Kontracepcija

yaz

mondrian

dobra večer! pijem kontracepcijske pilule yaz i 15. dan sam zaboravila popiti pilulu u 23:00 i uzela sam ju slijedeci dan u 11:00. problem je što je dečko 2 dana prije svršio u mene. je li moguća trudnoća?

Natalija Beljo, dr. med.

Ne.

esas_vu

Dobra vecer. Tablete Yaz sam pocela koristiti prije 2 tjedna i to mi je prvi put da koristim ikakve kontracepcijske pilule. Jucer sam primjetila smeđi iscjedak nalik na pocetak menstruacije, popracen bolovima, danas ujutro također bolovi (jaci) popraceni s jacim i crvenijim iscjetkom. Mislila sa da sam dobila menstruaciju, no cula sam daje blago krvarenje normalno pa Vas pitam dali je normalno (+ bolovi). PS redovno ih pijem, svaka 24 sata. HVala

Natalija Beljo, dr. med.

Da u početku.

Malac

Koristila sam yaz tablete samo jedan mesec, i nakon sto sam popila poslednju pilulu sam redovno dobila mesntruaciju. Sada bih uskoro trebala da dodbijem sledecu, i zanima me da li tablete mogu da uticu na to da mi kasni ili tako nesto, s obzirom da je to prva sledeca nakon prestanka pijenja tablet, da znam da li da se brinem u slucaju da mi kasni?

Natalija Beljo, dr. med.

Može kasniti.

Gogoo

Postovana doktorice, pijem yaz pilule vec 6-i mjesec. Desilo mi se da sam nakon popijene 3. pilule povracala nakon nekih 5/6 sati. Naravno, smatrala sam da se pilula apsorbovala i da nemam potrebe piti dodatnu. To isto vece kada sam povracala sam imala spolni odnos, ali s prekinutim snosajem. Poslije toga nisam mimala spolne odnose. Sve ostale tablete sam nastavila piti redovno. Danas treba da popijem 17. Ali su mi se grudi povecale i kao da su mi bradavice drugacije (mozda od straha ja umisljam to sve). Moje pitanje je da li je moguce da sam trudna??

Unaprijed vam hvala na odgovoru. Pozdrav

Natalija Beljo, dr. med.

Ne.

kika19

Poštovani!

Trenutno sam na 6.tableti 3.blistera Yaza i zanimaju me neke stvari. prije pocetka pijenja pilula sam napravila krvne pretrage (jetra i kks) ali nisam test koagulacije koji namjeravam napraviti u ponedjeljak. Zanima me jesam li ja pod povisenim rizikom za trombozu ako nitko u obitelji ju nije imao ali mama i njene sestre imaju izrazene vene i kapilare po nogama? inace, mislim da cu ih prestati piti nakon sto dovrsim blister (osjecam iscrpljenost, malo me opterecuju). ja jedino ponekad osjetim bol oko srca ali nista strasno.

Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam da li ste pod povećanim rizikom. Ako je suditi po obiteljskoj anamnezi onda niste. Ako kanite prestati uzimati pilule onda ne trebate raditi koagulacijske pretrage.

kika19

Hvala na odgovoru!

Također me zanima, jel moguće da pilule postanu neučinkovite ako ih držim na polici, a svjetlo lampe direktno ide u blister i pilule? na sunce ih nikad ne nosim big-smile znam da je pomalo glupo, al inače sam paničar.

Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svijetlo lampe ne smeta.

kika19

Hvala Vam, umirili ste me. ma zabrinula sam se budući da je svjetlo žarulje bilo upereno prema pilulama.

Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

San3129

Postovani!

Yaz pilule pijem vec godinu dana i prvenstveno sam ih pocela piti zbog neredovite menstruacije. Bila sam na godisnjem pregledu kod doktora
i dobila sam terapiju da pijem ljekove za stitnu zljezdu i malokrvnost, pijem Letrox 50,Heferol i Selen, to treba da pijem 2 mj. Doktoru sam rekla
da pijem pilule, i rekao mi je da mogu piti i pilule uz to, medjutim ono sto bih voljela znati da li sam isto zasticena ili se zasticenost samnjuje.

Lijep pozdrav!

Nataša Šemnički, dr. med.

San3129 ,

jednako ste zaštićeni.
Svakako pijte uz navedenu terapiju i Folacin tbl jer se nadostakom folne kiseline usporuje rad štitne žljezde.

l.p.

adri234

Pozdrav,

Zbog državnog praznika nisam bila u mogućnosti kupiti novi blister jer naravno nisam prije razmišljala, a kupujem ga ponedjeljom... zato sam bila prisiljena da propustim tabletu u ponedjeljak... popila sam ju evo sada nakon 12 i pol sati, a imala sam spolni odnos u subotu i nedjelju.. na blisteru piše ako sam imala snošaj u tjednu prije propuštanja tablete da se savjetujem s lječinkom...

Nataša Šemnički, dr. med.

adri234 ,

svakako se javite ginekologu radi hitne kontracepcije.
Dodatno se nastavite štiti kondomom još najmanje 7 dana uz redovito uzimanje tableta.

l.p.

madaaj

Poštovani,
Pilule Yaz sam počela piti prvi put ovaj mjesec, i to petog dana menstruacije (koristila sam dodatnu zaštitu prilikom odnosa u toku prve 2 sedmice, kao što je navedeno u uputama), te nisam imala nikakve zdravstvene tegobe tokom uzimanja. Međutim, smeđi iscjedak mi se pojavio u periodu uzimanja 19.tablete, dok je obilnije krvarenje (kao menstruacija) počelo nakon 2 dana. Zanima me da li je to normalno, te da li da nastavim piti tablete prema shemi ili da preskočim uzimanje bijelih tableta i odmah nakon 24 roze počnem piti novo pakovanje? Ukoliko budem pila i bijele tablete, da li sam zaštićena i za to vrijeme?

Nataša Šemnički, dr. med.

madaaj ,

Obzirom da je neastupilo krvarenje poput menstrualnog slobono preskočite vijele tablete i nastavite s novom kutijom.

L.p.