Neurologija

tumačenje nalaza

ana

Šaljem vam nalaz magnetske rezonance i molim tumačenje:

Na sagitalnom presjeku u T2 vidljiv je hipointezitet signala deg.promijenjenog i.v.diska nivoaL IV- V , koji je i sužen.
Na istom nivou prisutna je i relativna osteofiza , odnosno suženje spinalnog kanala.Stražnji longitudinalni ligament je značajno zadebljan i deg.promijenjen na navedenom nivou.
Na transverzalnom presjeku na nivou L IV-V vidljiva je dorzomedijalna, dorzolateralna i lateralna lijevostrana hernijacija i.v.diska uz kompomitaciju postraničnog neuralnog recesusa.

Također molim preporuku terapije , nalaz je od supruga kojeg neorestano boli lijeva noga te se boji da će ostati trajni invalid.
Molim za hitnost, ako je moguće.Hvala lijepo

Prof.dr. Zlatko Trkanjec

Prema opisu nalaza radi se o pritisku oštećenog hrskavičnog diska (koji se nalazi između kralježaka) na korijen živca što dovodi do bolova. Preporučljivo bi bilo da se Vaš suprug javi neurokirurgu koji će ga pregledati i odrediti da li je potrebno operativno uklanjanje oštećenog diska koji pritišće korijen živca.