Kontracepcija

Kontracepcijske pilule

Nataša Šemnički, dr. med.

pahuljica_,

niste u potpunosti zaštićeni pa morate koristiti kondom

l.p.

Nataša Šemnički, dr. med.

sara250,

pametnije je nastaviti piti a neraditi kratke pauze.
Što s tiče bolova potrebno je učiniti UZV pregled te v ginekološki radi utvrđivanje upale ili ciste.

L.p.

lina5

pijem trinovum pilule inace redovito ali mi se sada desilo da sam jednu tabletu zaboravila i nju sam preskocila i nastavila piti ostale tablete,ali nakon toga nisam dobila.to je bilo prije mjesec dana.dva testa na trudnocu bila su negativna,moj ginekolog je rekao da jos malo pricekam pa da mu se javim. sta vi mislite,da li bi ta jedna preskocena tableta mogla biti uzrok.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mogla bi svakako. Pričekajte još koji dan ako su testovi negativni.

ta

Postovani, zbog problema sa policisticnim jajnicima doktorica mi je rekla da pocnem koristiti Diane 35. Prije toga radila sam KKS i nalaz urina i sve je bilo ok, radila sam nalaz hormona stitne, koji je takodje bio dobar. Zatim sam radila nalaz testosterona i bio je povisen nivo testosterona. 5. i 21. dan ciklusa sam radila i zenske polne hormone, nivo estrogena je bio na donjj granici, a nivo progesterona je bio strasno nizak. Doktorica mi je radila ultrazvuk i ginekoloski pregled. Medjutim, ono sto mene plasi je mogucnost nastanka tromboze. Od blizih rodjaka koliko ja znam, niko nije imao trombozu. Ja nikada nikada imala problema sa zdravljem. Pilule sam pocela piti prije dva dana, cigarete konzumiram ponekad, 3-4 u toku dana. Koliki je rizik nastanka tromboze i koji su prvi znakovi iste? Hvala vam unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da prema opisanom možete uzimati. Rizik u vašem slučaju je jako malen. Bol, otečenost zahvačenog uda, a kod tromboze u plućima,kašljanje, otežano disanje, do gubitka svijesti i pregršt ostalih simptoma.

ta

Ja se opet javljam na istu temu. Vec 10-ak dana otezano disem. 5 dana nakon sto je pocelo otezano disanje sam se javila doktoru, koji mi je pregledao, rekao kako su mi pluca uredu i srce normalno radi, ali da mi je povisen krvni pritisak (140/90). Ja sam neprestano razmisljala o mogucim nuspojavama, dosta sam uplasena i pod stresom i zbog toga i zbog ispitnih rokova koji su u toku. Doktor kaze da je to sve "na nervnoj bazi" pa da popijem tabletu za smirenje. Otezano disanje nije konstantno nego je disanje teze kada se zabrinem ili kada previse razmisljam o tim stvarima. Nemam nikakvih drugih bolova, otoka ekstremiteta niti bilo kojih objektivnih simptoma. Zanima me vase misljenje da li je to slucajno posljedica koristenja pilula (iako mi je doktor rekao da sam zdrava i da se ne brinem za to) ili je to ipak do psihe? Hvala vam unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako se previše brinete i mislite o mogućim nuspojavama previše prekinite s uzimanjem pilula.

cura04

Poštovani.. pocela sam sa kontracepcijom logest, ali sam na svoju ruku prestala 6-ti dan.. za tri dana je doslo do krvarenja, koliko ce to trajati, i da li je opasno?
i drugi dan po prestanku koristenja tableta, imala sam spolni odnos bez dodatne zasite, decko nije svršio u mene vec izvan, da li je moguca trudnoća?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trudnoća je moguća. Trajat će nekoliko dana.

sara250

Poštovani,
Pijem Logest vec 2 godine, i zeljela bih ga prestati piti (pila sam ga samo zbog kontracepcijske zastite). smijem li samo tako prestati? prestajem tako da popijem pilule iz te kutije do kraja cekam mjesecnicu i to je to?

sanidica

Doktore, pila sam pilule diane 35 dvije godine zbog akni. U maju sam prestala i opet pijem od oktobra jer mi su mi se akne opet pojavile. U avgustu sam imala 59 kg, bila sam na moru i otkad sam se vratila pojacao mi se apetit. Ugojila sam se,dosla sam na 66kg, nemam PCOS. Dakle,taj period kako sam se ugojila nisam pila pilule,bila je pauza,ali ne znam da li to ima veze sa njima? Strah me je da ne krenem i dalje da se gojim. Pojacao mi se apetit i uvek sam gladna. Molim za Vase misljenje i savet

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sara smijete. Postupite tako kao što ste napisala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sanidica ako niste uzimali pilule u to vrijeme onda nije od njih.
Ako ćete se debljati uz diane pređite na druge pilule.

jjoo

Poštovani!
Već jako dugo čitam vaše objave i pitanja i odgovore i dosad ste mi puno puta pomogli, sada sam se odlučila i ja registrirati i ubaciti u razgovore pa po prvi put pišem.
Imam jedan problem i pitanje.
Ovako već skoro godinu dana pijem kontracepcijske pilule trinovum što mi je doktorica prepisala.
U vezi sam stabilnoj već 2 godine i u zadnjih mjesec dana sam primjetila smanjenje libida.
Moje pitanje je kako vratit libido kakav je bio bez prestanka uzimanja tableta jer dosad nisam imala problema i puno mi je bolje od kad pijem tablete.
Moja doktorica je na trudničkom pa ju ne mogu zvati, i imam još dva blistera za popiti.
Imam 21 godinu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Probajte s nekim drugim pilulama, koje imaju manji učinak na libido.

maglica25

Poštovani,
Molim vas za savjet. Kontracepcijske pilule koristim redovito oko 2 godine i jedine smetnje koje sam imala bila su povremena probojna krvarenja. Međutim, sad bih ih htjela što prije prestati koristiti. U zadnje vrijeme me muči osjećaj tjeskobe, a povremeno se javi i neugodno lupanje srca. Danas bih trebala popiti 13.-u tabletu iz pakiranja. Zanima me koje su posljedice ako ih sada prestanem piti, odnosno nezavršim ovo pakiranje. Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Produženo neuredno krvarenje. Uzmajte ih do kraja blistera.

Ivanica90

Poštovani,pijem Axira tablete zbog sindroma policisticnih jajnika,prosli mjesec pila sam ih uredno i treci dan od sedam dana pauze dobila krvarenje koje je trajalo 5 dana,naime pocela sam piti novo pakiranje nakon 7 dana pauze te sam imala nezasticene odnose prvi dan popijene tablete iz novog pakiranja kada su vec stvari bile pri kraju.postoji li sansa i kolika bi bila za nezeljenu trudnocu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da neće doći do trudnoće.