Kontracepcija

zaboravljena pilula

DejanaP28

Postovani,
Molim Vas za pomoc. Pijem yasmin tablete,poslednju sam popila 30.04. U 23h kada redovno pijem tablete,to je 11ta tableta iz pakovanja,naredne dve 12 i 13 nisam u mogucnosti da popijem na vreme,greskom sam ostavila tablete kod kuce a odputovala sam i nisam u mogucnosti da kupim drugu kutiju. Bicu u mogucnosti da popijem tablete u utorak 3.05 ujutru,pa me zanima da li tada treba da uzmem obe tablete i nardenu da popijem u redovno vreme? I zanima me da li je time zastita narusena? Hvala puno unapred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da uzmite propuštene čim prije i nastavite dalje po shemi. Dodatna zaštita do kraja blistera.

MedvjedicaLudica

Poštovani
Imam 18 godina, i zadnja 4 mjeseca pijem jazz kontracepcijske tablete. Inače ih pijem uredno ali sam zaboravila popiti posljednju od aktivnih tableta u ovom blisteru. To je bilo u subotu. Nisam sigurna dali da odmah počnem s novim blisterom ili da pričekam 4 dana i onda nastavim s novim blisterom? Također me zanima ima li šanse za trudnoću jer sam jučer (nedjelja) imala nezaštićeni spolni odnos?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Uzimajte dalje i bijele pa nakon njih novi blister.

Karmina

Poštovani,pijem logest pilule skoro 4 godine. Krenula sam uobičajeno s novim pakiranjem i pila pet dana. Šesti dan sam zaboravila popiti pa sam se sjetila sedmi dan navečer i tada sam popila dvije odjednom. Nastavila sam s uzimanjem i odmah sutradan sam dobila pomalo krvarenje koje traje jos šest dana. Kao da imam menstruaciju šest dana. Prije kada mi se ovo dogodi da zaboravim uzeti pilulu krvarenje je trajalo samo dan dva. Da li postoji mogućnost da sam trudna? I sto da nastavom dalje? Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam da li ste trudna. Ako ste imali nezaštićene odnose tijekom ciklusa šansa postoji. Dalje uzimajte do kraja blistera i ne obazirite se na probojno krvarenje.

jewel2010

poštovani, molim odgovor...pijem triquilar 5mj,zaboravila sam popiti cetvrtu pilulu,te sam ju u umjesto u utorak ujutro u 6 popila taj isti dan oko 23 i 30,znaci vise od 12h kasnjenja...nakon toga sam nastavila normalno piti...trebam li sljedecih 7 dana dodatnu zastitu ili postoji i mogucnost trudnoce s obzirom da sam i taj dan u uto imala spolni odnos?hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa postoji no nije velika. Nastavite dalje s uzimanjem do kraja uz dodatnu zaštitu od tjedan dana.

Zvoncica22

Postovani
Pijem triquilar vec dve godine. Jucer navece sam trebala uzeti posljednju tabletu iz blistera no zaboravila sam... Uzela sam ju nakon 15 sati jer sam se preplasila kad sam skuzila da sam ju zaboravila popiti. Imala sam odnos sinoc. Sto da radim? Hoce li mi mjesecnica doci kako je i trebala? Dali da pocnem novu kutiju kao inace ili odmah sutra?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Doći će menstruacije. Počnite svakako nakon sedam dana pauze.

