Takozvani biološki lijekovi pripadaju novoj skupini lijekova, koji su razvijeni za čitav niz bolesti. Preparati se proizvode pomoću rekombinantne tehnologije i učinkovite su u poticanju ili inhibiciji djelovanja prirodnih spojeva. Proizvode se u živim stanicama primjenom rekombinantne tehnologije.
Biološki lijekovi se obično injiciraju parenteralno, budući da bi se u suprotnom (oralna primjena) bjelančevine od kojih se sastoje razgradile prilikom prolaska kroz želudac.
Biološki lijekovi djeluju na različitim razinama imunoloških procesa, koji igraju ključnu ulogu u razvoju reumatskih bolesti. Jedno od najvažnijih mjesta djelovanja jest citokin, čimbenik nekroze tumora alfa (tumor-necrosis factor alpha, TNF- ). TNF- posjeduje učinak poticanja upala i igra ključnu ulogu u pojavi lezije kože i upale zglobova.
Biološki lijekovi predstavljaju novu mogućnost liječenja bolesnika s reumatskim bolestima, koji ne reagiraju na uobičajene lijekove i metode.
U nas su registrirana tri lijeka iz skupine anti TNF- za liječenje upalnih reumatskih bolesti: etanercept, infliksimab i adalimumab.
Nedavno objavljena studija pokazala je kako neravnoteža crijevnog mikrobioma pridonosi reumatoidnom artritisu i kako bi prehrambene intervencije mogle biti ključne za smanjenje upale i poboljšanje ishoda pacijenata.
09.09.2024. 23:3109.09.2024. 23:16
| Diabetologia | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Pacijenti koji se liječe sistemskim glukokortikoidima imaju 2,6 puta veću vjerojatnost da će razviti dijabetes nego oni koji ne primaju spomenutu terapiju, ukazuje nova studija.