Kontracepcija

yaz

AST_girl

Poštovani, zanima me da li mogu odgoditi menstruaciju na dva tjedna? Koristim Jaz kontracepciju i baš kad planiram na more trebala bih dobiti menstruaciju pa me zanima da li ju mogu odgoditi i na koji način?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Popijte sve aktivne tablete, bijele bacite. Nakon popijenih svih aktivnih iz prvog blistera nastavite samo s novim blisterom.

Znatiželjna:p

Poštovani,
Ovo mi je prvi mjesec da pijem kontracepciju yazz i dobila sam menstruaciju 27 dan ciklusa, tj jos nisam popila 27 tabletu nego bi ju danas navečer trebala popit i sad me zanima dal da bacim te 2 bjele tablete i počnem s novim blisterom ili da popim jos te 2 bjele pa nastavim dalje s novim blisterom?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je normalno. Bijele su neaktivne, placebo. Ne bacajte neg popijte danas i sutra bijele a u ponedjeljak krenite s novim blisterom.

tontabubili

Nakon 24'popijene tablete uzela sam novi blister da odgodim menstruaciju na 6 tableti javilo mi se lagano krvarenje i tako vec 4 dana samo itjutra i poslije stane...tablete sam nastavila piti....jel je to sad menga ili sta i dali sam zasticena

Dejan Šakoronja, dr. med.

Probojno krvarenje. Zaštićena ste i nastavite dalje s uzimanjem do kraja.

alexis1982

Pijem Yaz tablete vise od godinu dana, jutros sam popila 22. tabletu iz pakovanja ( pijem ih u 6 ujutro). Nakon toga sam imala dijareju( uhvatila me neka crijevna viroza). Uplasila sam se da se tableta nije apsorbirala pa sam oko 15h popila jos jednu tableti. Vise nemam dihareju. Moje pitanje je da li da nastavim nirmalno piti ostatak tableta ili da preskocim bijele tablete i pocnem sa novim pakovanjem? Sto je bolje i sigurnije? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Popijte aktivne do kraja i bacite bijele a onda novi blistrer.

AA1111

Poštovani,

jučer sam popila prvu tabletu yaza-a (novog blistera, inače ga pijem već 4 godine) i prvu tabletu amoksicilina (1000 mg). Utječe li amoksicilin na yaz i trebam li koristiti dodatnu zaštitu (jer u uputstvima piše da može smanjiti učinak oralnih kontraceptiva)??

Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tijekom uzimanja koristite za svaki slučaj dodatnu zaštitu premda isti ne spada u skupinu koja umanjuje učinak pilula.

ivy31

Poštovani,

ovaj mjesec sam započela s uzimanjem yaz pilula. Prvu pilulu sam popila 1. dan menstruacije tijekom kojeg je krvarenje bilo oskudno. Iako je u prijašnjim ciklusima drugi dan uvijek nastupalo obilnije krvarenje ovaj put, iako je sad vec treći dan ciklusa, krvarenje je i dalje vrlo slabo te vise smeđkasto. Da li je to normalna nuspojava na početku uzimanja pilula?
Unaprijed hvala na odgovoru!
Srdacan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenje je slabije zbog uzimanja yaza. Sve je normalno. Nastavite s uzimanjem i naviknite se na takve menstruacije.

AA1111

Poštovani,

pijem yaz više od 4 godine i nikada nisam imala nikakvih problema. Ovog mjeseca mi je menstruacija bila jako kratka (dan i pol, a inače traje 3-4 dana). Počela sam ponovno krvariti na 15. tableti novog blistera (krvarenje je dosta jako, kao menstruacija). Zvala sam svog doktora koji mi je rekao da nastavim piti yaz i dođem kroz dan-dva do njega ako ne prestane. Tako sam sljedeći dan bila na pregledu i doktor je rekao da mi je sluznica zbog uzimanja yaza jako stanjena te je zbog toga došlo do krvarenja. Rekao je da prestanem piti yaz i pijem estrofen 1mg svakih 12 sati (to je bilo u četvrtak) te da u ponedjeljak (sutra) ponovno dođem na pregled (do tad bi trebalo krvarenje stati i promijenit će mi vrstu kontracepcijskih pilula). Međutim, to krvarenje ne prestaje (popila sam 6 tbl estrofena do sad, a on je rekao da bi kroz 2 dana trebalo stati).

Trebam li biti zabrinuta zbog toga? Može li doći do kakvih drugih problema zbog toga? I koje nove kontracepcijske pilule preporučujete ukoliko ću ih smjeti dalje nastaviti piti?

I još jedno pitanje, pošto mi je yaz također jako pomogao u mojim problemima sa aknama na licu, hoće li se nakon prestanka uzimanja vratiti na staro (znam da nije baš vaše područje, ali...)?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Javite mu se ponovno. Nove tablete, s obzirom na akne, Diane ili Belara.

mondrian

Dobar dan!molim vas za savjet..danas sam od svoje ginekologice dobila recept i podigla yaz tablete...i krivo sam nesto procitala u uputstvima i popila tabletu bez da imam menstruaciju.kako da ih sada dalje pijem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

S prvim danom iduće menstruacije.

MAJA31

Pijem Yaz tablete već duže vrijeme i dogodi mi se da mi se pojavi smeđkasti iscjedak između menstruacija. Naručena sam k ginekologu pa me zanima dal taj smeđi iscjedak može utjecati na rezultat papa testa ili bi bilo bolje odgoditi pregled?
hvala..

anam21

Postovani, doktor mi je propisao cipralex, yazz pijem vec tri godine! Zanima me da li cipralex ima ikakvog utjecaja na kontracepciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Maja ne utječe na rezultat papa testa. Spoting krvarenje je od pilula. Ne trebate brinuti.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Anam nema.