Kontracepcija

yaz

Znatiželjna:p

Poštovani,
Prije 9 dana sam pocela piti kontracepcijske pilule yaz (s prvim danom ciklusa), inace sam imala menstruciju po 6 dana, a ovaj put 4... Nakon toga sad vec 5 dana imam nekakav krvavi iscjedak nalik menstruaciji, ali u punoj manjoj kolicini... Kada mi je ginekologica pisala recept za tu kontracepciju rekla je da je moguce to krvarenje, ali samo dan-dva i da se zbog toga nemoram brinut, al meni to vec traje 5 dana i vec me pocelo zabrinjavat, moje pitanje je dal znate zasto bi to moglo bit i dal da odem do ginekologice?

noriko

Postovani,dobro vece. Pijem yaz vec 5 mjeseci . Ovih dana pocela sam novo pakovanje, i trecu tabletu zaboravila sam popiti na vrijeme,tacnije trebala sam popiti u 12 u podne a ja sam je popila u 4 ujutro(znaci zakasnila sam nekih 4 h od onih dozvoljenih 12h da se zakasni) , i posle toga imala nezasticen odnos, a jos uvijek mi pomalo traje ciklus.. zanima me da li sam bila zasticena? i da li da popijem nesto dodatno,npr escapelle ? unaprijed hvala na odgovoru.Laku noc

Dejan Šakoronja, dr. med.

Znatizeljna, radi se o spotingu kod započinjanja uzimanja pilula.
Nastavite dalje uzimanje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Noriko, ne treba ništa samo sedam dana dodatne zaštite.

MCML

Pozdrav. Imala sam mjesecnicu 6.7. , trajanje kao i obicno, 4-5 dana.. pocela sam pit jaz pilule, i nisam imala nikakvih nuspojava.. pila sam ih do 19.7 , kad sam otisla na more i zaboravila ih, a dole ih nisam mogla uzeti bez recepta ( koji nisam ponijela ) , dakle pilulu nisam popila 20, i 21.7 ujutro obicno pijem, da bih navecer 21.7 ponovo prokrvarila, krvarenje mi je bilo jako prva dva dana, dok je danas vec slabo, gotovo nikako... zanima me zbog cega sam ponovo prokrvarila, da li postoji mogucnost trudnoce ( svaki odnos sam imala uz dodatnu zastitu tj. kondom ) , ili je to zbog promjene klime ili zbog prestanka pijenja tableta..
hvala unapried

Svetlana992

Poštovani, pijem yaz tablete i sinoc zbog manjka sna sam popila lexilium, pa da li on moze umanjiti djelovanje pilula ?

noriko

Postovani,oprostite molim vas.. vec sam vam maloprije pisala,da sam izostavila pipulu,ali ustvari kako sam ovih dana u nekoj poslovnoj zurbi, ja sam juce popila greskom dvije.. danas je srijeda i ja posto sam juce popila pilulu od srijede ne znam sta da radim.. Da li da danas popijem onda od cetvrtka ?? jer ako ne popijem izostavicu jedan dan.. molim vas na odgovoru..pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mcml zbog prestanka uzimanja pilula nastupilo je krvarenje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svetlana, može. Ali ne pijete ih svakodnevno stoga se neće ništa dogoditi.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Noriko, popijte dalje od četvrtka . Ne preskačite.

Svetlana992

Dakle da ne brinem, da mi djelovanje pilule nije umanjeno,posto imam seksualne odnose svakodnevno, a ionako sam popila samo pola lexiliuma ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kao što sam rekao. Ne brinite.

MCML

oprostite na smetnji, opet ja.. znaci 100% ne postoji mogucnost trudnoce ni u kom slucaju? i kad bih ponovo mogla zapoceti s novim blisterom?
pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

S prvim danom iduće menstruacije.

gothic girl

Ovo je moja poruka sa prethodne strane: gothic girl

Poštovani, jako sam zabrinuta pa bih vas molila ako možete da mi odgovorite na pitanje.

8-og i 9-og ovog mjeseca sam imala nezaštićen odnos. 11-og sam zaboravila popiti tabletu (deveta tableta u blisteru) i popila je sa 18h kašnjenja. Moje pitanje je - koliki je rizik od trudnoće i kako da nastavim dalje da pijem tablete? Da li da preskočim bijele iz ovog blistera i počnem odmah sa novim pakovanjem? Trebam napomenuti da sam i sinoć imala odnos bez zaštite.

Hvala Vam unapred.

Odgovorili ste da šansa postoji, dalje odnosi uz dodatnu zaštitu i da odmah pređem na novi blister. U međuvremenu sam bila kod svog ginekologa, rekao je da kutiju popijem do kraja, ukoliko uslijedi menstruacija, sve je u redu. E sad. Meni je danas uslijedila menstruacija na tačno 28-i dan kao i uvijek otkako pijem Yaz. Menstruacija je praćena blažim grčevima na području malog stomaka. Natečena sam, imam sve simptome normalnog PMS-a, sem natečenosti grudi. Menstruacija je smeđe boje, no prilikom tuširanja sam primijetila komadiće tkiva kao i kod svake menstruacije, ali me brine zašto je samo smeđa? Doduše, jeste se jutros rano pokazala prava krv.

Moje pitanje je, da li je ovo lažna menstruacija ili je moguće da je takva zbog velikog stresa kroz koji sam prolazila poslednjih 10-ak dana?

Hvala lijepa!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Ne brinite. Ne radi se o trudnoći.

noriko

Postovani,dobar dan.. vec sam vam pisala,ali posto sam ovih dana zabrinuta moram opet. Pijem yaz pilule vec 5 mjeseci, i sada pijem pilule iz drugog reda ali prosle nedelje dok sam pila pilule iz prvog reda sam greskom popila 2 pilule (5 i 6stu) i imala nezasticen odnos,ali takodje za vrijeme odnosa mi je trajao i ciklus cak i dan poslije..ono sto me ovih dana zabrinjava su grudi jer me bole!? sta to znaci? da li je moguce da sam trudna? unaprijed zahvalna na odgovoru,pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da niste trudna. Bol u grudima posljedica je uzimanja pilula i nekad se javlja.

succi

Postovani,
Nakon dvije godine koristenja yaz pilula, bez ikakvih problema, ovaj ciklus su mi se pocela pojavljivati krvarenje u tragovima. Naime kao i svaki mjesec dobila sam svoju menustraciju na vrijeme, trajala je ovaj put dosta krace, a 11 dan ciklusa sam imala krvarenje prilikom seksualnog odnosa (normalnog seksualnog odnosa, ne grubog), nakon toga sam imala opet krvarenje u tragova, tj smedje tragove uz bolove u predjelu desnog jajnika. Zanima me sta moze biti uzrok?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o spotingu probojnom krvarenju zbog uzimanja pilula.
Ne brinite.