Kontracepcija

Važne informacije o kontracepciji - obavezno pročitati

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ivanica to sve morate postaviti pitanje svojoj ginekologici koja vam je predložila takav način uzimanja.
Iskreno ne razumijem takav način uzimanja.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Luda13 mala odgovorio sam vam.

Ivanica90

Hvala na odgovoru te bi vas jos htjela pitati nesto,buduci da sam u prvoj poruci ove teme procitala da ako se tableta ne uzme prvog dana ciklusa nego bilokojeg drugog dana, 2 tjedna mora se koristiti dodatna zastita,mislite li mozda da to vrijedi i za mene?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vrijedi svakako.

iva_iva8

Bok!
Prije malo manje od mjesec dana sam počela piti jaz pilule. Danas sam popila treću bijelu (placebo) pilulu, ali krvarenje još nije počelo. Svaki dan sam uzimala u isto vrijeme pilulu i nijednu nisam zaboravila. Postoji li mogućnost da sam trudna? Mogu li koristiti test na trudnoću iz ljekarne ili drogerije? (tj, utjeće li uzimanje pilula na potencijalno lažno pozitivan ili negativan test na trudnoću?)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Doći će. ne radi se o trudnoći.

Violet87

Dobar dan
Nedavno sam stupila u odnose s deckom.Ciklus mi traje 27-32 dana.Koristili smo kondom,nije svrsavao u mene i izbjegavala sam odnos od 10.do 22. dana ciklusa.Jos uvijek sam paranoicna po pitanju nezeljene trudnoce.Takodjer,decko se zali da mu kondom "ubija osjecaj",iskusniji je od mene i zvijek je praktikovao prekinuti snosaj,ali zaista ne zelim pristati na to.Razmisljam o kontracepcijskim tabletama.Redovito vjezbam,ispravno se hranim,nisam pusac niti konzumiram alkohol.U obitelji imam slucajeva karcinoma dojke.Nedavno sam radila nalaze i sve mi je u granicama:KKS,SUK,transaminaze,trigliceridi i holesterol.Da li ostati na kondomu (odnose praktikujemo 2-3 puta tjedno) ili preci na kontracepcijske?Strah me svih nuspojava,da li mogu ucinka imati one s nizom koncentracijom hormona.Ginekologa svakako planiram posjetiti ali zelim cuti i Vase misljenje.Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na tržištu postoje ultra niskodozazžni preparati . Svakako ako krenete uzimati savjetujem neke od njih .
To je opcija za Vas.

easyA

Imam 20 godina i jako neredovite cikluse te sam zbog toga pocela piti pilule, ovo mi je prvi put. Ginekologinja mi je prepisala yaz, menstruacija mi je bila 11.10 i trajala 6 dana, međutim otkako je zavrsila imam smedi iscjedak koji je dosta obilan, pristice sam uvijek imala ali sada ih imam i vise nego obicno pa me zanima dal je to normalno i trebam li se obratiti ginekologinji za neke jace pilule? Hvala unaprijed,pozdrav! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je tijekom prve kutije uzimanja. Nastavite s uzimanjem dalje.

krijeka

Pozdrav! 4 godine pijem lyndinette 20 te sada planiram trudnoću. Zanima me da li je, i koliko, potrebna pauza od prestanka uzimanja do začeća s obzirom da mi je jedna ginekologica rekla da pauza nije potrebna, a druga da treba pauzirati tri mjeseca? Napominjem da sam prije uzimanja pilula imala dosta neredovite menstruacije.

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Par ciklusa je dovoljno.

krijeka

To znači da se treba pauzirati?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakle 2-3 ciklusa ne uzimajte pilule i onda možete krenuti s trudnoćom.

Majstaa

Poštovani,koristim diane-35 i ovo mi je sad druga tura. Juče(četvrtak) sam greškom uzela pilulu za četvrtak koja je ustvari bila zadnja pilula u blisteru. To sam danas tek shvatila kad sam htjela da popijem pilulu za petak. Hoću li onda ovu koja mi je ostala za četvrtak da popijem zadnju da ne bi skraćivala ciklus ili da ju ostavim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da, tako napravite.

majamaja94

Postovani,
Na pocetku poslednjeg ciklusa sam pocela piti Yaz kontracepcijske pilule.
Na papa testu mi je naznacen velik broj leukocita pa sam dobila Orvagil antibiotik i vaginalete.
Zanima me, da li Orvagil smanjuje dejstvo pilula?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje.

Noke

Postovanje, vec cetvrti mjesec pijem Diane i jucer mi je bio 10-i dan 4 blistera, medjutim umjesto u 12.00 ja sam zaboravila tablete te sam je popila tek u 21.00 kad sam dosla kuci sto znaci sa zakasnjenjem od 9 sati. Inace pijem tacno na vrijeme. Danas sam popila po ustaljenoj semi u 12.00. Da li je umanjena ucinkovitost zbog tog jucerasnjeg zakasnjenja od 9 sati ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštita nije umanjena. Nije prošlo više od 12 sati.