Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Arwen1012

Poštovani,

U subotu, 16.5. sam imala spolni odnos koji je rezultirao puknućem kondoma (smatramo da je možda pukao dok je izlazio van jer je relativno dosta sperme bilo i na mojim bedrima). Otprilike četiri sata kasnije sam popila EllaOne. Menstruaciju sam imala 2.5., a svaki ciklus do prošlomjesečnog je bio otprilike 29 dana, zadnji je bio 25 dana jer sam počela intenzivnije vježbati pa smatram da je to jedan od razloga. Po svom računanju, odnos je bio u plodnim danima (točnije na dan ovulacije) ako se moj ciklus vratio na staro, ako nije, ovulacija je već prošla. Zanima me je li pilula učinkovita ako sam je popila na sam dan ovulacije, je li moguće da u tih par sati dođe do oplodnje? Nisam imala nikakve ozbiljnije simptome osim bolova u donjem dijelu leđa i jajnicima. Inače, prije sam pratila ovulaciju po količini cervikalne sluzi, no prošli mjesec to nisam mogla odrediti. U subotu nije bilo nikakve cervikalne sluzi, pretpostavljam da je kondom i pukao zbog suhoće vagine.
Zahvaljujem se na odgovoru.

Lioness99

U subotu sam imala nezaštićen odnos i posto su mi bili plodni dani, u ponedjeljak sam popila trinovum, 3 tablete. Poslije sam popila još 3 tablete, ali ne nakon 12 sati, već nakon 24 sata!
I sad me zanima dal je to dovoljna zaštita, dal bi trebala još popiti...?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Arwen postupili ste prema pravilima. Ne bi trebalo doći do trudnoće, no ništa nije stopostotna zaštita.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Lioness bolje uzmite pilulu za dan poslije.

Kloo123

Imam pitanje zadnju mjesecnicu sam imala 10.5,sljedecu trebam dobiti oko 7.6. Jucer sam imala spolni odnos i kondom je pukao to je bilo oko 21:20 odmah sam otisla u ljekarnu i kupila ellaone te ju popila oko 23:10 zanima me jel potoji neki rizik za trudnocu? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne jer je ovulacija bila dosta ranije.

nadi51

Poštovani
Imala sam nezaštićeni spolni odnos i nisam sigurna da li je dečko ejakulirao u mene. To je bilo 25.05. na 19. dan ciklusa. Tabletu Ellaone popila sam 3 sata nakon odnosa. Mjesečnicu sam trebala dobiti 05.06. međutim kasni mi 2 dana. Da li postoji mogućnost da sam trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se ne radi o trudnoći već o kašnjenju s obzirom na pilulu za dan poslije.

retro123

Postovani,

6. 6. imala sam odnos tijekom kojeg je doslo do puknuca kondoma. Zadnju menstruaciju sam imala 13. 5. no iako mi ciklus nije uvijek redovan, mislim da se u periodu rizicnog odnosa nastupili neplodni dani iz razloga sto sam prije 7 dana imala ovulaciju ( bol u jajniku i iscjedak ). Sat vremena nakon odnosa popila sam Ellaone tabletu, a 9.5 sam dobila krvarenje. Danas je treci dan kako to krvarenje traje, no zanima me da li je to izazvano krvarenje ili normalna mjesecnica, ili su se poklopile s tim da na uputstvu pise da menstruacija moze uraniti 7 dana. Citala sam da je izazvano krvarenje uobicajen proces, pa me zanima da li cu menstruaciju dobiti naknadno ili ovo mogu brojati kao menstruaciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom radi se o menstruaciji.

retro123

Zanima me jos samo da li je normalno ako nema sluzi tj. "ugrusaka" koji su u mom slucaju uobicajeni? Krvarenje je normalno, nije oskudno niti preobilno.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mijenja situaciju. Ne moraju uvijek biti ugrušci.

retro123

Danas je i dosta tamnije krvarenje. Moze li to biti posljedica pilule i ima li razloga za zabrinutost?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može biti od pilule, ne trebate brinuti. LP.

sttaneo

pozdrav! popila sam tabletu za dan poslije Elleone dva sata nakon odnosa bez zastite.. menstruacija mi je dosla 6 dana ranije i traje mi vec osam dana, s tim da mi inace menstruacija stane nakon 4/5 dana. trebam li se zabrinuti ili je to samo nuspojava tablete

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je posljedica uzimanja pilule za dan poslije.

NinaDino

Postovani,

Vec 3 godine pijem kontracepcijske tablete Logest.. jucer mi je doktor propisao Cefaleksin Alkaloid tablete zbog infekcije herpesom 4 tablete dnevno.. medjutim jutros sam imala odnos bez ikakve zastite i partner je ejakuirao u mene(ja sam na 18tog tableti Logesta).. sta da radim?da li mi treba hitna kontracepcija?pilula za dan poslije ili nesto slicno? Kolika je vjerovatnoca da cu ostati trudna?

Unaprijed hvala
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba vam ništa. Zaštita je očuvana.

NinaDino

Hvala Vam puno na odgovoru.. izvinite sto Vas gljavim imam jos samo jedno pitanje.. da li mi je potrebna dodatna zastita tj prezervativ uz Cefaleksin i Logest i koliko dugo? U apotekama sam pitala pa sam dobila 3 razlicita misljenja tako da me to sve zbunjuje..
Srdacan pozdrav!

Posmatrac

Pozdrav
Posljednju menstruaciju sam imala 25 ili 26.05 nisam bas sigurna.
13/14.06.je tokom odnosa kondom pukao i partner je završio u mene.
Ciklus mi traje 26-28 dana.
Da li je potrebno da pijem tabletu dan poslije.
Hvala unaprijed na vašem odgovoru.