Kontracepcija

yasmin

pitalica121

Poštovani,
Imam 20 godina. Prije šest godina sam dobila prvu menstruaciju i od tada mi je ciklus jako neredovan. Menstruacija traje 5-7 dana sa blagim bolovima u leđima a ciklus sve od 30 do 120 dana. Kako mi zadnja menstruacija kasni 3 sedmice, otišla sam privatnom ginekologu koji je ustanovio da su mi jajnici uvećani i da su policistični ali bez trenutno prisutnih cisti. Bez ikakvih pretraga krvi ili nivoa hormona mi je kao terapiju prepisao Yasmin pilule. Brine me to što mi je porodična doktorica prilikom pisanja recepta rekla da ona ''ni u ludilu'' ne bi pila kontracepcijske pilule i da mi ih nikako ne preporučuje. Ne pijem nikakve lijekove i nikada nisam imala većih zdravstvenih problema, pa sada zaista ne znam da li je najbolje rješenje piti kontracepcijske pilule. Da li postoji neki drugi ili prirodni način kojim bi se mogao regulisati ciklus? Da li ce dugoročno štetiti zdravlju da pustim da ciklus bude kao do sada i da ga ničim ne reguliram? Da li mi vi preporučujete da počnem piti kontracepcijske pilule ili da promjenim ishranu, smanjim stres ili nešto drugo ?
Unaprijed Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Predlažem da poslušate ginekologa. O pcosu pročitajte pod temama na našim stranicama.
Štetite sebi ako ne uzimate pilule.

cocolady06

Poštovani,

molim Vas za Vaše mišljenje, ovo je moje prvo iskustvo sa tabletama za kontracepciju:

Doktorica mi je propisala Yasmin- trebam početi piti od 5 dana menstuacije; nakon što završim kutiju odmah nastavljam sa slijedećom ( kako bih odgodila menstruaciju )
Doktorica je rekla da popijem tableta iz druge kutije koliko želim odgoditi menstruaciju- npr 10 ; kada odlučim prestati piti da bacim tu kutiju i nakon 4- 5 dana ću dobiti mestruaciju. Stvarno mi je važno da ovo funkcioniše jer imam vjenčanje i putovanje happy.

Kada dobijem tu menstruaciju, također 5- ti dan počinjem sa novom kutijom.

Doktrorica je rekla da pijem svaki dan u isto doba- koja je Vaša preporuka kada je najbolje, iza ručka ili navečer?

Hvala mnogo na odgovoru!
Pozdrav happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moja preporuka: započnite s prvim danom menstruacije. Naon završenog blistera krenite na novi bez pauze i njega završite do kraja.

cocolady06

Poštovani Doktore,

danas mi je već treći dan menstruacije sad tako da sam zakasnila. Jako sam zbunjena, zašto počinjem piti 5- ti dan?

Također me zanima nakon što popijem drugo pakovanje i dobijem menstruaciju- kako ću nastaviti sa korištenjem? Je li ponovo uzimam 5- ti dan krvarenja ili 5- ti dan pauze od nepijenja?
Molim Vas za odgovor.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete i danas krenut dakle treći dan ciklusa. Koristite dodarnu zaštitu idućih tjedan dana.
Nakon što uzmete 21 tabletu ne radite pauzu neg odmah drugi dan krenete s novim blisterom
još 21 dan. Tada napravite pauzu sedam dana i osmi dan krenete opet s novim blisterom.

cocolady06

Poštovani doktore,

Oprostite što sam dosadna sad Nisam imala pristup internetu... i tek danas sam vidjela Vaš odgovor...

Danas mi je 5-ti dan menstruacije i popila sam prvu pilulu. Da li će biti sve OK?

Uraditi ću kako ste savjetovali- popit ću dva blistera i napraviti pauzu 7 dana, te osmi dan nastaviti sa novim blisterom.

Nadam se da ću menstruaciju dobiti kada budem pravila ovu pauzu od 7 dana?

