Kontracepcija

Diane35

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće ako uzimate pilule.

pukili

Smijem li piti aspirin?
Smijem li uzimati ketonal ?
Ako da, u kojim dozama. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Smijete u propisanim dozama.

pukili

poštovani,
5.(petu) pilulu sam popila sam više od 12 sati zakašnjenja, treba li mi dodatna zaštita i koliko dugo ?

Majita-22

Poštovani,

Koristim Diane 35 mj dana, odnosno popila sam sve tablete iz prvog blistera, u uputsvima je navedeno da ce menstruacija nastupiti izmedu 2 ili 4. Dana ne uzimanja pilula, meni je danas 4. Dan ne uzimanja pilule, a mjesecnice jos nema. Imam li razloga za brigu ili nema veze ako nastupi u narednih nekoliko dana?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pukili kroz sedam dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Majiti nastupit će u pauzi od tjedan dana.

pukili

Poštovani, hvala Vam na prijašnjim odgovorima, moja dr.nikad nema vremena, a ja sam osjetljiva zdravlja.
Još bih Vas htjela pitati smijem li piti reglan kad me želudac zaboli.
Hvala Vam na svemu, srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Smijete.

Majita-22

Hvala na prijasnjem odgovoru i dosla je menstruacija 5. Dan happy
Sad imam novi problem. Imam upalu mokracnog mjehura te sam dobila antibiotik Novocef na koristenje (7 dana), svoje Diane 35 uzimam redovno te nisam propustila nikada niti jednu. No procitala sam u uputstvima da lijek moze smanjiti ucinkovitost Diane 35, a na ovoj stranici sam iz 2009. Godine vidjela da je doktorica napisala da ne smanjuje ucinak kontracepcijskih pilula. Sto je onda zapravo? Utjece li moj antibiotik na Diane 35 ili ne?
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje. Pustite uputstva. Neka nisu godinama revidirana. Jako malo lijekova utječe na djelotvornost pilula. Navedeni nisu na toj listi.

Majita-22

Znaci mogu biti na miru. Menstruacija ce doci kao i inace? I nije mi potrebna dodatna zastita?
Hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

kelebek

Zdravo
Mjesecnicu sam dobila 29.09. U petak 25.09. Sam popila zadnju pilulu,u subotu 03.10.sam popila prvu u obicajno vrijeme 11:00 te oko 16:00-16:30 sam imala proljev,imala sam ga i dan prije ali sam pocela tabletama odma da regulisem,zanima me samo da li je pilula djelovala zbog proljeva?
Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Djelovala je.

kelebek

Super,hvala na odgovoru,znaci mogu odnosi bez dodatne zastite i nemam potrebe za brigom? happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

zabrinutajako

Poštovani,
Diane 35 pijem oko 6godina ( sada su mi 22) iz razloga liječenja policisticnih jajnika,no kasnije i u svrhu kontracepcije.
Nisam imala nekakvih problema na pocetku terapije no u zadnje (malo duže vrijeme) krvarenja mi traju 8-9 dana,vrlo obilna,i sve to vrijeme imam dijareju, libido mi je 0 bodova , imam strasne bolove u podrucju bradavica koja variraju ovisno o menstrualnom ciklusu, i nikako ne mogu smršaviti za razliku od toga kad ih nisam pila..(ne držim nikakve dijete samo reduciran prehranu,manje UH,više proteiba i sl.).. moje pitanje je dali ste mišljenje da bi mi dr trebaa zdbjeniti kontracepcijske pilule?
te me zanima dali je potrebna kakva dodatna zaštita. u toku prelaska sa jednih na druge? hvala..i oprostite na dugom postu

Tanja_64

Poštovani, čitala sam temu na forumu detaljno i videla da vaši odgovori zavise od nedelje u kojoj je tableta izostavljena. Pijem Diane 35 vec 2.5 godine uveče oko 21 h. Prvi put mi se desilo da sam zaboravila popiti dva dana nedelja i ponedeljak (13. i 14.dan). Jutros sam popila jednu (nedelja), misleći da sam samo jednu propustila. Šta mi savetujete da uradim?
1. nastavim preskačući ovu od juče i da je popijem na kraju 22.dan pa pauza. ili
2. da nastavim do 21. dana bez te jedne, sačekam ciklus pa počnem sa novom kutijom.
Nemam zabrinutost oko trudnoće, pilule pijem zbog cista na jajnicima i regulisanja ciklusa, brine me da ne poremetim sve ponovo. Hvala Vam puno unapred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zabrinuta jako, da sugerirao bih vam zamjenu pilula sa drugom gestagenom komponentom. Treba zaštita ako prelazite na "slabije" pilule.