Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Kako mislite koristiti hitnu kontracepciju na redovnu? Odgovor - nikako. Osim toga, trebate biti zabrinuti za razdoblje nakon zaboravljene tablete, ne prije. Prema tome, samo slijedeća dva tjedna koristite dodatnu zaštitu i sve će biti u redu.

poštovanje!1.12. sam imala nezasticen spolni odnos,poslije sam popila vecu dozu hormona za koju se ispostavilo da nije dovoljna.poslije sam dobila nekakav smedji iscjedak i lagano krvarenje 9 dana prije ocekivane menstruacije koja je trebala biti 19.12.napravila sam test na trudnocu 19.12 koji je bio negativan, 5.1. sam ponovila test ,takodjer negativan,a menstruaciju jos nisam dobila..trebam li se brinuti?nadam se da ste me razumjeli!hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Sve sam razumjela happy. Trudni niste, a ako su vam menstruacije i prije bile neredovite onda ovo nije čudno. Ja bih taj smećkasti iscjedak računala kao menstruaciju. Ne bi bilo loše da odete ginekologu, da nemate nekakvu cistu ili sl.

kiribiki

Doktorice, jedno pitanje...
Vezano je za day after pilule, konkretno Cilest u dozi 2 puta po 3 tablete, svakih 12h.
Zanima me ono "popiti prvu dozu u roku od 72h od odnosa".
Sto ako se popije u roku od npr. 71h i 15min ili tocno nakon 72h. Ili cak nekoliko minuta nakon 72h, kolika je mogucnost djelovanja i kako znati je li bilo navrijeme.
Znam da je najsigurnije oko 24h nakon, ali nemaju one u sebi sat koji odbrojava pa da organizam shvati kad je tocno proslo 72h i onda gotovo, door closed...
Pitam to jer sam citao da se moze popiti i nakon 5 dana, al djelotvornost je onda 50%.

Unaprijed hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Upravo tako - iza 72 sata nisu rađena istraživanja. Zašto?
Prvo morate znati da spermiji žive 72 sata.
Drugo, the day after pilula služi tome da upropasti ovulaciju i SPRIJEČI oplodnju.
Sad zamislite - ovulacija bude drugi dan nakon odnosa, jajašce se oplodi, nastane trudnoća. Žena uzme hitnu kontracepciju nakon 72 sata i što dobije? Ništa, jer trudnoća već postoji. Zato se preporučuje uzeti do 72 sata, odnosno čim prije.
Zamislite i ovo - žena uzme hitnu kontracepciju 72 sata nakon odnosa, jer će ovulacija biti dan nakon (npr. žena to pouzdano zna). Šta dobije s tim? Opet ništa, jer spermiji žive 72 sata i ne mogu oploditi ovuliranu stanicu 4 dana iza odnosa.

miki351

Poštovana!

Imali smo nezasticeni spolni odnos u cetvrtak u 8 navecer, 12. dan nakon pocetka menstruacije.
Iduci dan, petak, smo u bolnici sv.Duh dobili recept za Yasmin tablete, 3 tablete u razmaku 12 h 2 puta.
U 16 sati je popila prve tri. Nesto prije 4 ujutro kada je trebala popiti drugu "turu" joj je postalo zlo, povracala je...popila je tablete na vrijeme, ali se nakon pola sata ponovo ispovracala. Nakon 2 i pol sata, oko 7 ujutro ponovo je popila 3 tablete i nakon cca sat vremena ponovo povracala, ali malo, samo vodu koju je popila.
Sada je stabilno, malo joj je mucno i malaksala je, ali bolje. Dali ce ovaj tretman bit koristan?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vjerojatno hoće. Nadam se da će vam ovo iskustvo biti dobar razlog da se odlučite za redovnu kontracepciju.

dgrubi21

Postovana doktorice....

Postovana doktorice!

Imam bebu staru godinu dana .Po prestanku dojenja muz i ja smo se "zanijeli" i imali nezasticen odnos (zadnja mesntr 20.10.,odnos smo imali 1.11.)nakon kojeg sam uzela Cilest ( 5 tbl unutar 72h,negdje sam naisla na takvu preporuku).Ciklusi su mi inace do tada bili svakih 29-30dana.Nakon nekoliko dana sam imala obilno krvarenje,pa u ocekivano vrijeme menstruaciju.Potom sam iduci mjesec u pola ciklusa imala lagani iscjedan pa opet urednu mesnstruaciju ali ne bas jako obilnu.Prije nekoliko dana sam kupila test za trudnocu (onaj od cca 30kn) koji je ispao negativan.Da li da ponovim test ili mislite da nema potrebe??Takodjer muci me to sto sam ovaj mjesec opet dobila iscjedak koji vec tri dana ne prestaje,cak mogu reci da se danas i pojacao ,a tek mi je 20. dan od posljednje menstruacije.
Koliko obicno traju ti poremecaju koje hitna kontracepcija uzrokuje??Takodjer me zanima kakva bi posljedica bila za plod u slucaju da nismo uzeli dovoljnu kolicinu tableta te da trudnocu ne uspijemo sprijeciti?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mislim da niste trudni, ovo je samo poremećaj zbog uzimanja hitne kontracepcije. Obično traju do 3 mjeseca, ali ne bi bilo loše da se naručite kod ginekologa na UZV da se vidi da nije nastala nekakva cista. O posljedicama po dijete nema sad smisla razgovarati.