Hvala puno za pomoć, jako ste ljubazni happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite tako.

ivana992

Poštovani doktore,

Imam 22 godine i počela sam piti yasmin prije 4 dana (veceras bih trebala popiti cetvrtu tabletu) i pijem ih cisto zbog kontracepcije (ovo je također prvi put da koristim pilule kao kontracepcijsko sredstvo). Ciklusi su mi redoviti, menstruacija mi dode u periodu od 25. - 31. dana ciklusa i nikad nije kasnila. Puno sam citala o kontracepcijskim pilulama pa mogu reci da mi je i nekakav strah usađen zbog mogucih nuspojava. Otkad sam dobila menstruaciju prije 4 dana (tad sam i pocela piti yasmin), osjecam nekako bolove u trbuhu, imam malo meksu stolicu (no mislim da je to normalno jer mi inace bude meksa dok imam menstruaciju), ali i nekako osjecam slabu bol na podrucju maternice i lijevog jajnika, a cetvrti dan menstruacije je i uvijek me boli samo prva dva dana. Je li moguce da je to od yasmina i da li bih se trebala zabrinuti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Rezultat je privikavanja na pilule. Nastavite dalje s uzimanjem.

cocolady06

Imam još jedno pitanje sad Obzirom da sam počela koristiti Yamin od 5- og dana ciklusa, koliko vremena je potrebno koristiti dodatnu zaštitu? Hvala mnogo happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sedam dana.

pitalica121

Poštovani,
Nakon sedam dana korištenja Primolut Nor-a mi je krenulo slabo krvarenje, ali nisam bila sigurna da je to zaista menstruacija pa nisam popila prvu tabletu Yasmina. Sljedeći dan je krvarenje bilo jače nego prethodni dan i sa bolovima, ali slabije nego kad sam normalno dobijala menstruaciju, pa sam tek tada krenula sa prvom tabletom Yasmina. Yasmin sam pila redovno i u isto vrijeme i sad sam u prvoj pauzi. Da li sam ispravno krenula uzimati Yasmin? Možete li mi potvrditi da sam zaštićena sada u pauzi nakon prve kutije , jer želim imati odnose? Hvala unaprijed.

ingridalexandar

Doktore, uzimam yasmin,vec tri.mjeseca, no ovaj mjesec zabunom sam uzela kontracepciju 3.ili 4.dan nakon pauze (kad sam dobila menstruaciju) umjesto osmi.. Kako sad dalje?hvala na odgovo

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pitalica dobro ste postupili. Zaštićena ste i možete imati odnose.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ingrid odgovorio sam vam.

pitalica121

Hvala vam mnogo na brzom odgovoru! big-smile

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

djevojka333

Koristim tablete Yasmin i danas sam primetila da sam napravila jednu gresku u redosledu koriscena tableta (raspored po danima), tako sto sam, pretpostavljam, juce tj u nedelju popila tabletu koja je bila predvidjena za posljednju iz ovog pakovanja a to bi bilo u sledecu nedelju tj 15.05. (u pitanju je 21 tableta u pakovanju, pocela sam pakovaje 25.04. Kako su tablete oznacene sa danima u sedmici, juce sam uzela "pogresnu nedelju", makar mislim da je tu doslo do "greske".

Primetila sam danas, kada sam htela da popijem da mi tableta koja je na redu nije oznacena kao ponedeljak vec nedelja, pa sam prvo pomislila da juce nisam popila tabletu, mada mi je to bilo cudno. Kasnije sam primetila da je prazno polje za nedelju koja je trebala biti poslednja kao 21-a, s obzirom da sam pocela piti tablete u ponedeljak.

Posto uputstvo nije nista preciziralo za ovaj slucaj tj za uzimanje "pogresnih" tableta iz pakovanja, interesuje me da li je u redu da nastavim pijenje jedne tablete dnevno do kraja pakovanja.

Posto sastav pojedinih tableta u pakovanju nije isti, interesuje me da li mogu ocekivati i koje posledice ove "greske" i da li ispravno postupam nastavkom pijenja po jedne tablete dnevno (sutra cu popiti onu koja je oznacena kao ponedeljak iako je u pitanju utorak)

Od skoro koristim tablete, tako da nemam iskustva, pomoc bi mi puno znacila. Hvala unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte svaki dan po jednu. Nema veze što je za krivi dan.