Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

zaki04

Imam 13,5 god visko sam 170 i imam 69 kg (to me toliko i ne brine) Brine me to da ne mogu svršiti,ali poslije mastrubiranja jednu 30 sekundi kada nategnem kožicu vidim bezbojnu materiju oko rupice na glavići i veoma je ljepljiva,da li je to normalno,recite mi ako nie i šta mogu da preduzmem ?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

querty - najvjerojatnije je riječ o ginekomastiji - povećanju žljezdanog tkiva dojki pod utjecajem hormona. Ako se grudi i dalje povećavaju ili se ne smanje za 6 mjeseci javi se DR.

zaky tekućina koju vidiš je normalna pojava - postoje žlijezde koje izlučuju sekret u mokraćnu cijev. Ali nemogućnost ejakulacije je drugo pitanje - javi se na pregled.

qwerty123123

ok,ali citao sam na nekim forumima da je ginekomastija normalna i da traje sve do 20 te ?

vax

zdravo,imam 14 god i imam 161 cm i 47 kg, i nemam jos spermu i penis mi je velicine 10 cm, mala mi je pubicna dlakavost ali taka je od 5. razreda nista se nije promjenilo osim sto sam dobio nekoliko centimetara visine ali pubertet nekikao da krene, jel to normalno?

Dadovz

Visok sam 162 cm i imam oko 65 kg
imam 13 god. uskoro ću 14
Oko penisa su mi počele rasti dlake i ispod pazuha...
Penis mi je 5.5 cm a u erekciji 9...
Mislim da je nadprosječno mali...trebam li se zabrinuti?

Ljubicica997

prije 5 dana napunio sam 16 godina ranije su mi od 13 do 14 godine pocele rasti dojke, dlake iznad penisa, u 15 godini pocele su rasti ispod pazduha, no moj problem je rast penisa, od 13 - 16 godine penis mi nije narastao skoro nista kad je opusten ima oko 6,1 cm a kad se digne 12,3 a debljine je 4 cm, dok moji vrsnjaci i prijatelji koji su mladji od mene imaju i veci i deblji penis od mene...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

qwerty123123 Normalna je ako nije prejako izražena.
vax Normalno je, pubertet kreće, samo nije još u punom zamahu. Treba čekati.
Dadovz Ne nalazim razloga za brigu. Treba paziti kod mjerenja – ako mjeriš od kože tada treba znati da dobar dio penisa (onaj između kože i stidne kosti) nisi uzeo u obzir. Ako imaš malo viška kila debljina masnih naslaga na stidnoj kosti može biti 3-5 cm i penis bude “ukopan”.
Ljubicica997 Eh, i to je normalno. Dobro je što još imaš vremena za rast spolovila (kažu i desetak godina) a loše je što ove stvari ne idu po željama...

stipe-bmh1

bok,imam 14 godina, visok sam 171cm, težak 79kg.u pubertetu sam i glas mi je dubliji i tako dalje.oko kog penisa ima puno dlačica , ali penis mi ne raste,ima samo 5 cm u opuštenom stanju a u erakciji 10.5 cm.pa me zanima hoče li mi penis još narasti i ima li moja težina veze s veličinom penisa.

qwerty123123

http://www.dodaj.rs/f/1s/I9/403uV4AW/img20130925200438.jpg http://t1.gstatic.com/images?q=tb...UBjom7IrSvcORTke117qALp1w2D-ZUIOQc7U ova prva je moja,ali sam dao primer na drugoj jer je meni ovako slicno sa bradavicama samo mi nije izbacena ta strana grudi toliko ? ovo normalno

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Stipe - težina nema veze s veličinom, samo treba čekati...

Querty - javi se liječniku, mislim da bi bilo dobro posjetiti pedijatrijskog endokrinologa kako bi isključili hormonske poremećaje. A nakon toga treba porazgovarati o mogućnostima estetske korekcije (kirurgije), ne sada ali možda u budućnosti.

Dadovz

Jedno jaje mi ja niže od drugoga...nisu u ravnini.....trebam li se zabrinuti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne, to je normalno. Samo je bitno da su jednake veličine i da nije ništa bolno.

MoonlightDrive

Pozdrav, imam 17 godina i 186 centimetara i 60 kila. Zanima me način na koji se mogu zdravo i prirodno udebljati, i kako mogu potaknuti rast na bradi i brkovima jer samo tamo mi trebaju. Hvala

