Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

niđo24

Poz.imam 12.god.u svibnju ću napuniti 13.Imam 87.kg.i viok sam 160 cm .kako da skinem kg.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Neće to ići ovako preko foruma.... Javi se svom liječniku, ima puno stvari koje treba napraviti - pregled, odlučiti trebaju li kakve pretrage, vidjeti što jedeš i piješ, koliko se krećeš pa tek onda se planira program mršavljenja. Za početak izbaci sva slatka pića, svakodnevno hodaj barem sat vremena, jedi 5-6x na dan samo do granice da više ne osjećaš glad - nema prejedanja i uživanja u klopi. Hrana treba biti raznovrsna, potraži dijetu za dijabetičare. Kad osjećaš glad znači da se troše masne zalihe... I sve navedeno će trebati sprovoditi trajno, nema svrhe izgladnjivanje par mjeseci jer se nakon toga dobije više kila nego se izgubi.

_ViPeR_*

Imam 13 i pol godina visok sam 159cm a težak 65kg te imam jako maleni penis,a i muči me kilaža,a i visina.Idem u 7.razred te ove godine treba da idemo na maturalac ali mene je sram zbog moje kilaže.Imam nekako nabubrene bradavice,te gad malo pritisnem zaboli me.Ne rastu mi brčići ni dlake na nogama.Smeta li pušenje ili alkohol rastu tijela i penisa?Unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu očekuj ubrzani rast svega što želiš, bolnost i otok bradavica su znak pojačane hormonske aktivnosti i nagovještaj intenzivnijeg pubertetskog razvoja. Ne bi bilo loše obaviti pregled kod svojeg liječnika koji će osim pregleda uzeti podatke o visini tvojih roditelja i odlučiti treba li obavljati neke pretrage - no prema svemu sudeći neće trebati ništa.

pewdiepie

Imam 14 godina visok sam 164.5 i po nekim stvarima sam ušao u pubertet sam ušao u pubertet: dlačice(stidne,brkovi...),kvržica ispod bradavice, pojačani tjelesni miris,ali još nisam počeo intenzivno rasti niti imam spermu.Postoji li neki problem?Što učiniti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve što opisuješ je normalno, promjene će postati intenzivnije u narednih godinu dana.

ivan1234554321

Poz,evo prije mjesec dana napunio 17 godina,po mnogim stvarima sam vec usao u pubertet(glas,dlačice,tjelesni miris s tim da se vecina toga dogodila sa nekih 15-15 i pol godina) ....problem je visini,visok sam 170 cm i sad me zanima hocu li jos rasti i do kad se raste? jel to moze bit posljedica zakašnjelog puberteta? Otac mi je visok 187 a Majka 170..Prije 3 godine bio sam na pregledima u bolnici i doktori su rekli da je sve uredu,"izracunali" mi visinu do koje bi trebao doci i ona je 176 cm.i imam jos jednog pitanje jel postoje koje vjezbe istezanja da se rastegnem jos koji cm? Hvala unaprijed na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Visina koju su izračunali bi trebala biti minimalna. Treba izbjegavati nošenje teških tereta (utezi u stojećem ili sjedećem položaju). Istezanje (npr vješanje za ruke) neće povećati rast.

ivan1234554321

Hvala na odogovru.Imam jos jedno pitanje,prije jedno mjesec dana ,krenuo vjezbati,imam doma utege i klupu za radit trbusnjake,pa neznam svaki dan radim jedan dio tijela,stim da utorkom,cetvrtkom i subotom trcim,kad vjezbam radim vise ponavljanja sa manjom kilazom,sad mene zanima jel mi to moze utjecat na rast? Kolko sam citao na internetu ne utjece na rast ako se radi s manjom kilazom.Posle svakog treninga,temeljito se istegnem. hvala unaprijed na odogovoru,lp.

ivan1234554321

brat mi je isto visok oko 185

dodgy

Postovani doktore, prije desetak dana sam napunio 14 godina i po nekim stvarima vec sam usao u pubertet ( dlake po rukama i nogama,stidne dlake, dlake ispod pazuha), ali jos mi nije poceo mutirati glas, penis mi nije poceo rasti ( u opustenom stanju je oko 4 cm a u erekciji 7), a jos nemam ni spermu.Interesuje me da li ce mi ubrzo poceti mutirati glas, rasti penis i da li cu ubrzo dobiti spermu?Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ivan: imaš pravo, treninzi su dobro planirani što se tiče težine no treba izbjegavati iscrpljivanje (prekomjerno vježbanje)
Dodgy: bit će, najvjerojatnije ovo ljeto.

