Kontracepcija

yasmin

Natalija Beljo, dr. med.

mala _mare Da nakon predkida su plodnije, iscjedak i bolnost u grudima je uobičajena pojava kod pijenja OHC.

mjia_z Promjena klime se odrazi na ciklus tako da počnite s novim pakiranjem.

phontas Obično je pauza nakon 5 godina , ali vi s obzirom na nalaz možete piti dalje.

milala

Poštovana doktorice,

pijem yasmin dvije i pol godine, i sad sam odlučila prestati,
stoga me zanima kakve simptome mogu očekivati nakon što ih prestanem piti?

Hvala

milala

Poštovana doktorice,

pijem yasmin dvije i pol godine, i sad sam odlučila prestati, stoga me zanima kakve simptome mogu očekivati prestankom pijenja?

Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

kroz 2-3 mjeseca trebati ce proći da se ciklus regulira pa jedino budite spremni da će mjesečnice coći u drugačije vrijeme od onog pod OHC.

milala

Prije nego što sam počela uzimati yasmin trpjela sam užasne bolove pred mengu( za vrijeme uzimanja yasmina nisam imala bolove).
Da li će se nakon što prestanem piti yasmin ti bolovi pred mengu opet javiti?

Hvala

ambrica

poštovana doktorice,
pijem yasmin od 1.8. od prvog dana menstruacije. to mi je prvi put da yasmin uopće koristim i koristim je najviše zbog toga što imam jednu cistu i mikrocistične jajnike, te prištiće (vjerovatno od ciste) . otkad sam dobila menstruaciju do danas nisam bila spolno aktivna jer nisam na ljetovanju s dečkom. menstruacija mi je trajala 4-5 dana kao i inače, inače nemam nekih bolova i tako je bilo i ovaj put, nisam primjetila nikakve nuspojave osim što su mi grudi malo osjetljive, no nakon tih 4-5 dana imala sam smeđi iscjedak (mislila sam kraj mensturacije i tako imam nekad i inače) no imam ga još uvijek. već je 18.8 a ja još uvijek imam iscjedak (smeđi), malo svaki dan. možete mi napisati jel to neka nuspojava i da li trebam na pregled što prije budući da sam na moru i nisam bilzu svog ginekologa. unaprijd hvala!

koka_88

Postovana doktorice
Pila sam pilule logest 2 mjeseca i posto mi nisu nikako odgovarale,ginekolg mi je preporucio da prestanem piti logest i predjem na yasmin.Tako da sam jedan mjesec pauzirala i od prvog dana menstruacije pocela da koristim yasmin.Pila sam ih redovno,svako vece oko 19-20 h i nikad mi nije bila veca vremenska razlika od sat vremena u uzimanju tableta.Nisam pila nikakve antibiotike,nikakve lijekove uopste,niti sam povraca,niti imala proljev,a nisam nikad zaboravila popiti tabletu.Medjutim,mene zabrinjava to sto mi je danas peti dan pauze,a ja jos nisam dobila menstruaciju.S logestom sam dobivala drugi ili treci dan.Da li je to sasvim normalno ili se trebam zabrinuti?Mislim da su sanse gotovo nikakve da sam trudna,jer smo ja i partner koristili pored tableta i kondom.Pa me zanima da li bezveze panicim ili se vec trebam zabrinuti?

Mjau

Poštovana doktorice,
kontracepciju koristim 5 godina bez prekida i trenutno sam na Yasmin tabletama.

Zbog odlaska na more, tablete sam prestala uzimati tjedan dana ranije od predviđenog (u kutijici je ostalo 7 tableta). Mengu sam dobila 4. dan nakon prestanka pijenja tableta i bila je povećano obilnija od prijašnjih. Osmog dana sam ih opet počela piti te odmah nastavila sa novom kutijom koju sam završila 17.08. Očekivano sam mengu dobila opet 4. dan ali je jako rijetka. Bolovi i napuhnuti trbuh nisu izostali kao simtomi menge.

