Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

trbica95

Hvala na odgovoru. happy
A da li se trebam javiti svome ginekologu prije zakazanog termina ili da pričekam?

Dejan Šakoronja, dr. med.

U terminu kas ste dogovorili.

Lady81

Molim vas da mi odgovorite na moje pitanje.Naime, menstruaciju sam imala 23.01.2014.Nakon 10-tak dana sam imala nezasticeni polni odnos posle koga sam uzela Elle one pilulu.Sad sam opet dobila redovno menstruaciju 21.02.2014, ali mi je bila slaba menstruacija i trajala je dan dva.Da li je je u pitanju trudnoca ili pilula?Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se ne radi o trudnoći. Napravite ipak test.

Molim vas da mi odgovorite. Naime posljednju menstruaciju sam imala 26.01., ciklus mi traje 30 dana i redovan je. Međutim, 10.02. sam imala odnos sa deckom i kondom je pukao i decko je svrsio u mene. U roku od 4 sata nakon odnosa sam popila tabletu Ella One. Posljednjih nekoliko dana grudi su mi osjetljive i napete, pretjerano sam razdrazljiva, i pojavio se iscjedak, a menstruacija kasni dan, pa sam jutros radila Lady test na trudnocu i bio je negativan. Da li su ovo simptomi Ella One ili sam pak trudna jer uopce nije bilo nikakovog krvarenja nakon uzimanja Ella One?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da ćete dobiti menstruaciju za koji dan.

bronx

Postovani, u posljednja tri mjeseca imala sam menstruaciju 27.12., 26.01. I sad posljednju 22.02. Sinoc sam imala ne zasticeni odnos s deckom(znaci dan nakon zavrsetka menstruacije) s tim da nije ejakulirao u mene, dosta prije je izvadio, ali smo imali odnos opet nedugo nakon toga isto ne zasticen s istim principom(izasao je iz mene dosta prije ejakulacije). Ono sto me brine je koliko je neka realna sansa da ostanem trudna ako je ostalo sperme na njegovom spolnom organu jer smo nedugo nakon opet imali odnos. S obzirom na to da mi svi menstrualni kalendari pokazuju da mi plodni dani pocinju za 3-4 dana, mozete li me savjetovati, dali da uzmem pilulu za dan poslije ili ne? Jer ne bi htjela bespotrebno uzimat tablete, a i ne zgodno mi je doci do recepta. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Realna šansa nije velika jer ste u neplodnim danima. Ne treba postkoitalna zaštita.

Nadica90

Postovani doktore,
poslednji cuklus sam imala 17.1.2014. U toku noci 28-29.1.2014. imala sam odnos sa ejakulacijom. 31.1. 2014. mi je bio 15. dan ciklusa i takodje sam imala nezasticen polni odnos sa ejakulacijom i nakon 30ak sati popila Escapelle. Kako nisam dobila izazvano krvarenje tabletom, posumnjala sam na trudnocu i 10. 2. radila Baby rapid test koji je bio pozitivan. Citala sam na vise mesta o mogucem stetnom uticaju tablete na plod i ne znam sta da mislim. Mozete li mi reci nesto na tu temu, da li je sigurnije takve trudnoce prekinuti ? Ovo mi je prva trudnoca, plasim se da mi kiretaza ne ostavi posledice a zelela bih decu u buducnosti. Pozdrav, Nadica

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prvo otiđite na pregled i uzv. Ostalo ćete dogovoriti sa svojim ginekologom.
Također ćete otići na razgovor s kliničkim farmakologom.

Zbunjeni56

Poštovani, decko i ja imali smo nezaštićeni spolni odnos te postoji mogućnost predejakulacije. 40 sati nakon spolnog odnosa popila sam ellaone tabletu. Posljednju mjesecnicu imala sam 14.2., a spolni odnos je bio 1.3. S obzirom da mi posljednjih nekoliko ciklusa traje po 35-40 dana, kakva je mogućnost da je došlo do eventualne oplodnje? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mala gotovo nikakva. Ne brinite.

martina32

Poštovani,
Zadnja mjesečnica mi je počela 07.02., 16.02. sam imala nezaštićeni odnos i nakon 15 sati popila escapellu. 21.02. mi je počeo smečkasti iscjedak (bez
imalo tragova krvi) koji je trajao do 06.03. da bi 07.03. dobila mjesečnicu koju bi i trebala redovno dobiti da nije svega toga. Čitala sam u vašim prethodnim
postovima da bi se trebalo računati od izazvanog krvarenja. Iako ja nisam imala krvarenje nego samo smečkasti iscjedak. Trebam li se zabrinuti ili je sad
sve u redu? Zahvaljujem unaprijed na vašem odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve je u redu. 7.3 je menstruacija. Dakle ne radi se o trudnoći.

