Kontracepcija

yasmin

Natalija Beljo, dr. med.

Ne.

lalalalala

Poštovana doktorice!
Zanima me da li Yasmin tablete mogu utjecati na pojavu bubuljica? Prije nikada nisam imala problem s tim osim kratko u pubertetu. Yasmin koristim već dva mjeseca i ovaj drugi mjesec su mi se počele pojavljivati bubuljice nakon kojih ostaju crvene fleke duže vrijeme. Da li je to prilagođavanje organizma na Yasmin pilule pa će vremenom prestati, ili da prestanem sa korištenjem ovih pilula? Usput, imam 19 godina.
Hvala unaprijed!

Natalija Beljo, dr. med.

Ako bi se to nastavilo i sljedeći ciklus prekinite piti .

D.Egen

Poštovana,
Ja sam nakon redovite kutije yasmina, a kako bih odgodila menstruaciju, nastavila piti iduce pakovanje bez pauze od 7 dana. Od dugog pakovanja sam popila 19 tableta i napravila puzu od 7 dana, u kojem periodu sam imala krvarenje kao i obicno, kada tablete pijem normalno. 8 dan sam zapocela novo pakovanje. Zanima me da li je kontracepcija djelotvorna. Obzirom da sam citala ako se pakovanje prekine ranije da bi kontracepcija mogla biti smanjena, no ne znam da li to vrijedi i u slucaju uzimanja 2 mjeseca bez pauze.
Unaprijed zahvaljujem.

Natalija Beljo, dr. med.

Ništa se nije promjenilo , zaštita je ostala ista.

wiki_5

Poštovana,
pijem yasmin tablete skoro 2 godine, nikad nije bilo problema. Ovaj mjesec sam pogriješila jer par dana nisam uzela tablete na vrijeme nego tek sljedeći dan, i došla mi je menstruacija dok sam još pila tablete, to je bilo 15.siječnja. Zadnju sam tabletu popila jučer (25.1.), a meni menstruacija još traje (nešto između menstruacije i iscjetka), pa me zanima jel se trebam brinuti, hoće mi trajat dok god ne počnem piti novu kutiju (2.2.) ili bi trebala prestati ranije?
Zahvaljujem na odgovoru

Natalija Beljo, dr. med.

Sad nemojte raditi pauz nego nastavite sa novom kutijom. Ako se ne bi smirivalo javite se ginekologu.

D.Egen

Poštovana doktorice,
Imam jos dva pitanja..
Citala sam na vasem forumu da se yasmin pilule mogu piti konstantno bez pauze od 7 dana, tj. da ona uopce nije potrebna, osim ako dodje do krvarenja tijekom uzimanja pilula. Da li to znaci da ja mogu uzimati jedno pakovanje za drugim, pa ukoliko dodje do tockastog (probojnog ili kako vec) krvarenja napravim pauzu, bez obzira na to u kojem djelu pakiranja tableta te kasnije samo nastavim piti to isto pakovanje?

I vezano uz moje pitanje od prije par dana (a i ovo iznad): kako je moguce da dok pijem pilule normalno, ne smijem izostaviti niti jednu pilulu jer bi mogla "dati jajnicima vremena da se aktiviraju" a u slucaju pijenja kutija uzastopno mogu bilo kada prekinuti na 7 dana i to se nece dogoditi? Ja sam nakon 40 pilula za redom napravila pauzu i dobila krvarenje nakon 3 dana u trajanju od 4 dana, te nastavila iduce pakovanje.Vi ste rekli da je zastita ostala pouzdana i da je to uredu. Ali ne znam da li je moguce da se u vrijeme krvarenja (pauze) dogodi ovulacija obzirom da se ne radi o standardnom ciklusu od 21 dan.

Nadam se da nisam previse zakomplicirala.
Unaprijed zahvaljujem.

Natalija Beljo, dr. med.

