Kontracepcija

Yaz pilule

Natalija Beljo, dr. med.

Postoji mogućnost da se zanese čak imate i jedan topic gdje se jedna forumašica javila da ima bebača od 9 mjeseci . Ako uzimate Yaz redovito i bez zaboravljanja nema trudnoće. Apetit se može povečati od YAZ-a.

vedrich

pa uzimam svaki dan, ali se desi da nekad uzmem u 19h a nekad u 21h zbog faksa i slicno... jel to znaci neredovito :/?

vedrich

ispricavam se, jos mi jedna stvar nije jasna... moja sestra pije Yasmin, ja Yaz... moje tablete imaju manji udio hormona od njenih... kako je onda moguce da je pouzdanost zastite jednaka i kod njenih i kod mojih tableta jednaka ako kod mene ima manje hormona? jel nije onda njena zastita pouzdanija? mislim ako su hormoni stvar zastite :S

Natalija Beljo, dr. med.

To je u redu nije velika razlika. Šta se tiče odnosa (doza) hormona pouzdane se i jedne i druge stvar je u kombinaciji hormona u tbl. Yasmin i Yaz su oba niskodozirna kontraceptiva, tako da jedino velika je razlika između njih u usporedbi sa Diane 35, Cilest i Triquilar koji su prve generacije OHC pa imaju više doze.

Pijem prvu kutiju yaza i pilule pijem svaku večer prije spavanja u isto vrijeme....kako se bliži doček nove godine,i s obzirom da planiram popiti koje piće zanima me mogu li kad počnem s drugom kutijom početi pilule piti ujutro umjesto navečer?Hoće li zbog te promjene doći do npr.iscjedka ili krvarenja?
S obzirom da sam pušač,od kad pijem yaz smanjila sam na 5 cigareta dnevno..da li je to uredu?

Natalija Beljo, dr. med.

Možete , ali neka razmak ne bude više od 12 sati.

Jučer sam popila 17.pilulu navečer prije spavanja i probudila sam se u 3 ujutro i bilo mi je lagano mučno...par minuta kasnije mi je srce počelo kucati jače nego inače i to je potrajalo 10-ak min...sam me lagano probada oko srca,ali više s desne strane nego s ljeve i boli me u gornjem dijelu leđa.Da li je to znak da moram prekinuti sa pilulama i što može biti ako ih sad prekinem a da ne dovršim kutiju?
Inače uopće nisam imala nikakve nuspojave,čak ni smeđi iscjedak,a sad me je ovo prestrašilo.

ameliie

Poštovanje,
imam 19 godina i prije 3 mjeseca sam pocela sa uzimanjem Yaz kontracepcije,ali mi ginekolog nije dovoljno objasnio o cemu se tocno radi, prije toga sam uzimala Triquilar,ali sam imala glavobolje pa sam prestala nakon 1. mjeseca, sad nemam nikakve nuspojave.
naime,nakon prvog blistera Yaza sam pogrijesila u uzimanju bijelih-placebo tableta jer sam dobila menstruaciju nakon 1. popijene bijele tablete i onda nisam nastavila piti bijele misleci da odmah trebam poceti piti novi blister kao kod prvog uzimanja (dakle od 1. dana menstruacije)...to me zbunjuje i dalje..pa je moje pitanje; trebam li piti bez prekida,neovisno o danu dolaska menstruacije, redom sve tablete? pocela sam novi blister od 3. dana menstruacije (dakle nisam pila placebo tablete 2 dana ), imala sam spolni odnos 2. dana menstruacije,dok nisam pila placebo pa me zanima postoji li mogucnost da tada nisam bila zasticena i da sam sada mozda trudna jer je to prvi puta da je decko ejakulirao u mene. muci me to dosta s obzirom na to da znam da se ipak moze ostati u drugom stanju cak i za vrijeme menstruacije..
nemam nikakve znakove trudnoce,osim sto nisam imala krvarenje za vrijeme ovulacije ovaj mjesec (prethodna 2 mjeseca sam imala slabo krvarenje i procitala sam da je to normalno prvih par mjeseci) danas mi je 17.dan ciklusa i 15.dan kako uzimam tablete...ispricavam se na opsirnom objasnjenju i unaprijed se puno zahvaljujem na odgovoru jer sam pod stresom zbog nezeljene trudnoce i nekih drugih razloga pa sam poprilicno rastresena. Hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

kika _23 Ako se ponovi prekinite ih piti.

amellie Da, svakako pijte bijele tbl. Nemojte se brinuti nastavili ste odmah sa novim blisterom tako da je bila zaštita.