Snowman

Pozdra, nedavno sam navršio 17 godina, visok sam 186 cm. Pošto je bavim košarkom zanima me da li postoji mogućnost da još rastem u visinu. Nisam siguran kada rast kostiju prestaje, neznam da li sam pred kraj puberteta ili ne, ali ako pomaže, dosad se nisam imao potrebe brijati, a dlake na bradi ni prsima nemam, te sam u posljednjih godinu dana narasta nekih 3 - 4 cm. Ljudi govore da je rast genetski određen, otac mi je 190cm, a majka 172cm, s tim da su s očeve strane obitelji svi muškarci moje visine ili više. Postoji li mogućnost da još narastem u visinu. Također poznam jednog profesionalnog košarkaša(igra u inozemstvu), te mi je preporučio da se obavezno istežem jer se istazanjem može malo narasti, je li to istina? Naime on kaže da u mojim godinama nije bio ni blizu današnje visine od 203cm, ali da pretpostavlja da mu je svakodnevno istezanje u tome pomoglo. Hvala vam na odgovorima.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema navedenom imaš velike izglede za daljnji rast; prati visinu i ako u 6 mjeseci nema porasta tada možeš smatrati da je s rastom završeno. Istezanje se u košarkaškim krugovima navodi kao pogodujući čimbenik višeg rasta no za to nema dokaza. Ipak, nošenje velikih tereta smanjuje krajnji doseg u rastuš

hado

Pozdrav doktore.
Imam 15,5 godina, visok sam oko 170 cm , tezak oko 60 kg , u pubertet sam usao prije jedno 2 godine ,i vec tada sam poceo osjecati bol u brdavicama,al su one bile normalne velicine , poslije jedno godinu dana prestale su da me bole ali su naglo nabrekle i takve su i dan danas, ne bole mi ni malo .
Ali one nisu uvijek tako velike , npr. kada se najezim ili kada mi je hladno skroz se smanje, budu bas normalne , onakve kakve bih volio da budu.
Imamo ginekologa kao kucnog prijatelja , pa ga je u jednom navratu moj otac pitao da li je to normalno, njegov odgovor na to je bio : "pubertet ga uhvatio, proci ce to sve vremenom" , ali opet neznam nemam povjerenja u njegov odgovor.
Volio bih samo da mi kazete da li su takvi simptomi kod ginekomastije(nisam mogao naci na internetu slucaj kao kod mene) ili je to prirodno sa pubertetom, ja mislim da nije salo jer nemam bas puno sala , inace idem u teretanu a vjezbam i kod kuce tako da sam veoma "nabildan" , a i to sto se one smanje (mislim da se salo nemoze smanjivati i povecavati stalno).
i po vasem misljenju da li ce to sve da prodje..pomozite doktore..
Hvala unaprijed na odgovoru.
Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Hm, teško će biti bez pregleda.. Ako je povećano žljezdano tkivo dojke (nalazi se ispod bradavice, tada se može napipati. No ako je i povećano ne mijenja se na hladnoći. Dakle riječ je vjerojatno o samim bradavicama koje su veće. Mislim da se u tom slučaju ne može očekivati njihovo smanjenje. Preporučujem ti da se javiš svom doktoru opće prakse na pregled i savjetovanje.

bajram

Pozz svima imam jedan problem od kada sam napunio 16 godina vise ne rastem ima vise od 6meseci inace zivim u francuskoj vec 3 godine od moje 13-te godine mozda utice hrana nzm ali eto visok sam samo 176 mzd
177 cm od moje 16 te godine roditelji su otac 173 majka oko 150 155 a kaze da je bila 160 hehe eto pa da li cu jos da rastem imam dlake na rukama malo na licu i brijem se na nogama sam pun imam i na grudima danas sam prîmetio imam i dlake oko pupka ako to nesto znaci posto sam citao da kao kad izrastu dlake nd pupku rast je gotov,pitao sam psihijatre doktore ma svih oni kazu daje moguce da naraste do 180cm sto i zelim,po vasem mislenju dali cu jos rasti?Radio sam neke vezbe kad sam imao 16 a biô sam 174 cm radiô sam neke vezbe na krevetu i dobio sam 1,5 cm i nista od tad ne rastem a posle sam nasao neki spanskî video koji se zove: Comô crecer unos sentimetros dali su mi te vezbe usporili rast pa zato ne rastem inace ne praktikujem sport hvala na paznji molim vas ako môzete da mi odgovorite sto brze zeleo bih barem tih 180cm

Nepoznatidjecak

cao,imam 13 godina 8 razred, 1,55cm visok,poceli su mi dlacice na penisu prije 2mjeseca i ovi drugi iz mog razreda vicu da vec imaju odavno dlacice i da im je penis vec 12/11 cm a moj samo 7cm :/ dali i kad ce narast vise svaki dan mjrim ali nikad promjene sad
mozete objasnut kad ce narast ili jeli sve uredu samnom??
i jeli to normalno 8cm sa 13god..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Bajrame mislim da imas dobre sanse da jos malo porastes, iskreno već si u "plusu" obzirom na visinu svojih roditelja. Krajnji doseg u rastu smanjuje naporan rad a naročito nošenje teških tereta, znači ono što si radio na krevetu ne bi trebalo imati utjecaja.

Nepoznati djecace sve je normalno, samo treba cekati - tek si krenuo u spolni razvoj. Znam da moze biti frustrirajuce kad vrsnjaci oko tebe postanu bradati macho muskarci a ti jos djecarac... No sve ce doci na svoje...

Nazad
1 ... 9 10 11 12 13 14 ... 34
Naprijed