Kontracepcija

yaz

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite. Nastavite dalje po istoj shemi uz dodatnu zaštitu do kraja blistera.

ksena83

Poštovani, godinu dana sam pila Diane 35 zbog nečiste kože lice. Obzirom da nije bilo većih promjena, odlučila sam svakako nastaviti s kontracepcijom, te mi je ginekolog preporučio Yaz. Prva dva reda pilula je sve bilo uredu..no sad unazad par dana mi otiču stopala. Moje pitanje je, da li da nastavim piti pilule...da li je to samo proces prilagodbe ili da mijenjam kontracepciju? Zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.
Mjenjajte pilule.

Nakon Vašeg odgovora, posjetila sam ginekologa, koji mi je rekao da ako nisam dobro reagirala na Yaz, sumnja da će mi bilo koje druge kontr. pilule odgovarati. Molim Vaše mišljenje.
Zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Osobno bih vam primjenio pilule kao što sam vam i prije rekao.
Npr. Belara.

ella3103

Postovani,
ovog mjeseca pocela sam ponovno s uzimanjem yaza nakon 5 mj stanke. Prvu tabletu uzela sam s prvim danom mjesecnice . Sve tablete uzimam u isto vrijeme i nisam nijednu zaboravila. Međutim na 18. tableti poceo mi je tamno smeđi iscjedak ( neke dane malo manje neke malo vise je bio) ali on traje vec 11 dana ( do 3 bijele tablete ) . Jucer na 4 bijeloj mi je pocela ici malo krv i smeđeg malo pretpostavljam da je to mjesecnica jer vise nejde onako tamno smeđe . Je li to normalno da mi je tako dugo traje spotting ? sto ako ne prestane nakon ove "mjesecnice" da prestanem s uzimanjem ?
Hvala na odgovoru , LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Neki put može potrajati cijeli mjesec. Nastavite svakako s idućim blisterom.

leptirica9

Postovanje;

Interesuje me koliko je rizicno cesto pocinjat i prekidat pit yaz tablete.Pila sam ih od septembra do januara pa sam ponovo pocela piti u maju i pila samo 2 mjeseca jer sam imala jaku upalu mokracnih kanala i pila dosta antibiotika pa sam morala prestati.Koliko je rizicno poceti ih piti ponovo za mjesec,dva.Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije rizično ni štetno.

Znatiželjna:p

Poštovana,

Zanima me kako uzimati yaz pilule ako mi ciklus traje 32-33 dana, a u pakiranju ima 28 tbl., dali imam 'pauzu' tih par dana ili nastavljam sa sljedećim pakiranjem?
Inače imam kronični gastritis (nije uzrokovan bakterijom), da li smijem uopće piti yaz s obzirom na to?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sa Yazom ćete samim time što uzimate ciklus dovesti na 26 -27 dana.
Dakle započnete se prvim danom menstruacije i kontinuirano pijete 28 dana. Postoje 24 aktivne tablete i 4 neaktivne /bijele/
Menstruacija će doći odmah nakon popijenih aktivnih tableta.
Vi se ne obazirete na tu menstruaciju nego pijete dalje pilule u kontinuitetu.
Dakle nakon popijenih 28 tableta, 29. dan nastavljate s novim blisterom i tako dalje opet 28...

ivana0028

Dobar dan. Imam 2 pitanja pa se nadam odgovoru,ovako..Nisam bila u mogućnosti popiti 1.dan ciklusa Yaz tabletu,danas mi je 3.dan i popila sam ujutro.Zanima me dali mogu tako nastaviti uz dodatnu zaštitu sljedećih 7 dana,te poslije toga negdje početkom 8.mj.idem na more i htjela bi si pomaknuti menstruaciju,dali mogu iz ovog blistera baciti 4 bijele tablete i nastaviti piti novo pakiranje, tj.dali u tom slučaju neću dobiti menstruaciju? Puno hvala na odgovoru unaprijed..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ivana odgovorio sam vam.

tontabubili

U nedjelju sam pocela piti prvi put yaz tablete.....drigi dan sam dobila proljev,mucnine,povracanje,glavobolju,gubitak apetita....jel je moguce od tih tableta.....sta da radim da ih nastavim piti ili ne i dali sam sada zasticena

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pijte dalje uz dodatnu zaštitu tijekom proljeva.

gothic girl

Poštovani, jako sam zabrinuta pa bih vas molila ako možete da mi odgovorite na pitanje.

8-og i 9-og ovog mjeseca sam imala nezaštićen odnos. 11-og sam zaboravila popiti tabletu (deveta tableta u blisteru) i popila je sa 18h kašnjenja. Moje pitanje je - koliki je rizik od trudnoće i kako da nastavim dalje da pijem tablete? Da li da preskočim bijele iz ovog blistera i počnem odmah sa novim pakovanjem? Trebam napomenuti da sam i sinoć imala odnos bez zaštite.

Hvala Vam unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa postoji. Dalje odnos do kraja blistera uz zaštitu. Potom odmah na novi blister.

succi

Postovani,
Koristim yaz pilule vec dvije godine. Nisam nikad propustila niti jednu tabletu i menustracija je dolazila na vrijeme. Ovaj mjesec nakon pijenja 4 placebo bijele tablete, tj nakon 4 pilule nisam odmah dobila svoju mjesecnicu. Za par sati trebam popiti prvu aktivnu rozu tableticu iz novog blistera kao po pravilu. Iako nisam jos uvijek dobila svoju mjesecnicu ja cu popiti novu rozu tableticu. Ovaj mjesec sam imala samo jednom seksualni odnos i to tada decko nije svrsio unutar, nisam nijednu tableticu propustila a koliko se sjecam nisam povracala niti imala dijareju 4 sata poslije pijenja aktivnih tabletica. Zanima me da li je normalno inace da mjesecnica inace ne dodje nakon cetvrte tablete i sta moze biti uzrok tome...i da li je trudnoca iskljucena?
Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Riječ je o ultraniskodozažnom kontraceptivu koji izaziva atrofiju sluznice endometrija.
Često se to vidi baš uz taj kontraceptiv. Nastavite dalje s uzimanjem.

tontabubili

Ako nakon popijenih 24 tableta yaz krenem na novu kutiju za koliko dugo dobijem mengu ili je taj mjesec necu dobit

succi

Postovani.
Na kraju je menustracija ipak dosla prije uzimanja prve yaz aktivne tabletice iz novog blistera. Veoma je oskudna ali eto ipak je dosla. Nastavila sam piti normalno dalje tabletice. Hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tontabubili, taj mjesec ju nećete imati.