Da bi to shvatili zašto u vrijeme pauze nema ovulacije morati ćete detaljno proučiti menstrualni ciklus , a ja ću ukratko objasniti da u tih 7 dana dobijete mjesčnicu koja je nastala zbog pada hormona ( od pilula) i da nema ovulacije u tom ciklusu jer pijete OHc. Znači imate mjesečnicu bez ovulacija ( to se kod nekih poremečaja zna javiti u osoba koje i ne piju OHC.) Zato sam rekla da je zaštita ostala ista.Tek kad ne pijete kroz 1-2 ponovo se uspostavlja vaš prirodni ritam i počinje ovulacija.
Mnogi misle da ako nema ovulacije da ne bi trebalo biti ni mjesečnice što nije točno.
Što se tiče kontinuiranog pijenja OHC možete to je vani trend da žena ima u godini 5 krvarenja. U slučaju jačeg krvarenje u tom periodu prekinite, smatrajte to mjesečnicom , napravite pauzu i nakon toga, 8 dan ponovo isto.

lalalalala

Poštovana doktorice!
Ja bih sutra trebala početi sa uzimanjem treće kutijice Yasmina, ali kako sam imala nekih zdravstvenih problema u poslijednje vrijeme pijem antibiotike pa me zanima da li mogu početi sa uzimanjem Yasmina sutra. Tablete koje pijem su slijedeće: Etol FORT, Flonidan i Augmetin. Pored toga koristim i Neodeksacin kapi za oči i Chloromphenicol Krka mast za oči. Sve ovo bih trebala piti još narednih 7-10 dana.

Još jedno pitanje, nevezano za ovo iznad. Da li postoji mogućnost da mi je zbog Yasmina koljeno natečeno i nisam baš u mogućnosti da hodam normalno, a i ostali zglobovi me bole ?

Natalija Beljo, dr. med.

Možete početi samo mi koristite 10 dana dodatnu zaštitu. I koljeno nije od OHC.

bambita86

Pozdrav!

Prije 4 godine pila sam Yasmin godinu i pol, uistinu bez ikakvih simptoma, kao da ih nisam ni pila. Nakon godinu i pol napravila sam pauzu do nedavno kada sam se opet odlučila za pilule. Ginekolog mi je prvo savjetovao Yaz što mi nije odgovaralo pa sam prešla na Yasmin. Pijem ih već pola godine i ne osjećam se kao i prvi put kada sam ih pila, menstruacije su mi bolne, ten se ništa posebno nije pročistio(premda i nemam nekih problema sa tenom), a ono što me najviše muči je to što su mi ruke jako odlakavile, jednostavno ne vidim povezanost s ničim drugim osim s pilulama. Nažalost, imam ginekologicu koja nije previše susretljiva(u potrazi sam za novom!), pa nemogu s njom o tome popričati- da li bi eventualno trebala promijeniti pilule i zašto mi tijelo sada na iste pilule reagira drugačije. Inače, radila sam krvne pretrage i sve je u redu.

Hvala puno na odgovoru!

hana21

Postovana doktorice,

ovaj mjesec sam pocela piti prvu kutiju yasmina i vec 18. dan krvarim,slabije nego inace,,uz to mi se poceo javljati svrbez po ramenima i nogama koji sam dosad ignorirala jer nije dugo trajao, no zadnjih par dana sat i pol nakon sto popijem pilulu se javi i poprilicno je neugodno,nema nikakve otekline ili nekog izrazajnog crvenila vec samo svrbi i danas mi je prvi dan da taj svrbez traje cijeli dan,,molim vas pomozite sto da radim jer pokusavam cijeli dan doci do svoje ginekologice no ne javlja se.

Unaprijed hvala!

nemica

Poštovana doktorice!

