Kontracepcija

Diane35

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tanja nastavite dalje s uzimanjem do kraja blistera pa nakon toga sedam dana pauze. Dodatna zaštita do kraja blistera.

cicimici123

Poštovani,
danas sam u apoteci uzela ove pilule Diane35 za kontracepciju. Htjela sam da pocnem od danas da ih koristim ali iz nekog straha od posljedica nisam, pa sam malo citala Vas forum. Poslednji ciklus ovog mjeseca prosao je prije 7 dana, da li mogu poceti sad da ih pijem bez koristenja drugih zastitnih sredstava ili da cekam sledecu menstruaciju? Da napomenem, razmak izmedju moja dva ciklusa je malo duzi, tj neredovan je, dodje svako 35-40 dana zavisi kako kad.
Ako danas pocnem da ih koristim da li je 100% sigurna zastita i uopste kako djeluju?
Kolike su sanse da dodje do povecanja tjelesne mase, to me takodje zabrinjava s obzirom da je i sad imam viska?
I dalje vlada misljenje kako su stetne po zdravlje, pa sam u nedoumici koliko ustvari pomazu a koliko ne? Procitala sam da se vecinom koriste kao ljekovito sredstvo.
Nadam se brzom odgovoru.
Lijep Pozdrav

cicimici123

I ako ispijem prvu tablu, a posle se odlucim da ih vise ne koristim da li ce biti nekih problema? Ili moram cijelu kutiju iskoristiti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne možete danas započeti. Tek sa prvim danom iduće menstruacije.
Sve ostalo informirajte se ovdje
http://cybermed.hr:81/forum/boles...e_o_kontracepciji_obavezno_procitati

Majita-22

Poštovani,

Ponovno sam dobila simptome e.coli, te mi je ponovno propisana ista terapija odnosno svakih 12 sati, 1 tableta Novocefa (7 dana).
Diane 35 i dalje pijem, jel ima veze ako ponavljam terapiju? Odnosno dali je zbog ponovljene terapije smanjen ucinak Diane 35?

Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije umanjen učinak pilula.

User999

Postovanje happy
Koristim oralnu kontracepciju nesto jace od godinu dana. Pijem diane35 i ostale su mi 4 tabletice do kraja pakovanja. Menstruaciju dobijem obicno 4. dan pauze. Sada imam problem jer zelim pozuriti menstruaciju zbog vaznog dogadjaja kada ne bih smjela biti u ciklusu. Smijem li preskociti nekoliko zadnjih tabletica i koliko? Nisam imala seksualni odnos duze od 15 dana a namjeravam imati tek poslije menstruacije.

User999

Ili smijem li da ne pravim pauzu nikako, da odmah zapocnem s novim pakiranjem, hocu li onda preskociti tu mjesecnicu... Toga sam se tek sad dosjetila izvinite happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Popijte koju tabletu manje pa ćete skratiti ciklus i prije dobiti menstruaciju
Niti ovaj drugi način nije loš. Vi odlučite.

Majita-22

Hvala Vam na svim prijasnjim odgovorima..
Eto mene s novim problemima..
Radila sam cerviksalne briseve i pokazali pozitivnim za ureaplasma urealyticum 10 na cetvrtu.
Moj ginekolog mi je prepisao doksiciklin (25 kapsula), ginekolog mi je rekao da ovaj lijek itekako utjece na pilule te da one nisu dovoljna zastita, no mene zanima imaju li Diane 35 onda uopce ucinak nakon uzimanja lijeka s obzirom da cu terapiju morati provoditi toliko dugo = svakih 12 sati 1 kapsula.
Danas mi je 18. Dan uzimanja Diane iz blistera, te nakon 7. Dana pauze dalje nastavljam sa terapijom Diane.

Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koristite dodatnu zaštitu tijekom uzimanja doksiciklina.

cicimici123

Postovani,
postoji li mogucnost da koristenje antibiotika za upalu sinusa smanji dejstvo kontr. pilula?

Dejan Šakoronja, dr. med.

O kojem antibiotiku se radi?

babebabe

Poštovani,
pijem Diane 35 već 4 godine. Zabunom sam zaboravila popiti pilulu u petak,te i u subotu, pa sam u nedjelju ujutro popila dvije, a u nedjelju uvečer redovnu. Večeras, u ponedjeljak, bi mi trebala biti zadnja, međutim, prije sat vremena sam primjetila krvarenje i ostatak sluzi kao kod početka mjesečnice. U pravilu bih nastaviti slijedeću tablu bez pauze, ali... Molim Vas za pomoć i savjet jer sam jako prestrašena i ne znam što mi je činiti. Moj liječnik mi kroz idućih par dana nije dostupan. Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte do kraja blistera pa bez pauze krenite s novim blisterom.

pukili

Poštovani,
imala sam nezaštićene odnose s partnerom pred 2 dana i danas. Jučerašnju 8.(osmu) pilulu sam popila sam 13 sati zakašnjenja.
Kolika je vjerojatnost trudnoće ? trebam li day after ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba.

LL27

Postovani dobar dan.
Citala sam Vas forum međutim nisam uspjela pronaci da li je netko mozda imao slican problem kao i ja pa Vas molim za savjet.
Pocela sam piti Diane35 zbog problema sa aknama na leđima.Popila sam prvi blister međutim primjetila sam opcenito lose fizicko,ali i psihicko stanje (glavobolja,mucnina,stalna potreba za hranom,narocito secer,stalna jaka nervoza,naleti vrucine,umor) .Uredno sam dobila menstruaciju i osmi dan pocela piti novi,ali popila sam samo dvije tablete i prestala,dakle zadnju sam popila 03.05. ujutro.Danas ujutro kada sam otisla na wc opet sam pocela slabo krvariti kao na pocetku svake menstruacije,da li je moguce da mi je menstruacija opet vec tako brzo pocela,trebam li biti zabrinuta? Subota je pa ne znam kome da se javim,molim Vas za pomoc. Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne uzimajte onda dalje. Neće se ništa dogoditi. Napraosto ste dobili "menstruaciju" koja bi mogla trajati malo duže.
Javite se ginekologu ako krvarenje ne stane za sedam dana i da vam ordinira druge pilule.

einstein

Poštovani,
Ovo mi je drugi mesec kako pijem diane 35. Pila sam ih i godinama ranije ali sam bila na pauzi nekoliko meseci.
Naime, pošto sam trenuodgovoru!stranstvu, nisam u mogućnosti da dođem do novog blistera u narednih dve nedelje. U ovom trenutnom pakovanju, tri pilule su zgnjecene tokom puta. Mislila sam da popijem redovno 18 pilula, te da napravim pauzu od sedam dana i osmog dana počnem sa novim pakovanjem. Da li će mi zaštita biti ugrožena ovog meseca, a posebno da li ću biti zaštićena kada počnem sledeći blister?
Ili, što je možda malo glupo pitanje, mislite da je okej da "popijem" te zgnjecene pilule iako su u formi praha, i dalje su u blisteru.
Hvala na odgovorua