Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

ivan133

Imam 16 godina,visok sam 178 a težak 62kg,moj problem je što pri ejakulaciji nemam sperma vec samo neke prozirne kapljice,što poduzeti hvala pozz

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Javi se svom doktoru, mislim da bi bilo dobro obaviti pregled urologa i ultrazvučni pregled testisa, prostate i mokraćnog mjehura.

ivan133

a jeli onda bolje pricekati do npr. 20 godine, jel možda se nešto promjeni,nije jednostavno odma doktorima tu je i neka vrsta srama??

ivan133

i jel znate možda nekog sa takvim slučajevima..

vax

zdravo, za nekoliko dana cu napunit 14 god visok sam 161 i imam 46 kg, u prosjeku sam po razvijenosti i jos nemam spermu i imam malu pubicnu dlkavost, kak mogu ocekivati nagli porast i pubertet u nagonu?

gospodin

Poštovanje,

Nedavno sam navršio 17 god, visok sam oko 180 cm , težak 59 kg ( znaci jako mršav). Patim od (koliko sam shvatio) zakasnjelog puberteta koji je poceo otprilike krajem 15 god. Dlakav sam na nogama i oko spolovila i u zadnje vrijeme su mi pocele rasti dlake po vecini tijela jedino ispod pazuha slabo rasta iako su vidjljive , ali sporo rastu sto me zabrinjava s obzirom da imam 17 god. Isto tako iako sam sad normalne visine prije godinu dana sam bio visok metar 60. Otac mi je visok 194 cm a majka 169 cm.
Otac mi je isto imao taj problem ali navodno( kako on kaze) s 18 godina je u 6 mjeseci dobio jos 15 cm i dosegao sadasnju visinu. Takoder u licu izgleam mlađe za svoje godine(kao da imam 14-15 god) . Zanima me da li je sve gore navedeno u granicama normale ili se trebam javiti liječniku? i zanima me dali cu mozda doseci ocevu visinu?

Molim Vas opsirniji odgovor. Hvala na razumijevanju.

Lijep pozdrav

Archibald

Pozdrav,
Imam 14 godina, za 15 dana će mi 15 godina, natečene su mi bradavice, kada diram, čini se kao zrno graška(možda malo veće),Da li je to normalno u ovoj dobi??,
2. pitanje- Visok sam 165cm a težina 52kg. Tata je visok oko 176cm a mama oko 160cm, a brat oko 185cm, Hoću li još rasti jer su moji vršnjaci visoki po 170-175 cm???
3.pitanje- Imam dlačice oko penisa a nemam po nogama i ispod pazuha, Trebam li se brinuti oko toga ??

Alan1

Dobar dan.
Imam 12,5 god.Imam pitanje.Kako to da vec imam i spermije i tijelo mi se razvija ali neznam kad ce mi penis poceti rasti.Malo me brine.Visok sam 152 cm i težina mi je 38 kg.
Dal sam mozda prenizak za moje godine?Vec sam imao poluciju prije 2 tjedna i skoro svaku noc je imam i brine me to da imam previse sperme.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

za Ivana133: Nemoj čekati, mogu biti različiti uzroci, nemaš se čega sramiti, to je stvar za doktora.
za VAX: ubrzano sazrijevanje možeš očekivati od sada pa do 18 godine
za gospodina: sve što opisuješ je normalno, razvoj dlakavosti i inače ide malo kasnije i sporije a možeš očekivati da ćeš premašiti visinu oca.
za Archibalda: obzirom na visinu svojih roditelja ne mozes se usporedjivati s drugima, računaj da ćeš dosegnuti očevu visinu. Kvržice ispod bradavica su žljezdano tkivo dojke koje se malo poveća u vrijeme puberteta i to je normalno. Dlakavost će ići malo kasnije. Sve se čini uredu- nema razloga za brigu, samo treba malo strpljenja...
za Alana: ovisi koliko su ti visoki roditelji i kako si do sada rastao - treba vidjeti te podatke i prema njima vidjeti postoji li usporenje rasta ili ne. Podaci o visini su u granicama normale (oko 25% dječaka tvoje dobi je niže od tebe) ali je bitno vidjeti da li si ti ranije bio viši u odnosu na ostale. Ako nisi, tada je sve u redu. Ništa se ne brini oko polucija i količine sperme - to je znak da su hormoni proradili punom parom.

ivan97

Imam 15 godina u oktobru 16. Penis mi je u erekciji oko 9 cm. isto tako nemam sperme, nego neke kapljice..Da li ce penis rasti, jesam li u pubertetu, isto tako i dlačice su mi jako male.. ???
jos jedan problem je ginekomastija, grudi su mi jako velike, i srram je pogotovo ljeti, da li ce to proći ??

logit

Poštovani,

U prvom mjesecu sljedeće godine napunit ću 17 godina.Problem je u tome što sam visok svega 164 cm i težak 57 kg,dosta sam opterećen time.Na prošlom sistematskom tj. prije godinu i pol imao sam 163cm.Gotovo svi ostali znaci puberteta su tu:mutirao,dlakavost posebno od trupa na dole itd.Otac mi je visok 184 cm a majka 156 cm.Razmišljao sam napraviti rtg zapešća pa me zanima vaše mišljenje ili da se obratim dječjem endokrinologu.Unaprijed hvala.

