Kontracepcija

yaz

Nataša Šemnički, dr. med.

kika19,

danas se preporuča redovito kontroliranje UZV-a dojki već od 25 godine.
Ako niste do sada učinili pregled bilo bi poželjno bez obzira na godine.

L.p.

smokica

postovani,
yaz sam pocela piti prvenstveno po preporuci ginekologa kako bih rijesila pitanje akni buduci da mi nikakvi dermatoloski preparati nisu pomagali, a i ciscenja lica su kod njih uzrokovala jos vecu pojavu novih akni. medjutim nakon sto sam pocela piti yaz za koji mi je ginekologica rekla da ce rijesiti problem meni je jedina nuspojava bila jos vise upalnih akni na podrucju brade, celjusti i vrata, a k tome jos uzasno bolinih na dodir te lice jako svrbi. sada sam na 3. kutiji i nikakvog pomaka jos ne vidim. cak razmisljam da prekinem s yazom jer mi je lice sve gore i gore. vec sam pomalo ocajna, pa vas molim za misljenje u vezi toga, trebam li prestati piti ili trebam jos neko vrijeme cekati. znaci li to da mi yaz jednostavno ne odgovara?
unaprijed hvala.

veronika_24

Poštovani,

zanima me zašto se uz uzimanje kontracepcijskih pilula preporučuje uzimati magnezij i folnu kiselinu?Da li brzo umaranje može biti nedostatak jednog od toga dvoje?

Nataša Šemnički, dr. med.

smokica ,

očito da vam Jaz ne pomaže. Krenite na Dijane 35 koje imaju najjači antiandrogeni učinak.
Kod vas ipak dominira i upala pa ako nije rađen bris akni neka vam dermatolog učini kako bih ste proveli ciljano liječenje.
Bitna je jako i prehrana, unos dobrih bakterija i redukcija alkohola i ne zdrave hrane. Puno piti tekućine.

l.p.

Nataša Šemnički, dr. med.

veronika_24 ,

Istraživanja su pokazala da dugotrajnije uzimanje kontracepcije smanjilo folnu kis. Također ima utjecaja i na kosti ako nema dovoljne razine estrogena u tijelu.
Za koštanu izgradnju je također bitan mineral magnezij kojeg često imamo u manjku pa se zato preporuča njegova nadopuna pa i kod umora.
Ono što jako preporučam je učiniti jetrene probe i krvnu sliku da se provjeri jetrena funkacija i isključi kao uzrok umora.

l.p.

NInci89

Postovani,

zamolila bih Vas da mi odgovorite,, naima imam nedoumicu: Menstruacija je prestala na 4toj bijeloj piluli, bila kratko.

Ako je odnos bio na 1 aktivnoj piluli koja je popijena nakon odnosa,( 3.4h od uobicajnog termina, ) i normalno se nastavilo piti pilule iz blistera. da li je zastita postojala tog 1 dana?

Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da je postojala.

NInci89

Oprostite, ne bi da Vam smetam ali buni me to sto je odnos bio prije nego sam popila prvu aktivnu pilulu..tek je popijena poslije odnosa.. 3.4h od uobicajnog termina..Hvala Vam puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kao što sam i rekao. Zaštičena ste.

noriko

Postovani,ja sam vam pisala prije 10 ak dana mozda.. naime,pijem yaz pilule prvi put i sad sam na pretposlednjoj bijeloj( placebo)piluli ,ali jos uvijek nisam dobila menstruaciju…danas sam radila test na trudnocu,negativan je..( imala sam nezasticen odnos na 6 oj piluli,al mi je takodje i dalje trajala tad mestruacija)..pa me zanima sta da radim?? sjutra mi je poslednja pilula,a preksjutra bih pocela piti novo pakovanje? ili ne?unaprijed mnogo zahvalna,pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Počnite preksutra s novom kutijom. Ne obazirite se na to što niste dobili menstruaciju. To se događa u 15% slučajeva uz yaz.
Zaštita vam je sigurna, ne brinite.

NInci89

Pozdrav,

u slucaju da se propusti poceti naredno pakovanje na vrijeme, tacnije propusti se prva pilula, da li mogu sl dan da popijem prvu i drugu pilulu u isto vrijeme i nastavim sa pilulama normalno uz zastitu 7dana.

Nisam u mogucnosti doci do pilula na vrijeme pa zato :/

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete.

succi

Poštovani,
naime danas 22. dan ciklusa sam tri i po sata nakon uzimanja pilule imala meksu stolicu. Popila sam pilulu u pola sest , a imala meksu stolicu u 9 i 10. Znaci negdje tri sata i 40 minuta poslije pijenja tablete. Tada sam bas vecerala i vjrovatno mi se ubrzala peristaltika. Odlucila sam da ne uzmem dodatnu pilulu., jer sam procitala da je dovoljno 3-4 sata da se tableta asorbuje. Da li sam dobro postupila?

succi

Zaboravila sam dodati u ranijoj poruci, da sam imala spolne odnose dva dana prije. Nije svrsio unutar. I pijem pilule vec godinu i pol.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste trebali ali već ako jeste ne smeta. Nastavite dalje po propisanoj shemi.

Tanja246

Poštovani,

Dijagnosticirani su mi PCOS i doktor mi je prepisao Yaz koje pijem već otprilike 8 mjeseci, s tim da sam imala pauzu od 2 mjeseca kad ih nisam pila, što sam napravila na svoju ruku,neznam ni sama zašto, ali prije mjesec dana sam ih opet počela piti i od tada imam svakodnevene glavobolje. Doslovno otvorim oči ujutro i osjećam glavobolju. Bila sam davno na rengenskom snimanju sinusa i rekli su mi da imam kroničnu upalu sinusa. Da li mislite da su glavobolje zbog tableta pojačane ili? Pošto kad ih nisam pila nisam osjetila tolike glavobolje, tj.svakodnevne.

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da su glavobolje uzrokovane upalom sinusa.
Kad se sanira upala nestat će i glavobolje.

tanjicko

Poštovani,

pijem yazz pilule već treću godinu bez problema. Sada sam dobila menstruaciju na 21 rozoj piluli. Sto mi je Činiti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je zaista menstruacija, započnite sutra sa novim blisterom. Ako je neko mrljanje, spoting onda popijte još 3 komada, bijele preskočite a također započnite s novim blisterom.