Kontracepcija

yaz

LW

Mozete li mi reci utice li pojava dijareje na kontracepciju, ukoliko se pojavila 3-4 h poslije uzimanja poslednje tablete?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tada više ne utječe.

MajaaMaa

Dobar dan.

Imam dva pitanja vezana za odgodu mjesečnice. Pijem Yaz pilule i bas taj tjedan kada budem bila na moru, trebam dobiti mjesečnicu pa bih je odgodila.

Pročitala sam u uputstvu od Yaza kako odgoditi mjesečnicu, ali za svaki slučaj želim pitati Vas jesam li dobro shvatila.

Dakle, da bi se odgodila mjesečnica trebala bih nakon zadnje aktivne tablete krenuti odmah s novim pakovanjem (dakle, ne trebam piti 4 bijele tabletice) i u tom slučaju bi mi mjesečnica došla tek nakon što bih popila sve aktivne tablete iz novog pakovanja. Jesam li dobro shvatila kako treba postupiti?
Da li je zastita i dalje jednaka ako se tako postupi (ako se odgodi mjesečnica)?

Lijep pozdrav

Da li je zastita i dalje jednaka ako se tako napravi?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako postupite. Zaštita je i dalje ista.

Atlas

Poštovani,
od 2. mjeseca pijem pilule Yaz i do sada nisam imala nikakvih problema. Ali ovaj mjesec mi se pojavio smeđi iscjedak koji nije prestao otkako mi je završila menstruacija. Danas bi trebala dobiti menstruaciju, ali i dalje imam taj obilni smeđi iscjedak koji je malo pomiješan s krvi. Čitala sam da se spotting zna pojaviti na početku uzimanja pilula pa mi nije jasno zašto se meni pojavio nakon 5 mjeseci. Ne znam ima li na to utjecaja što sam ovaj mjesec slučajno u jednom danu popila dvije pilule?
Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Spoting se može pojaviti bilo kad, čak i nakon 2g. uzimanja.
Zaštita nije umanjena. Ako bude perzistirao kroz iduće mjesece, sugeriram zamjenu pilula.

laabrinth

Poštovani,

već više od godinu dana redovito pijem Yaz tablete. Prije nešto više od tjedan dana (to je bio drugi tjedan u pakovanju tableta) imala sam spolni odnos sa dečkom i dio je ejakuirao u mene. Od početka ovog tjedna imam proljev, mislila sam da je zbog ispita, ali prošli su i to se nastavlja. Postoji li ikakva šansa da sam trudna?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne postoji. Ako imate proljev dalje i odnose koristite dodatnu zaštitu do kraja blistera.

LW

Ne znam koliko se pitanje uklapa u temu, ali svakako bih vam bila zahvalna ako mi odgovorite. Procitala sam u upustvu da drugi lijekovi uticu na zastitu od trudnoce a i da yaz utice na njihovo djelovanje. Koliko se to odnosi na biljne lijekove? Smijem li konzumirati japanski kefir (vodeni kristali), jer i oni luce neku vrstu antibiotika, bez straha za zastitu? Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da možete.

zvjerka1

Poštovani, molim pomoć tj odgovor. Počela sam piti yaz prije 2 meseca, tj. 2 blistera sam već popila. Međutim, krivo sam protumačila upute, nakon što sam popila dvije bijele tablete dobila sam menstruaciju, i prvi dan menstruacije sam započela s novim blisterom, odnosno nisam popila bijele tabletice do kraja već sam ih bacila. Da li sam krivo postupila? Danas sam evo dobila menstruaciju nakon 2 bijele popijene tablete pa molim uputu šta da radim?? Da li da popijem bijele do kraja pa tek onda počinjem s novim blisterom ili da bacim te dvije bijele pa odmah s novim blisterom. Molim odgovor čim prije?

Booboo00

Postovani,odnos prekinuti sam imala u 3.tjednu blistera.. Dan il dva nakon sam zaboravila popiti tabletu pa sam popila dvije odjednom. Kako na kraju blistera nisam imala novi,pocela sam piti bijele tablete. Treci dan bijelih dobila sam oskudnu menstruaciju,dok sam narednih 2 dana imala smedkasti iscjedak. Dali je to uobicajeno kad se preskoci pilula i kad se nastave piti bijele? Trenutno sam na 3.tabl novog blistera. Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zvjerka, bijele su neaktivne tablete ali služe da održite kontinuitet uzimanja pilula.
Dakle popijete svakodnevno jednu svih 28 dana. 29 dan krenite s novim blisterom. Ne osvrčite se na menstrualno krvarenje, jer ono nije mjerilo.
Dakle, uzmite svih 28 tableta ovaj mjesec i onda na novi blister.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bobo normalno je. Pijte dalje redom i ne preskačite bijele jer će doći do nesporazuma.

Poštovani,

zadnjih nekoliko dana imam problem sa probavom. Danas sam oko 20h popila tabletu (3. u blisteru) i pola sata/45min kasnije imala proljev. Pošto postoji mogućnost da se tableta nije apsorbirala, postupila sam kako piše u uputstvima i nakon toga oko 21:30 popila novu tabletu koja je bila namijenjena za 4. dan (nisam imala rezervni blister kako piše u uputstvima).
Pijem yaz 2,5 godine.
Moje prvo pitanje glasi da li sam dobro postupila i što ako se tableta apsorbirala, a ja sam popila novu??

A drugo pitanje je smijem li kupiti rezervni blister, pa nakon 27 dana (pošto sam u jednom danu zbog gore opisane situacije popila 2 tbl) popiti jednu iz rezervnog blistera, zatim 4 placebo i onda krenuti sa potpuno novim blisterom?? Naime, htjela bih da mi nastupanje menstruacije dođe na dan kako je bilo i dosada, a ne da mi se ciklus smanji za 1 dan, jer zbog bavljenja sportom mi točno ovako odgovara.

Nadam se brzom odgovoru. Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste postupili. Postupite točno tako kao što ste sami napisali.

Hvala vam na brzom odgovoru.
Greska je samo sto sam trebala napisati da cu iz novog blistera popit jednu aktivnu nakon 23. dana, a ne nakon 27., ali shvatili smo se.

Trebam li koristiti dodatnu zastitu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate.

littlem

Poštovani,

12.08., tj. na prvi dan menstruacije sam počela korisiti Yaz. Od završetka menstruacije pa sve do sada mi se pojavljuje smeđkasti iscjedak. Može li to biti nuspojava Yaz-a i trebam li možda mijenjati pilule? Moguće da je to posljedica i Ellaone koju sam popila par dana prije menstruacije, bez obzira što sam menstruaciju trebala dobiti oko 15.08. i bili su mi neplodni dani.

Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Posljedica je uzimanja pilula. Ne mjenjajte ih. Nastavite dalje po ustaljenoj shemi.

Nazad
1 ... 38 39 40 41 42 43 ... 52
Naprijed