Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Darko koji dio vam niej jasan? Ako će joj kasniti menstruacija više od tjedan dana nek napravi test.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Lujo prema nalazu UZVa očito nije bilo ovulacije i vjerovatno neće doći do trudnoće.

tisica

Postovanje,
imala sam nezasticen odnos 9. dana ciklusa, sa ejakuliacijom u mene. Menstruacije su mi redovne, 28 ili 29 dana. Ja sam istrazivala i cini mi se da ne bi trebalo da dodje do trudnoce, da su mi plodni dani za 2, 3 dana.. Da li se slazete ili mislite da tteba da popijem pilulu?
Unapred zahvalma na odgovoru, pozdrav

Darkoo235

Dobro sačekaćemo.
Da li Elleone djeluje ako se ovulacija dogodila ?
Pošto nam se ovo desilo 16. dan nakon što je dobila zadnju menstruaciju.
Našao sam vaš komentar iz 2012.
**
"Poštovana, radi se o preparatu koji uglavnom inhibira ovulaciju. Najdjelotvorniji je ako se uzme čim prije nakon nezaštićenog odnosa. Prema studijama koje su izvedene ako je uzet unutar 48 sati djelotvornost je oko 96%. Dakle nije stopostotnog djelovanja ali je još uvijek stopa zanošenja mala."
**
Pa ne znam da li to i dalje vrijedi.
Ejakuirao sam u nju 16. dan nakon zadnje menstruacije,siguran sam da je sve do zadnje kapi u njoj.
Isprali smo u roku od 3 minute,nakon toga za nekih maksimalno pola sata popila je Ellaone tabletu.
Da li djeluje u tom slučaju i ako se desila ovulacija.
Hvala vam na odgovorima,volio bih da znam kako doprinjeti sajtu,jer ste jedino mjesto gdje se mogu posavjetovati.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da su već počeli plodni dani, te uzimite pilulu za dan poslije. Tisica.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Darko, svakako je ukupna učinkovitost 85 posto no ako je uzeta ranije vrlo brzo od odnosa, učinkovitost je puno veća.
Ovulacija se vjerovatno dogodila, no pilula ima učinak i ako se ovulacija dogodila.
Mora pričekati menstruaciju. To je jedini znak da je djelovala.

Darkoo235

U redu,hvala vam na jako finom odgovoru i što ste izdvojili vremena za njega.
Stvarno ste nam pomogli da se smirimo,izdržaćemo već nekako tih 15ak dana da saznamo da li je djelovala.
Samo još jedno pitanje.
Da li se djelovanje tablete smanjuje ako se ovulacija već dogodila ili je jednako djelotvorna kao i prije ovulacije ?
Hvala vam još jednom,javiću ovdje šta se na kraju desilo zbog vas,a i drugih forumaša.Nadam se da će naše iskustvo nekome pomoći.
Srdačan pozdrav.

gost0405

Postovani doktore,ella one sam popila prije 7 dana a jucer sam pocela osjecati bol u donjem lijevom dijelu stomaka,povremeno i grceve.Da li je uzrok ella one?Na ginekoloskom pregledu sam bila prije 30 dana i sve je bilo okej.Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Darko ako se ovulacija dogodila tada je učinkovitost puno manja.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Gost vjerovatno ćete dobiti krvarenje nakon sedam dana od pilule za dan poslije. Od toga te senzacije.

gost0405

Hvala.Ako u kojem slucaju ne dodje do krvarenja,je li to znak da tableta nije djelovala ili krvarenje varira od osobe do osobe?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Varira. Krvarenje nakon pilule ovisi o tome u kojem dijelu ciklusa je popijena.

Darkoo235

Ja se izvinjavam,ali ne mogu naći temu vezano za ovo.
Eto vodi se tema na jednom forumu i kažu da nisu sigurni da u (BiH,tačnije u Republici Srpskoj) postoji abortus pilulama.
Da li je to kod nas zastupljeno(iz Republke Srpske sam),da li je štetnije od operacije.(Hirurški abortus,ne znam kako se tačno zove mislim da me razumijete).
Imao sam priliku da sam sa strane slušao jednu curu kako govori da je abortirala pilulama,da sad ima emocionalnih problema.Morala je to uraditi jer nešto nije bilo u redu.Prije toga je imala dijete i nakon toga je opet rodila bez ikakvih problema.
Gdje se mogu informisati o tome?
Smirio sam se i shvatio da od sikiranja nemam koristi,sad hoću malo da se informišem.
Podrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

U Hrvatskoj nije dozvoljena abortivna pilula. Da li je ista dopuštena u BIH ne znam. Nabolje da konzultirate nekog ginekologa od tamo.

Darkoo235

U redu.
Jooš jedno pitanje.
Kad najranije može uraditi test da se koliko toliko možemo osloniti na njega ?
Odnos je bio 24.10. ,a 8.11. joj je 30. dan od zadnje menstruacije.Menstruacije su joj u razmaku od 28-32 dana.
Hvala doktore.

Dejan Šakoronja, dr. med.

U vrijeme očekivane menstruacije, nikako ne prije.

Barbara205

Pozdravhappy
Ovako imala sam nezasticeni spolni odnos sa ejakulacijom , bio je to 14. Dan ciklusa a menstruacija mi obicno traje 24-28 dana,7 sati nakon odnosa popila sam escapelle, jako sam prestrasena pa me zanima kolika je mogucnost da ce sve biti kako treba i da ce tableta djelovati? Hvala vam puno!

caz10

Bok,
Djevojka i ja imali smo odnos u plodnim danima i pukao je kondom , ali izvadio sam ga odmah i nastavio s novim ,odnos je trajao jos nekih 7,8 minuta. Ima li straha od trudnoce i potrebe za pilulom? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Barbara šansa nije velika no ništa nije stopostotna zaštita.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Cez, ako nije bilo ejalkulacije, beće doći do trudnoće.