Kontracepcija

Diane35

pukili

umanjuje li konzumacija alkohola njihovu djelotvornost ?

Natasa12

Postavani imam jedno pitanje. Pijem diane35 i nakon pauze umjesto 8 dan da popijem novu pilulu ja sam je popila 9 dan i to ujutru. Zanima me da li da dalje nastavim kao i obicno i da uvece popijem jos jednu tabletu koja je namijenjena za taj dan? I da li i kokiko moram da imam zasticen odnos? Inace to mi je druga kutija. Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Puki jednokratno ne ali uzimanje svakodnevno alkohola utječe na učinkovitost i na toksičnost jetre se potencira.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte svakodnevno po jednu do kraja blistera.

Natasa12

Hvala na odg. Ali da napomenem i to da sam 4 dan pauze imala ne zasticen odnos. Da li moram da narednih dana koristim dodatnu zastitu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate brinuti i ne treba dodatna zaštita.

Alekks

Poštovani,
Pijem Diane35+metformin već 3,5 god. zbog PCOS sa hirzutizmom, redovno se kontrolišem kod endokrinologa. U poslednjih 8-9 meseci javiila mi se jaka bezvoljnost, u decembru malo krvarenje na sredini ciklusa (1 dan) i ginekolog je otkrio infekciju, ispostavilo se ureaplazmom. Pošto je proces otkrivanja bakterije malo duže potrajao, prokrvarila sam još jednom po sredini ciklusa u martu (7 dana trajanje), primetila sam da su mi menstruacije obilnije i počela sam se lečiti od anemije. Nakon toga od bakterije sam antibioticima izlečena tek u aprilu. Medjutim, moje tegobe su se i nakon izlečenja bakterije nastavile, i to sa jakim svakodnevnim umorom, još 2 puta sam prokrvarila - po sredini i pred kraj ciklusa (4-7 dana krvarenje), a javili su se i gubitak apetita i veliki broj bubuljica na licu i grudima pred mestruaciju. Svi faktori na koje se sumnjalo (bakterije, papa test) su sada isključeni i poslata sam kod endokrinologa pri klinici za ginekologiju, ali pregled mi je zakazan za kraj septembra. Ginekolog je predložio da probam da do tada prestanem sa Dianama. Medjutim, ja se sećam da mi je moj endokrinolog (koji je sada na odmoru) rekao da treba kontinuirano da ih pijem jer ako prestanem "poništiću sve što smo do sada postigli".
Zanima me vaše mišljenje - da li da prekinem sa Diane35 do pregleda krajem septembra ili ne? Da li da možda probam da pređem na neke druge pilule tih par ciklusa?To je glavno pitanje, ali svaki komentar na ovo što sam iznela je dobrodošao!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poslušajte svog ginekologa,. Ima i drugih lijekova za PCOS.

kelebek

Pozdrav,
Imam pitanje,pijem diane 35 vec 3mj ovo je treci mjesec,i ostale su mi jos 4 pilule s tim da sam jutros primjetila kap-dvije sukrvice,kasnije nije bilo,odnose imam redovne,zadnja mjesecnica 8.7. Predzadnja 10.6. Kako koristim kontracepciju redovno,nije ni jedna pilula izostavljena niti zaboravljena,menstruacija mi je svaki 28 dana manje su bolne i nisu obilne kao sto su prija bile,imala sam ne redovan ciklus takodjer imam cistu na desnom jajniku,zanima me cemu ta sukrvica i kolika je mogucnost trudnoce?
Unaprijed hvala na Vasem odgovoru

kelebek

Zaboravila sam reci da su odnosi bez zastite i decko uvijek ejakuira sa strane nikad u mene
Hvala jos jednom

Dejan Šakoronja, dr. med.

