Neurologija

moždani udar?

Suzana

Poštovani,
otac mi je prije 10 dana morao u bolnicu sa simptomima utrnuća lijeve strane lica i ekstremiteta i jako visokim krvnim tlakom. Nakon 7 dana pretraga u bolnici dijagnoza je slijedeća:

insuff. vascularis cerebri
hipertonia art oscil
Polyneuropathia sensoria
CMP decomp
Laesio hepatis
Molim vas da mi malo pobliže objasnite ovu dijagnozu ako je moguće.

Prof. dr. Zlatko Trkanjec

Prema dijagnozama koje ste naveli, kod Vašeg oca se radi o smetnjama moždane cirkulacije, oscilirajućem povišenom krvnom tlaku, oštećenju srca, oštećenju perifernih živaca i oštećenju jetre. Ovakav skup bolesti najčešće se može javiti kao posljedica dugotrajne pretjerane konzumacije alkohola. Potrebno je redovito uzimati preporučene lijekove, odlaziti na kontrolne preglede, redovito kontrolirati krvni tlak, prestati pušiti, značajno smanjiti ili u potpusnosti prestati s pijenjem alkohola, baviti se blagom, doziranom tjelesnom aktivnošću i pridržavati se dijetalne prehrane ukoliko je ona preporučena.