Međutim, 1.08 (tokom pijenja tableta) primjetila sam pojačani bijeli iscjedak. To je preraslo u vaginalnu upalu sa vrlo gustim, bijelim iscjedkom bez mirisa, i bez pečenja pri mokrenju, ali uz svrbež usana. Upala se potpuno smirila za 3 dana i dobila sam uredno mengu (sad mi je 3.dan).
S dečkom prakticiram povremeni seks bez kondoma, no bez ejakuliranja u mene.

Zanima me ukoliko sam jednom zaboravila popiti tabletu tokom ciklusa, jel bi ova slaba menga i upala mogle biti znak da sam u drugom stanju?
Htjela bih kupiti test za trudnoću, no pošto još imam mengu, kad bi ga mogla napraviti?

Unaprijed zahvaljujem na savjetu.

Natalija Beljo, dr. med.

milala DA

ambrica Ne trebate se brinuti to je u redu na početku pijenja tbl.

koka_88 sigurno ste sad već dobili mjesečnicu.

Mjau Ne , treba test imali ste mjesečnicu , a i ciklus prije se kratili.

anka222

Postovana doktorice, u nedelju 22.8 predvecer sam imala spolni odnos sa deckom. Nismo koristi zastitu, decko kaze da nije siguran da li je svrsio u mene ili ne, misli da mu je "malo" izletilo...

25.8 sam otisla kod doktorice koja mi je prepisala Yasmin tablete, no nisam ih u mogucnosti kupiti prije sutra ujutru. Vrijedi li mi popit tablete 72 sata poslije sexa?

Sto se tice plodnih dana 8.8 sam dobila menstruaciju koja je trajala 5 dana do 12.8...

Natalija Beljo, dr. med.

Ne potrebno je popiti unutar 72 sata iako po nekim novim saznjanima može i nakon 72 , ali ja se držim unutar 72 sata. Tako da ih kupite.

gaga40

poštovana doktorice
yasmin tablete pijem već 7 meseci mogu reći da mi izuzetno prijaju smanjio mi se apetit, koža mi je bolja,... sve u svemu veoma sam zadovoljna. medjutim pre nekoliko dana otišla sam na more i posle nekoliko dana snčanja i kupanja pojavio mi se osip svuda po telu osim na licu i vratu. plašim se da to nije reakcija na yasmin tablete zbog izlaganja suncu i slanoj vodi.

Natalija Beljo, dr. med.

Jesu , to su promjene - reakcija na sunce . Nista kada se vratite nestati će.

puffcuff

Poštovana,
Pijem Yasmin 3 mjeseca i svaki put sam redovno popila tabletu. No, jučer sam je zaboravila popiti te sam danas uzela dvije. U pakiranju su mi je ostalo još 5 tableta. Zanima me da li mogu dalje nastaviti normalo ih piti i napraviti pauzu od tjedan dana nakon što potrošim trenutno pakiranje, i da li je potrebna dodatna zasštita određeno vrijeme. Na dan kada sam zaboravila popiti tabletu nisam imala spolni odnos. Znam da je rješenje za ovakvu situaciju priloženo u uputama Yasmona, no ne mogu ih naći.
Unaprijed vam hvala na pomoći.

Natalija Beljo, dr. med.

Popijte do kraja i pauza po shemi.

Yoyo

poštovana doktorice,

koristim yasmin tablete i obicno pocinjem sa novom kutijom cetvrtkom navecer. no ovaj put sam zaboravila poceti sa novom kutijom i sad kasnim 2 dana. ukoliko pocnem danas, znaci promjenim pocetak uzimanja, da li je smanjena zastita?

Natalija Beljo, dr. med.

Ne znam koliko ih dugo pijete pa koristite dodatnu zaštitu ovaj ciklus.

Yoyo

Koristim ih bez prekida već 5 godina.
I još jedno pitanje, da li sad pijem dok ne zavrsim kutiju, ili da zavrsim kao i inace, dakle ostat ce mi dvije tablete.

Hvala unaprijed!

Natalija Beljo, dr. med.

Ako želite imati isti dan početka mjesečnice onda nemojte popiti zadnje dvije.

Beagle

Pilule jasmin uzimam dve godine. Medjutim, sada sam uspela da izgubim jednu pilulu. Interesuje me kako treba da nastavim da ih uzimam?