Probojnog je karaktera. Ne radi se o trudnoći. Uzmite ih sve do kraja i nastupit će menstruacija.

pukili

Postovani, imala sam odnose 6. 7. 8. 9.srpnja bez zastite. Sljedeci blister bih trebala poceti u srijedu 12.kolovoza, al me muci sto jos nisam dobila mjesecnicu. Pila sam ih redovito mislim da sam samo dva puta popila sa maksimalno 2 sata zakasnjenja. I da nije mi na kraju trebao laksativ samo se pokrenulo. Jesam li trudna ?

pukili

I da ovaj mjesec ih uzimam redovito je li bitno sto sam prosle mjesece uzimala prilicno neredovito vise puta bi se dogodilo da uzmem dvije odjednom ? Ili je bitno kako ih se uzima tekuci mjesec ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste.Nastavite dalje prema shemi uzimanja.

Alekks

Poštovani,
Već sam Vam pisala par postova iznad, od tada prekinula sam sa Dianama. Medjutim, pretražujući po Internetu i opažajući svoje simptome, zaključila sam da moj problem možda može biti gluten, i prestala sam jesti hleb i sve sa glutenom. Od tog dana meni je bolje, pre svega umora nema, kao ni retke stolice i čestih pražnjenja creva, bola u kolenu i sličnih stvari koje nisam znala čemu da pripišem. Prilično sam sigurna da nije to sve od Diana, jer kad vratim hleb u ishranu meni se i simptomi vrate. Zanima me da li znate postoji li neka povezanost Diana sa pojavom osetljivosti na gluten, ili mi se to možda javilo od jakih antibiotika koje sam pila zbog bakterija (Hemomycin i Dovicin za ureaplazmu, a pre toga Cefalexin zbog ešerihije koli (koja verovatno nije ni postojala, to je određeno u nekoj sumnjivoj laboratoriji))? Zanima me i znate li možda da li je gluten mogao da izazove krvarenja između ciklusa dok sam pila pilule (da podsetim, nisam početnik nego nakon 3,5 godina korišćenja pilula)?
Sledeće pitanje je, pošto sam ja već danas dobila mesečnicu, s obzirom na ovo što sam navela iznad, da li je u redu da nastavim sa Dianama? Ili je poželjno da se prvo posavetujem sa nekim gastroenterologom? Planiram sutra da posetim svog ginekologa radi istih pitanja ali kako nemam zakazano a i godišnji odmori su u toku, možda me neće primiti... Ako i nemate konkretnih odgovora, pošto mi je dosta toga nejasno, bilo kakav komentar veoma je dobrodošao. Hvala za prošli odgovor a i unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Diane nemaju veze s nepodnošenjem glutena.
Probojna krvarenja nisu povezana s glutenom.
Moguće je da su proljevi nastali od prekomjernog uzimanja antibiotika.
Mislim da možete krenuti opet s Dianama.

pukili

Opet ja....jos nisam dobila mjesecnicu...da kupim test na trudnocu ili je prerano ili nema potrebe ? Dogadja li se drugim pacijenticama da se ne pojavi ? Jer meni su pilule drasticno smanjile trajanje boju intenzitet...al bi uvijek dosla mjesecnica....

pukili

I jos nesto ima li kakve veze sto sam u zadnjem tjednu blistera popila 2 aspirina 2 dana zaredom. I pogrijesila sam u prvom upitu odnosi su bili od 26.-29.srpnja a sljedeci blister bi trebala poceti u srijedu 12.kolovoza ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vi ako želite napravite test.

kelebek

Pozdrav imam pitanje u vezi diane 35,pijem ih vec 4 mjeseca redovno ni jedna tableta nije preskocena,pila sam zbog cista koje sam imala a sada u vidu kontracepcije,uz njihovo koristenje imam redovan ciglus.kod ginekologa sam bila prije 10 dana na ultrazvuku i cista vise nema.zadnju mjesecnicu sam imala 02.09. Zadnji dan mjesecnice je 07.09. Imam redovan odnos s deckom pa me zanima kolika je mogucnost trudnoce? Zadnji odnos je 09.09. Te decko uvijek ejakuira van nikad u mene.