Ime

Poštovanje. Imam pitanje, imam 16,5 godina i reklo bi se da kasnim za vrsnjacima. Visina 170 cm, tezina 55 kg s tim sto sam u zadnje vreme poceo mnogo vise da jedem zahvaljujuci tableticama cinka. Što se tiče dlaka na penisu nema problema, takodje i ispod pazuha, na nogama rekao bi da su krenule. Ne bi rekao ni da sam sa mutiranjem zavrsio. Problem je visina, po svemu sudeci reklo bi se da sam u pubertetu ali da jos nije gotov, da li sam u pravu i da li ima šanse da porastem barem još 10tak cm. Majka mi je visoka nekih 167,8 cm a otac nekih 180. Što se tice baba i deda niko nije preterano visok, šta više su i nižeg rasta ali ne puno. Hvala unapred.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Veliki su izgledi da dosegneš 180 cm, samo treba strpljenja. Najveća je brzina rasta u ljetnjim mjesecima.

pewdiepie

Poštovani Doktore!
Imam 14 godina i moja je sperma prozirna.
Jeli to neuobičajeno?,Trebam li što poduzeti?

Marinkokolo

Poštovani doktore!

Imam 13 godina,visok sam 173 cm i imam 75 kg. Već su mi izrasle dlake po nogama, ispod pazuha i oko penisa koji je u erekciji oko 10, 5 cm. Hoće li mi penis još rasti i koja je prosječna duljina penisa? Otac mi je visok 190 cm, a majka 169cm i zanima me koja je najmanja visina do koje ću izrasti. Zanima me i u kojoj sam fazi puberteta, pred kraj ili u sredini jer sumnjam da sam na početku.Još bih samo upitao kad bih mogao očekivati rast brade i može li se to ikako ubrzati.

Unaprijed hvala!

Marinkokolo

Zanima me i smatrate li moju težinu prevelikom.

Grbavac

Imam 14 godina i desna bradavica mi je nabubrila.Za koliko vremena to obicno prode ?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

pewdiepie:

Ništa ne treba poduzimati, to je normalno.

Marinkokolo:

Prema visini svojih roditelja možeš očekivati značajniji skok u rastu, a brada će postupno jačati - ponekad i do 20 i neke godine. Spolovilo - prosjek je oko 14-15 cm - pa je obzirom na prethodno navedeno za očekivati da ćeš i tu napredovati. Nema načina kako ubrzati ove procese. Težina - ovisi kakve si konstitucije - ako imaš puno mišića onda je ok, no ako imaš više masnog tkiva tada bi mogao smanjiti težinu za oko 5 kg ili zadržati ovu težinu u periodu ubrzanog rasta.
Poštovani doktore!

Grbavac:

Uobičajeno to bude problem 1-3 mjeseca pa se smiri.

lukaa12123

Pozdrav,

prvi put vam pišem. Imam 16,5 godina, visok sam 175, težak cca 64 kg. Zabrinjava me što sada polazim u 3. razred srednje škole a još mi nisu se pojavili nekakvi znakovi puberta kao kod vršnjaka. Tek prije možda pola godine nešto sitno su mi počele rasti dlake ispod pazduha, nisam dlakav po rukama i prsima, po nogama onako srednje dlakav, kraj korijena penisa i po testisima prve dlačice sam počeo dobivati prije 3 ipo godine i tamo sam onako mogu reći i normalono dlakav. No zabrinjava mne to što znam da sam ušao u pubertet no sve te promjene idu nekako usporeno. Moji vršnjaci su se počeli brijati u 8. razredu a ja još ne. Nisam se fizički razvijo, nemam proširena ramena , te nisam još mutirao. Zanima me jel možda iman manjak testosterona, ne osječam se baš kao da imam skoro 17 godina, još se uvijek osječam kao dijete. Ne znam što činiti. Otac mi se isto sporije razvijao. Sada je visok je 185 a mama 155. Zanima me jel bi trebao primati ikakvu terapiju? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Nazad
1 ... 11 12 13 14 15 16 ... 34
Naprijed