Indy777

Poštovani,

Molim Vas za pomoć i odgovor. Naime, pijem Yaz tablete već gotovo 6 godina, uz iznimku kratkog prijelaza na Lyndinette prije nekih dvije godine pa povratka na Yaz (prošle godine sam čak imala jednu pauzu kad uopće nisam pila tablete, ali samo ubrzo počela s Yazom). Uglavnom, dogodila mi se sljedeća situacija: prije dva tjedna (tamo negdje 4. svibnja) popila sam ujutro tabletu (srijeda je bila) i negdje sam zametnula kutiju (blicer), a bila sam negdje ili u drugom ili u trećem tjednu uzimanja ruzicastih tableta,no kako nisam mogla naći uopće blicer otišla sam u ljekarnu i od četvrtka krenula nastavila piti, kao da mi je prvi dan nove kutije. Tako da sad praktički ispada da četvrti ili peti tjedan pijem roza tablete. No, dogodilo se sljedece: u petak (13.5.) imala sam odnos s deckom, u subotu ujutro (14.5.) normalno sam popila tabletu, a danas u ponedjeljak (16.5.) sam skuzila kako sam zaboravila jucer (nedjelja, 15.5.) popiti tabletu. Popila sam jutros odmah dvije i nakon toga otišla kod ginekologinje, objasnila cijelu situaciju i ona mi je savjetovala prekid s tabletama, da pričekam krvarenje koje će biti oskudno i koje bi trebalo nastupiti u roku od 3-7 dana, i kad krvarenje nastupim da krenem piti tablete. Napravila mi je ultrazvuk, objašnjavala mi je nešto o folikulima (koji su kod mene veličine 5-7 mm), no nisam najbolje shvatila na što to utječe. Molim Vas za odgovor, ima li šanse da sam ostaa trudna s obzirom na to da sam prije odnosa redovito pila tablete, no drugi dan od odnosa sam potpuno zaboravila popiti tabletu. Molim Vas za odgovor. Najljepša hvala!

Lorelaj

Postovani,juce sam propustila prvu pilulu iz 3.sedmice,a spolni odnos sam imala prekjuce,tacnije noc prije,te sam procitala upustvo i nasla 2 opcije,ili da prekinem odma sa pilulama ili da nastavim sa drugom kutijom bez pauze,medjutim posto sam ja vec bila popila obje pilule,i zaboravljenu i ovu koja mi je bila na redu mene zanima da li mogu da popijem ovu kutiju sad do kraja i onda napravim 7dnevnu pauzu,uz dodatnu zastitu? Da napomenem da pijem diane 4 godine,uz pauzu od 3 mjeseca, koju sam pravila prije par mjeseci. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom i uz folikule te veličine niste trudna.

Indy777

Na sto tocno folikulu ukazuju? Sto ako budu rasli?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na to da niste bili blizu ovulacije. Vodeći ovulacijski folikul velik je od 18-25mm.

AnRa9417

Dobar dan, imam jedan problem za koji mi je potrebna konsultacija.
Koristim Diane 35 redovno vec godinu dana.
4.juna u subotu sam redovno popila poslednju pilulu iz blistera u 12h u podne.
9.juna u cetvrtak sam redovno dobila menstruaciju.
12.juna u nedelju, kada je trebalo da popijem prvu tabletu iz novog blistera, zakasnila sam i popila u nedelju 2h posle ponoci, tj tehnicki u ponedeljak u 02h ujutru.
Ostatak pilula sam nastavila redovno da pijem.
16.juna uvece imala sam zasticen odnos pri kom je kondom pukao prilikom ejakulacije i sperma je zavrsila u meni.
Da li mogu i koje su sanse da ostanem trudna zbog kasnjenja u nedelju i nezgode sa kondomom?
Hvala puno na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće, ne brinite.

julijajucaa

Postovani,
Pijem legravan pilule nekoliko meseci, i trebalo je juce u 20h da popijem pilulu, ali mi se desilo to da tad nisam bila pri pilulama i setila sam se jutros u 11h i tada je i popila. Naime, partner i ja idemo drugog avgusta na more, a ja bi sledecu menstruaciju trebalo da dobijem devetog avgusta. Da li to znaci da ceo period na moru moramo da koristimo dodatnu zastitu iako mi je period od 2. do 9. avgusta neplodan, samo zbog kasnjenja sa jednom pilulom? Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita. U pauzi će nastupiti menstruacija.

julijajucaa

Nisam najbolje razumela, u kojoj pauzi ce nastupiti menstruacija?

Nazad
1 ... 20 21 22 23 24 25 ... 38
Naprijed