Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

crvenilo i svrbež na penisu

puljanin21

Poštovani!

Zadnja dva dana osjećam svrbež u penisu, ponekad u urinarnom traktu a ponekad na kožici te glaviću. Jučer mi se "upalila" kožica sa donje strane penisu te je prilikom navlačenja malo boljelo ali danas je prošlo, pripisujem to iritaciji na neki određeni materijal. Ali svrbeža se nemogu riješiti, nema gnoja, naslaga, bubuljica, točkica ni ničega već jednostavno svrbež koji dođe pa ode. Seksualno sam aktivan samo s jednom partnericom, ponekad sa zaštitom a ponekad bez. Prilikom urniranja ne osjećam bol ni peckanje. Što bi mogao biti uzrok svrbežu?

puljanin21

Kao nadopuna, jutros prilikom navlačenja kožice čini se kao da se na određenom djelu "stisnula" te se malo teže navukla preko glavića ali nije boljelo te na dodir se čini suhasta.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas se vjerojatno radi samo o blažoj iritaciji. Ipak, ako tegobe potraju ili pojačaju, obratite se liječniku.

mostar2012

Poštovani,

Imam jedno pitanje za vas,naime pojavilo mi se na mjestu kod stidnih dlacica prvo kao male vimlice koje nikada prije nisam imao i onda mi se nakon par dana pojavilo na spoju sa penisom velicine graha kvrzica kao da se ugnojila dlacica koja me jako boli i iz koje izlazi kao neka tekucina,pojavilo mi se prije 10 dana i zanima me sta da radim? jel nesto ozbiljno ili nema mjesta za paniku?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vi bi mogli imati upalu dlačnog folikula i okolnog tkiva (furunkul). Nema mjesta panici, ali bi bilo dobro da odete liječniku koji bi procijenio trebali li Vam lokalna ili sistemska (na usta) antibiotska terapija.

ja&ti

Mene i moju djevojku zanima zašto nam se nakon spolnog odnosa pojavljuju simptomi poput crvenila, peckanja i otečenosti kožice koju ne mogu provuć preko glavića, a kod nje se javi iscjedak i svrbež.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatni razlog tegoba kod Vas i Vaše partnerice je iritacija (kod spolnog odnosa se sluznica, odnosno koža tare o drugu sluznicu i to mnogo puta).

ja&ti

Što nam savjetujete za lijecenje? Meni se kozica skroz zatvorila...

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako je tako, morate se javiti urologu.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

I naravno, dok se problem ne riješi, prekinitite s spolnim odnosima.

ja&ti

A djevojka da se javi svom ginekologu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Može, ali mislim da bi Vi prvo tebali otići na pregled (kad Vi obavite pregled ona stigne otići kod ginekologa ako je potrebno).

ja&ti

Jel moze ona koristit neku kremu da prestane svrbez?
Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Koju kremu bi trebala (ako je potrebno, možda i nije) koristiti Vaša partnerica, mora odrediti ginekolog.

ocelot77

Pozdrav,evo mojih par pitanja-imam djevojku,imamo spolne odnose bez zastite(kontrac.pilule),prvi sam joj partner,ona meni druga. Dosad je sve bilo u redu,ali prije 3 dana smo imali odnos,sve je bilo u redu,ali sutradan su mi se na glavicu pojavile crvene tockice,koje ne peku,ne svrbe,ne bole na dodir,nista,samo postoje ajmo to tako reci. Gledajuci po netu naisao sam na stosta pa i na ovaj link gdje mozete vidjeti IDENTICNE tockice o kojima pricam,dakle tako to izgleda,evo prilozen link http://www.stetoskop.info/pitanja/72/72007/DSCN3011_resize.JPG
Moje pitanje je mozete li ovako utvrditi o cemu se radi i uputiti me sto da radim? Radi li se o candidi o kojoj sam se nacitao dosta toga u ovih par dana.. ? Je li doktor opce prakse "dovoljan" da utvrdi dijagnozu i prepise mi npr. neku kremu ili cu morati kod urologa? Ako je to slucaj mozete li biti ljubazni pa,po dosadasnjem iskustvu,reci mi hoce li biti potreban bris prepucija,onaj koji ukljucuje guranje kojekakvih igli s tamponima i slicno ili ce eventualni urolog na temelju tog sto vidi prepisati mi neku kremu. Mozda sam u neku ruku prerevan i preplasen svim sto sam dosad procitao,ali evo,bio bih Vam zahvalan da mi odgovorite. Hvala Vam unaprijed,srdacan pozdrav

armyhhh1

Pozdrav.

Zovem se Ivan i imam 19 godina i jučer sam primjetio promjene na prepuciju penisa. Opisao bi to kao blagu otečenost uz lagano crvenilo i peckanje. Nema boli/peckanja prilikom mokrenja niti nikakvih bijelih "naslaga", bradavica također nema, nema niti crvenih mrlja, znači jedina promjena je peckanje uz laganu oteklinu. Higijenu održavam redovito. Spolno sam aktivan sa svojom partnericom već dulje vremena. Promjene su nastale dan nakon spolnog odnosa (nezaštićenog). Prilikom odnosa sam tjekom penetracije osjetio lagano peckanje koje se u odnosu 2-3 sata prije tog odnosa nije javljalo, nakon toga je sve prošlo normalno.

Nju sam pitao, ona nije primjetila nikakve promjene na svom spolnom organu. Te održava redovitu higijenu.

Traženjem simptoma se pronalazim najbliže kandidijazi. Zato sam naglasio da nema boli i peckanja prilikom mokrenja te nema bijelih naslaga. Sumnjam također na čistu iritaciju prepucija.

Unaprijed hvala blunk

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za ocelot77: po onome što ste napisali, a i po fotografiji koju ste stavili, ne radi se o candidi, niti će biri potreban bris (bris prepucija se niti inače ne radi, već eventualno bris uretre). Mislim da nemate razloga za brigu i da se vjerojatno radi o iritaciji. Ako se promjene budu širile ili ako sa jave drugi simptomi obratite se Vašem liječniku.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za Ivana (armyhhh1): kod Vas bi se moglo raditi o dvije stvari: iritacija (vjerojatnije) ili Candidi (manje vjerojatno). Ako se simptomi ne smire, obratite se liječniku.

jantzen

Imam samo jedno pitanje,koristio sam kremu canesten 5,6 dana i nisam vidio poboljsanje nikakvo i prestao sam. Je li pametno opet poceti mazati redovito s istom kremom,moze li imati kakvog ucinka?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako nema učinka nakon 5,6 dana vjerojatno ga neće biti niti nakon ponovnog mazanja. Najvjerojatnije je riječ o krivoj terapiji.

Nazad
Naprijed