Pijem yaz i danas mi je 20.dan ciklusa(prvo pakovanje).Prije 2 dana mi je počeo lagani smeđi iscjedak a danas ga ima već dosta,izgleda mi kao prvi dan menstruacije samo što je smeđe.Znači li to da sam ja već dobila menstruaciju prije vremena i da je neću dobiti na bijelim pilulama?Kako da sad nastavim piti pilule?Imam joj 6 aktivnih pilula(danas pijem 20.-u).

vedrich

Zbog cega se moze desiti da u vrijeme placebo tabletica ne nastupi krvarenje, ako iskljucimo trudnoću da nije ?

Ispričavam se,krivo sam napisala.Imam još 5 aktivnih tableta,a ne 6.
Hvala Vam unaprijed

Natalija Beljo, dr. med.

Nastavite piti dalje, ako bi se pojačalo popijte preostale roze , preskočite bijele i počnite novi blister.

vedrich

Mene zanima zbog cega sve mjesecnica moze izostati na bijelim tabletama ako iskljucimo trudnocu odnosno sve se redovito pilo kako pise....
Ja sam panicar po prirodi, popila sam trecu tabletu veceras a jos nista i strah me....

Lili23

Poštovana dr.,
Yasmin sam pila 3 godine,a Yazz 1 g.Zbog vađenja hormona radi suhog oka morala sam napraviti pauzu 1 mj.Posljednja mjesečnica bila je 18.11. odmah po prestanku uzimanja Yazza.Ovaj mjesec mjesečnice još nema.Posljednji pregled kod ginekologa bio je 22.10. nalaz je glasio endometrij 8 mm,oba ovarija sitnocistična,uredne veličine.
Pregled je bio za vrijeme uzimanja Yazza.U pauzi imala sam 3 odnosa prekinutog snošaja,odmah po prestanku uzimanja pilula i 12.12.Ovaj ponedjeljak pojavio se iscjedak gust,grudast ,rastezljiv žučkast sa malomalo krvi.Od tada ništa.Posljednjih par dana bradvice su mi dosta bolne.Strah me je da nisam trudna?Zašto još nema mjesečnice?
Prije uzimanja kontracepcije ciklusi su mi bili oko 32 dana,a dva puta krvarenje je bilo izazvano Dabrastonom.Imam li ikakve simtome trudnoće?Hvala.

Natalija Beljo, dr. med.

vedrich Kako mjesečnica nastupa kad org registrira pad hormona koje ste unosili ; ako je u org. još dovoljna kol. neće biti mjesečnice .Obično na sljedećoj kutiji dode.

Lili23 Kako ste prestali piti za očekivati je da će kasniti , ali imali ste odnose tako da ako možete napraviti test.

vedrich

I evo na trećoj bijelo pojavi se krvarenje ali jako malo tj. jucer (u petak) cijeli dan tako, kazem malčo krvarenja jer je to meni vise licilo na smeđe nego na krv... i danas nista ... jel to nesto nije u redu ili ? :/ danas trebam novi blister navecer

yaz1

Poštovana doktorice!

Nakon obavljenih svih pretraga doktorica mi je preporučila uzimanje tableta Yaz. Pročitavši uputu shvatila sam da moram iste početi piti prvog dana ciklusa. Međutim, prije početka ciklusa sam dobila spotting koji je bio dosta jak i duže je trajao nego obično i kojeg sam zamijenila sa redovnim ciklusom. Nakon 4 dana je prestao i sad sam opet dobila krvarenje. Trenutno sam na 9 danu pijenja pilula, pa sad neznam da li da prestanem piti tablete ili da nastavim ovako kako je?

hvala unaprijed na odgovoru!!

Natalija Beljo, dr. med.

vedrich Dobro, krvarenje ne mora biti obilno tako da slobodno nastavite sa novim blisterom.

yaz Na početku uzimanja normalan je spotting tako da pijte dalje po shemi.

pepetiti

Poštovana doktorice!
Imam jedno pitanje... Pila sam Yaz 4 mjeseca, onda sam imala pauzu od mjesec dana (jer sam izgubila pilule), sad kad sam počela ponovo piti Yaz dobila sam mjesečnicu nakon popijene 4 placebo tabl. i mjesečnica je trajala samo 2 dana i to vrlo, vrlo oskudno.. Ima li razloga za brigu? S tim da tablete pijem s razlikama od nekih 4-5 sati...

Nazad
Naprijed