martink

Pozdrav doktorice.
Cura mi je rano jutros konacno dobila mjesecnicu, nakon 39 dana (neka to bude nada onima kojima kasni...)
Neznam jesu li tablete Cilest (2x3 svakih 12h) djelovale ili su ipak bili neplodni dani, ali nam je sad napokon puno puno lakse.

Mjesecnica je bila popracena pojacanim bolovima, valjda je to zbog tableta neznam, ali sada joj je vec lakse.
Glavno pitanje: Kolika je mogucnost da je ipak trudna, jer sam citao da je i to moguce (?!?!)

Hvala na odgovorima!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ovo je krivo pitanje za jednog ginekologa - naime, svaka je žena koja ima odnose trudna dok se ne dokaže suprotno happy. A suprotno se dokazuje testom na trudnoću. Žao mi je, ne mogu vam preko interneta zasigurno potvrditi da nije trudna.

petar10

Poštovana doktorice!
Sinoć sam oko 22 h, imao snošaj s djevojkom i kad sam osjetio da bi mogao ejakulirati prestao sam sa snošajem i ejakulirao sam van maternice, po svome i njenom tijelu. Djevojka je sinoć imala 18. dan. Snošaj je bio takav da sam ja bio dolje, a djevoka gore. Mislim da sam ipak malo sjemene tekućine ostavio u maternici, ali većina ejakulata je izašla van nje. Jel treba uzeti tabletu?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako su joj ciklusi redovni, na 28-30 dana, sigurno ne treba. Ako su duži, ili neredoviti, možda ima smisla - ali nisam baš sigurna obzirom ste ejakulirali vani. Te tablete su priličan stres za organizam i treba ih izbjegavati. Najbolje bi bilo sutra napraviti UZV i vidjeti kad je (bila) ovulacija pa procijeniti.Ako je baš bila danas onda da. Sve druge dane ne treba.

petar10

Poštovana dokotorice,
zahvaljumem Vam na odgovoru, puno ste nam pomogli. Ciklusi su joj redovni na 28-30 dana. Ovulacija je predpsotavljam bila 9.01., ako je menstruacija započela 26.12.2007.
Inače nikada nije prije koristila tablete. Pokušat ćemo sutra naparavit UZV, pa Vas se opet javim.

kiks

poštovana doktorice, cura i ja smo imali nezaštićeni spolni odnos prije 24 sata i ginekologinja joj je propisala cilest pilule, no vidim da ovdje piše da se trebaju uzimat 2 puta po tri tablete odjednom svakih 12 sati, a njoj je rekla da pije 3 puta po dvije tablete svakih 8 sati. da li je to isto u redu?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pa baš i nije, jer treba popiti 0,1 mikrogram estradiola (u jednoj tableti je 0,03 mg) u dvije doze.

petar10

Poštovana doktorice,
moja djevojka je veoma zabrinuta i pita, jeli moguća trudnoća pod onim okolnostima kojum sam vav gore naveo, tj. 18. dan ciklusa? Odgovite što prije, tako da znamo hoće li uzeti tablete.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Već sam vam jednom vrlo egzaktno odgovorila, ne znam što očekujete da još kažem.

J.I.

Postovana, cura i ja inace imamo povremene seksualne odnose sa zastitom (kondomom) i sad smo prije par dana bili zajedno u krevetu i mazili smo se i tako reci bili u svakakvim kontaktima bez odjece, ali bez spolnog odnosa... I htjeli smo pokusati bez zastite i krenuli smo, ali vec nakon cent,dva sto je bio unutra smo odustali zbog straha... Pa me zanima da li je moguce da je trudna s obzirom da je mozda bilo nesto sitno one tekucine, "ljubavne kapljice" ili kako se to vec naziva, uglavnom prije svrsavanja... Pa nas je sad malo strah... Mozda je glupo pitanje, ali nismo bas iskusni pa tako da je bolje pitati nekog strucnog... I da napomenem, negdje je bila u 23. danu ciklusa, dakle nije u onim kriticnim 14-16... Hvala na odgovoru!!!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vi ste za jednog neiskusnog muškarca vrlo informirani, i svaka čast. Ne morate se bojati, ništa se neće desiti. Inače, kritičnih 14-16 dana vrijedi samo za one djevojke koje imaju redovite cikluse. Sve druge imaju neke druge kritične dane. Međutim, od ovog što ste mi opisali nitko ne može ostati trudan.

Nazad
Naprijed