Klinička farmakologija s toksikologijom

Apaurin

Anita

Kako ovaj lijek može djelovati na nerođeno dijete i koje su mu nuspojave (trudnoća), da li može uzrokovati malformacije ako ga se previše uzima

dr Viola Macolić Šarinić

Draga Anita!

Apaurin (diazepam) je lijek iz grupe benzodiazepinakoji se kod nas jako često i u velikim dozama koristi u trudnica. Američka agencija za hranu i lijekove svrstava ovaj lijek u grupu D za trudnice, što znači da postoji povećani rizik za malformaciju. Najčešće je to rascijep nepca i sl. , a u kasnijoj trudnoći visoke doze ovog lijeka nisu preporučljive jer dijete postaje mlohavo i adinamično nakon rođenja. Kod nas se svejedno lijek jako prepisuje i imajući to u vidu stopa malformacije i nije tako visoka koliko bi se trebala očekivati.
Ovaj lijek treba dati samo u striktnim indikacijama i ne bi se trebao olako propisivati niti samoinicijativno uzimati u trudnoći.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić