Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

tannenbaum

Poštovani,

uzela sam hitnu kontracepciju Logest 5+5 ,i prestala dojiti bebu od 4 mjeseca, prošlo je više od 30 sati nakon zadnjih 5 tableta i još imam mlijeka ,izdajala sam se zbog pritiska u grudima. Moje pitanje - dali smijem nastaviti dojenje i koje su posljedice utjecaja hormona hitne kontracepcije na dijete?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako imate mlijeka možete dojiti.

Klapaucius54321

Postovani!
Sinoc oko 1 sat imala sam nezasticeni spolni odnos bez partnerovog snosaja...cudno je bilo to sto su nam spolovila smrdila amo reci "po ribi" nakon toga...partner mi je rekao da mu se to nekad dogodi,ali rijetko..posto mi sa sigurnoscu ne znamo od koga je to,a njemu je na nozi ostao trag dosta guste,slinave,bjelkaste izlucevine uplasili smo se..prije odnosa bio je dosta vlazan...zanima me kako bi day after pilula utjecala na osobu koja ima problema sa povisenim ili snizenim hormonima stitnjace?!
Vadila sam krv jer imam vec mjesec dana svako malo povisenu temperaturu,crvenilo lica,vrata,opadanje kose,zed i masu simptoma...ima 2godine sam imala tsh 7,tako da je moguce da je usporen rad sada...molim vas hitno za pomoc jer nigdje konkretno nisam nasla jesu li hormoni stitnjace i spolni hormoni povezani i kako?!
Unaprijed hvala!!

JACA911

Postovanje,

zanima me da li tablete za srce i anemiju ( Corvitol i Heferol) uticu na dejstvo pilule dan poslije?

Unaprijed zahvalna.
LP.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Klapaucius, iscjedak koji ima miris na ribu je odlika infekcije gardnerelom vaginalis.
Da li je došlo do ejakulacije to samo vi znate i partner.
Možete uzeti postkoitalnu zaštitu. Nema veze s visokim tsh.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jaca, ne utječu.

JACA911

Hvala Vam mnogo.
LP.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

viktorija1711

Postovani, molila bih Vas za pomoc. Dakle, imala sam nezasticeni odnos 07.01., na 7. dan ciklusa te je decko svrsio u mene. Ciklus mi je inace redovan, 28 dana. To mi je bio zadnji dan menstruacije i trebao bi kao biti neplodan, ali ipak me strah da spermiji ne prezive jos par dana do ovulacije haha. Trebam li popiti pilulu ili ne? Puno hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako vas je strah onda bolje uzmite postkoitalnu pilulu.

darko21

Postovani molio bih za sto brzi odgovor.Radi se pilulama logest.Moja cura ih je pila 6 mjeseci i onda je prestala i imali smo odnos bez zastite i nismo pazili i procitali smo da 5 pilula odjednom i 5 jos nakon 12 sati i da to je kao pilula za dan poslije sad nas zanima jer nece doci do trudnoce jer ih he popila u toj količini i sto da radimo jer je to jos svjeze?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro je postupila. Uzeta je pravilna i pdovoljna doza.
Vjerovatno neće doći do trudnoće. Šansa je jako, jako mala.

Tweety1234

Poštovani,

Djevojka i ja smo imali u noci sa 8 na 9.1 dva nezasticena odnosa u periodu od 2h. Spolovilo se brisalo samo maramicom. U oba puta jedina zastita je bila prekinuti snosaj.
Njezina zadnja menstruacija je pocela 10.12 i trajala cca do 15.12 prosle godine. Po svim saznanjima, za vrijeme nezasticenog odnosa, nisu bili plodni dani. No,ipak smo se odlucili danas (cca 30h kasnije ) za pilulu Ellaone. Zamolio bih Vas da odgovorite, trebamo li se bojati trudnoće?

Srdačno i unaprijed zahvaljujemo.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne morate se bojati trudnoće, uskoro će doći menstruacija.

Lukam

Ja se izvinjavam, al moram da postavim pitanje u ime drugarice posto nema profil. Drugarica je imala odnose sa deckom , i ima simptome napuhanosti stomaka i sumlja na trudnocu, uradila je test i bio je pozitivan, nakon par dana uradila je drugi test i bio je negativan. Menstruacija joj je kasnila i dobila je nakon 8 dana. Trajala je 5 dana i kaze da je bila uobicajna da nije nista drugacija nego ranije. Da li ovde postoji razlog za brigu da li je moguca trudnoca, posto je prvi test bio pozitivan pa negativan, i posle toga je dobila menstruaciju. Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći ako je imala menstruaciju.

Lukam

Sa djevojkom sam imao nezasticeni odnos koji se desio 10.1 oko 23 casa. Ona je predhodnu menstruaciju dobila 23.12.2013, znaci 10.1 je bio 19ti dan ciklusa. Nisam ejakuirao u nju, ali nismo bas 100% sigurni da nije mozda malo zavrsilo u njoj, mada nebi trebalo da jeste. Zato smo otisli odmah otisli po pilulu Ella One 30mg , koju je popila 1 sat posle odnosa, da li smo pravilno postupili i da li ima razloga za brigu? da li su velike sanse da se desi nezeljena trudnoca ? Hvala unpared.

darko21

Postovani molio bih za sto brzi odgovor.Radi se pilulama logest.Moja cura ih je pila 6 mjeseci i onda je prestala i imali smo odnos bez zastite i nismo pazili i procitali smo da 5 pilula odjednom i 5 jos nakon 12 sati i da to je kao pilula za dan poslije sad nas zanima jer nece doci do trudnoce jer ih he popila u toj količini.

Nakon ovakve hitne kontracepcije moja cura ima grčevi,vjetrove i nadutost dali je to normalno?
i dali može prestati piti logest poslije menstruacije ili da nastavi?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Lukam, šanse su male. Mislim da ne trebate brinuti.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Darko dobro ste postupili. Šansa za trudnoćom je mala. Nuspojave koje ima jesu vezane uz uzimanje Logesta u tom brojom.
S idućim ciklusom može se vratiti na Logest.