Klinička farmakologija s toksikologijom

Maxflu

Marijana

Mene bi zanimalo da li uzimanje šumećih tableta Maxflu može imati štetan utjecaj u trudnoći.
Unaprijed zahvaljujem.

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovani,

Maxflu je kombinirani oralni preparat (lijek se uzima na usta) protiv simptoma prehlade i sadrži paracetamol, pseudoefedrin i vitamin C. Paracetamol i vitamin C mogu se uzimati u trudnoći, a pseudoefedrin u oralnom obliku ima kategoriju C, što znači da u ispitivanju u životinja ima pokazatelja štetnog učinka na fetus, dok kod ljudi ti podaci nedostaju. S obzirom da nije neophodno uzimati kombinirane peroralne preparate u ovoj indikaciji u trudnoći preporučam paracetamol (Lupocet, Plicet,...) u obliku tableta, a efedrin u obliku kapi za nos, te je sistemsko djelovanje (djelovaje na čitav organizam) time smanjeno na minimum.
Važno je tokom prehlade i povišene temprature uzimati dovoljno tekućine.

Uz lijeppozdrav
dr Viola Macolić Šarinić