Pijem Yasmin gotovo šest mjeseci. U uputama sam pročitala da se mjesečnica može pomaknuti nekoliko dana unaprijed ako novu kutiju počnemo uzimati nekoliko dana ranije nego inače.
Primjerice, imam vjenčanje u petak, a dan prije toga trebam dobiti mjesečnicu i zato bih je htjela pomaknuti nekoliko dana unaprijed jer obično drugi dan menstruacije imam užasne grčeve.
Ako obično s novom kutijom započinjem u ponedjeljak, mogu li je početi uzimati recimo u petak i na taj način pomaknuti ciklus?
Je li to opasno? Kakvo je vaše mišljenje o tome?

Hvala najljepša!

jelena_

Poštovana doktorice,
koristim Yasmin kontracepcijske pilule i zbog upale grla doktorica mi je prepisala antibiotik Klavobel. Zanima me, može li djelovanje tog lijeka smanjiti učinkovitost Yasmina?
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru! Lijep pozdrav!

majchy

Poštovana doktorice,
bila sam kod ginekologa i ustanovljeno je da imam jako malu maternicu i jako male jajnike. Dobila sam Proveru 5mg od 15-25dana ciklusa 2x1 , pitanje je kako ja uzimam te dvije tablete , da li je bitan vremenski razmak i da li ih uvijek moram piti u isto vrijeme? kada cu dobiti menstruaciju nakon Provere?
Zatim, kada dobijem menstruaciju pocinjem s Yasminom, 3 mj dakle 3, 4 i 5mj. I sada me zanima, jer morat cu nakon yasmina vadit spolne hormone, hormone idem vadit onaj ciklus kada vise ne pijem yasmin, dakle 6mj. U 5mj dobijem menstruaciju nakon yasmina, zatim vise ne pijem i u 6mj vadim krv? jesam li u pravu, malo me kolicina informacija zbunila
Oprostite ako je zbunjeno napisano
unaprijed hvala

Natalija Beljo, dr. med.

bambita86 Vaš org. je drugačiji od onoga od prije 4 godine tako da Vam sada Yasmin ne odgovara. S obzirom na dlakavost bih preporučila da probate sa Yaz-om.

nana21 Prekinite piti i napravite jetrene enzime.

nemica Ne, ne možete biti bez OHC 5 dana, ono što možete je da prije prestanete piti pa dobojete mjesečnicu , odnosno najbolje bi bilo da ne radite ovaj ciklus pauzu već nastavita piti i tako preskočite mjesečnicu za ovaj mjesec.

jelena Koristite dodatnu zaštitu.

majchy

Poštovana doktorice,
bila sam kod ginekologa i ustanovljeno je da imam jako malu maternicu i jako male jajnike. Dobila sam Proveru 5mg od 15-25dana ciklusa 2x1 , pitanje je kako ja uzimam te dvije tablete , da li je bitan vremenski razmak i da li ih uvijek moram piti u isto vrijeme? kada cu dobiti menstruaciju nakon Provere?
Zatim, kada dobijem menstruaciju pocinjem s Yasminom, 3 mj dakle 3, 4 i 5mj. I sada me zanima, jer morat cu nakon yasmina vadit spolne hormone, hormone idem vadit onaj ciklus kada vise ne pijem yasmin, dakle 6mj. U 5mj dobijem menstruaciju nakon yasmina, zatim vise ne pijem i u 6mj vadim krv? jesam li u pravu, malo me kolicina informacija zbunila
Oprostite ako je zbunjeno napisano
unaprijed hvala

bambita86

Hvala Vam na odgovoru,

ali Yaz sam već pila, kao što sam napisala, i nisu mi odgovarale, zato mi je ginekologica preporučila Yasmin. Smatrate ako bi počela sa Logestom ili nekom drugom kontracepcijom osim Yaza da bi se dlakavost povećala još više?

Zahvaljujem na odgovoru!

Natalija Beljo, dr. med.

majchy Svakih 12 sati , mjesečnica bi trebala doći 2-3 nakon zadnje tbl. Točno ste shvatili kada trebate vaditi hormone.

bambita, Ne ne bi se pojačalo , ali za njega je navedeno da djeluje na to.