozi prepisuju manju dozu ja ne mogu znati. Isto tako ne mogu znati što vi sad trebate učiniti. Popiti još dvije tablete vjerojatno, no međutim to su onda 3 umjesto preporučene dvije doze, i za to ne postoje studije uspješnosti - znači ja vam na osnovu takvog uzimanja tableta ne mogu reći kolika je šansa da ne zatrudnite. Pat pozicija.

sanisti

poštovani, u nedjelju ujutro mom partneru i meni je puknuo kondom, što je najgore baš sam ovaj mjesec napravila pauzu sa tabletama.odmah to jutro sam popila 1 tabletu diane 35, no nakon pola sata sam na vašoj stranici pročitala da treba 3+3, tako da sam nakon pola sata popila još 3 i nakon 12 h još 3. danas sam nazvala doktoricu koja mi je rekla da sada dovršim to pakovanje diane, no na ovoj stranici vidim da to niste savjetovali.tako sam danas poila još 1 tabletu. zanima me je li to ispravno da ih nasatvim piti ili sam sada još umanjila djelovanje onih 7 koje sam poila? unaprijed hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Niste smanjili djelovanje, i zaista ne vidim nikakvog razloga da dovršite tu kutiju - nije potrebno za hitnu kontracepciju, a kao redovna neće djelovati, ionako morate koristiti kondom.
Predlažem da još malo bolje pročitate ove stranice i utvrdite da je jedina svrha pauze ta da neželjeno zatrudnite, pa pauzu više ne radite molim happy.

Nazad
1 ... 5 6 7 8 9 10 ... 253
Naprijed