kokino89

Poštovanje!
Do 10. mjeseca prošle godine sam uzimala oralni kontraceptiv Yaz, dakle, vec ukupno oko 5 mjeseci ne uzimam nista.
Posljednja menstruacija je bila od 16.02. sve do 23.02. ali zadnja tri dana je više bio smeđkasti iscjedak nego krv, naime, unutar tog posljednjeg ciklusa (mjesečnice) sam imala nezaštićene odnose, odnosno prakticirali smo prekinuti snošaj, tako da dečko nije svršio u mene, iako sam se ja ipak bojala i za svaki slucaj uzela pilulu Escapelle otprilike 9 sati nakon toga, a to je bilo 21.02.(petak) dakle, poslije tog, u subotu i nedjelju i početak ponedjeljka sam imala smeđkasti iscjedak, ali predpostavljam da je to bio i kraj menge. Bojala sam se jer mi menstruacija nije redovita, pa nisam mogla računati po danima. Nakon prestanka uzimanja kontraceptiva u 10.mjesecu prosle godine, ciklusi su mi trajali redom 43, 27, 20 i 44 dana.
Ali tek sad dolazimo do pravog problema. Nakon tjedan dana, tj. 27.02. s noći četvrtka na petak imala sam opet nezaštićene odnose, dečko jednostavno nije mogao s kondomom, ali je i dalje pazio i nije svršio u mene, dakle, metoda prekinutog snošaja.. e sad..paničarka kakva jesam, ponovno sam uzela hitnu kontracepciju Escapelle, s tim da sam nazvala ginekologicu koja mi je rekla da je ipak uzmem, naravno uz upozorenja da to nije normalna kontracepcija. Dakle, uzela sam je 12 sati otprilike nakon odnosa, znači oko 15:00 u petak 28.02. Od nuspojava sam imala laganu mučninu i osjećaj težine u želucu uz osjećaj umora. Nakon par dana, dakle u nedjelju, ponedjeljak i utorak mi se pojavio obilniji žućkasti iscjedak, tu i tamo bih osjetila bockanje u lijevom jajniku kao sto mi se zna pojaviti pred mengu. U srijedu 5.3. je pak došlo do laganijeg krvarenja, više smeđe-rozkasti iscjedak koji je trajao samo dva dana, znaci srijeda i četvrtak (5. i 6.3.) Zanima me da li je to lagano krvarenje znak da je pilula djelovala i da li sada da očekujem menstuaciju po zadnjoj, dakle negdje oko 16., 17.03.?? U tim danima laganijeg krvarenja sam osjetila laganu bol, vise kao menstrualnu..nije trajala dugo, par minuta... Znam i svjesna sam da uzimanje ove pilule dva puta za redom i nije najpametniji potez, ali jednostavno nisam htjela ne poduzeti nista, iako kod odnosa nije bilo svršavanja unutar mene. Dečko kaže da je prakticirao prekinuti snošaj s bivšom curom u roku tri godine, bez ikakvih problema, dok ona nije uzimala nikakve pilule.... Zadnjih nekoliko dana sam primjetila pojačani libido, inače mi tako zna bit kad čekam sljedeću menstruaciju..kojih 10tak dana ranije..pa se nadam da se i sada radi o tome.... Hoće li mi se sad uslijed pilula poremetiti hormoni?
Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne razumijem ovo uzimanje hitne kontracepcije za vrijeme menstruacije. Drugi put ste ju popili u vrijem plodnih dana što je u redu ako ne želite trudnoću.
Da li je djelovala vidjet ćete tek tada kad vam dođe menstruacija. Ako nije bilo ejakulacije, niste ju ni trebali uzimati.
Savjetujem da se vratite Yaz tablete jer ovakav način nema smisla.

amela11

menstruaciiju sam proslog mjeseca imala 16 imala sam odnos sa momkom jucer nismo bili sigurni da li je doslo do ejakulacije pa sam popila vikelu danas oko 12 sati da li sam dobro postupila i da li je moguce da mi menstruacija kasni posto trebala bi je sada nekad dobiti inace mi nije kasnila ali da li postoji mogucnost zbog vikele ili odnosa da kasni hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da nema efekta što ste ju popili. Prvo ovulacija je davno prošla a uskoro trebate dobiti menstruaciju.

fejs123

Djevojka i ja smo se malo "igrali", ona je nevina i da li postoji ikakva sansa da zatrudni ako jedno drugo samozadovoljavamo? Menstruacija joj kasni 3 dana, dobila je 16-og 2. i ako je krvarila 2 do 3 dana onda joj ni ne kasni i trebala bi dobiti 20-og ili? Mnogo bi nam pomogli, malo se plasimo pa nas interesuje vas odgovor. Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate mi konkretnije opisati o kakvom se samozadovoljavanju radilo.
Ako nije bilo odnosa onda neće biti trudnoće.