Takozvani biološki lijekovi pripadaju novoj skupini lijekova, koji su razvijeni za čitav niz bolesti. Preparati se proizvode pomoću rekombinantne tehnologije i učinkovite su u poticanju ili inhibiciji djelovanja prirodnih spojeva. Proizvode se u živim stanicama primjenom rekombinantne tehnologije.
Biološki lijekovi se obično injiciraju parenteralno, budući da bi se u suprotnom (oralna primjena) bjelančevine od kojih se sastoje razgradile prilikom prolaska kroz želudac.
Biološki lijekovi djeluju na različitim razinama imunoloških procesa, koji igraju ključnu ulogu u razvoju reumatskih bolesti. Jedno od najvažnijih mjesta djelovanja jest citokin, čimbenik nekroze tumora alfa (tumor-necrosis factor alpha, TNF- ). TNF- posjeduje učinak poticanja upala i igra ključnu ulogu u pojavi lezije kože i upale zglobova.
Biološki lijekovi predstavljaju novu mogućnost liječenja bolesnika s reumatskim bolestima, koji ne reagiraju na uobičajene lijekove i metode.
U nas su registrirana tri lijeka iz skupine anti TNF- za liječenje upalnih reumatskih bolesti: etanercept, infliksimab i adalimumab.
Za pacijente s umjereno do teškim aktivnim psorijatičnim artritisom, inhibitor tirozin kinaze 2/Janus kinaze 1, brepocitinib, učinkovit je u ublažavanju simptoma, ukazuje nova studija.
16.05.2023. 16:1316.05.2023. 15:37
| Journal of the American Academy of Dermatology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Alopecija areata (AA) povezana je s većim rizikom od upalnog artritisa, ukazuju rezultati analize koja je uključivala 46.682 bolesnika s alopecijom areatom i podudarne kontrolne skupine.
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.