ivee:D

Poštovanje

Imam 12,5 godina i zanima me da li je nešto čudno ako je moj penis veličine u normalnom stanju 12 cm a u erekciji 19 cm,imam poluciju. Sada ću u 7.razred veličine sam 168 cm i 44 kg, imam dlačice po cijelom tijelu,mlađi sam od svih svojih prijatelja u razredu ali čini mi se da sam najranije ušao u pubertet, i zanima me moja veličina: prethodnih godinu dana moja veličina je porasla za 15 cm, očeva veličina je 175 cm a majčina 168 cm,pa kolika bi mogla biti moja visina na kraju puberteta? Oprostite na nekim greškama happy

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Očigledno si nešto ranije od većine ušao u pubertet, sve što navodiš je normalno. U svakom slučaju ćeš doseći visinu oca, najvjerojatnije je i premašiti za 5 cm.

bzvz

Zdravo, imam 15 godina i imam veliki problem,pubertet je uveliko krenuo imam dlake ispod pazuha,visok 185,tezak 65 ali ne mogu da svrsim(da izbacim spermu),a kada to pokusam posle smanjenja polnog organa kozica mi je naborana i penis izgleda veoma debelo,ne znam sta radim,ako moze pomoc..?

User12345

Pozdrav, imam 14 godina i trenutacno sam najstariji u osnovnoj skoli, no imam problem, moj penis mi je dugacak skoro 20 cm ali jos uvijek nije "debel" tj. jos uvijek izgleda koda imam 8 godina, znaci dok nije dignut mal je i nije sirok, a kada mi se digndukacak je ali nije sirok, kada ce mi penis izgledat kao da sam odrasli muskarac? Zabrinut sam zato jer drugi prijatelji koji su mladi od mene imaju penis poput odraslog muskarca, ali nije im dugacak kao moj.

brucee

Dobar dan doktore.
Trebam savjet.
Evo ovako imam 17 godina i visok sam 156cm,tezina mi je 40kg.Jos nisam usao u pubertet.
Bio sam kod endokrinologa i gledali su mi hormone rasta i kazu da je sve u redu sa tim,da jednostavno treba cekati da udem u pubertet.
Dali postoji nesto sto bi potaklo taj pubertet jer me vec jako sram ostalih prijatelja koji vec izgledaju kao muskarci.Nedavno su mi pocele rasti dlacice ispod pazuha koje nisam imao do nedavno,dlake oko korijena spolovila imam i isto tako i na testisima,noge su umjereno dlakave ne kako bi trebale biti.Spolovilo je duzine oko 4cm u normalnom stanju.Pomozite mi molim vas!Ako moze opsirniji savjet.

Dado5

Dobar dan,
imam 16 godina i penis mi je u erekciji dugačak 16,5 cm. No dobiva neke tamnije pjege te osjećam svrab oko testisa, a dlake su mi već narasle. Zanima me je li to normalno?
Također sam visok samo 156 cm, a imam 44 kg. Moj otac ima oko 175 cm, a mama 164 cm. Je li to normalno, i budem li još rastao?
Unaprijed hvala!

Dado5

Da, zaboravio sam spomenuti: tijekom erekcije, ne mogu navući kožicu preko glavića, a u opuštenom stanju mogu te se vidi da je kožica "slijepljena" za glavić, i ne može se odvojiti. Je li to problem?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

bzvz Trebalo bi obaviti pregled – moguće je riječ o upali kože. To može utjecati i na svršavanje.
User12345 To baš neće ići po željama, začudio bi se kakve varijacije duljine, debljine i oblika postoje; dakle nisu svi isti.
brucee Prema opisu prve naznake hromonske aktivnosti koje znače ulazak u pubertet su se pojavile. Ne postoji ništa što bi mogao raditi ili uzimati prehranom. Važno je hraniti se zdravo (raznovrsna hrana) i ne umarati se prekomjerno. Dakle izbjegavati teške tjelesne napore i nošenje teških tereta. Ukoliko za godinu dana ne bude značajnijeg pomaka opet se javi endokrinologu.
Dado5 30.08.2013. 14:50
Narasti hoćeš a promjene na spolovilu bi mogle biti uzrokovane infekcijom. Javi se liječniku.

qwerty123123

Ovako imam 17 god sacu da napunim 18 za mesec dana,brine me to sto mislim da imam ginekomastiju,nisam debeo niti sam bio cak sam dobro gradjen,ali grudi su mi malo nejednake posebno bradavice jer su mi nabujale, jer to pubertetska promena ili je nesh drugo idem u teretanu isto... postoji li neki lek za bradavice ili ce to vremenom tj do 20-te doci na svoje...

Nazad
1 ... 8 9 10 11 12 13 ... 34
Naprijed