Kontracepcija

Yaz pilule

Natalija Beljo, dr. med.

Glavobolja da , ali nažalost ostali simptomi ne.

moai

Poštovana, uzimam Yaz tablete, međutim u subotu (20.11.) propustila sam jednu (bila je 7.tableta iz blistera), kada sam to shvatila u nedjelju u običajeno vrijeme za uzimanje tablete, popila sam dvije odjednom (onu za subotu i onu za nedjelju). Zanima me kolika je vjerojatnost trudnoće? Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Koristite mi dodatnu zaštitu narednih 7 dana (znači ovaj cijeli tjedan) i sve će biti ok.

Natalija Beljo, dr. med.

Kako pauza traje 7 dana u tom periodu nastupi krvarenja koje može biti i zadnji dan , a može se desiti da i ne dođe. Vi 8 dan nastavite piti dalje po shemi.Naravno ne smijemo sumnjati na trudnoću( pili ste tbl. redovito).

lela2504

Hvala na odgovoru. Imam još jedno pitanje. Jel postoje neke tablete ili nešto drugo osim lubrikanta koji bi spriječili suhoću rodnice ili bi bar ublažili suhoću?

eridanis

Poštovana, trenutno sam na prvoj kutiji yaza.
Uzimam i ciprinol zbog uretritisa, a budući da on sadrži ciklosporin, moram li koristiti kondom zbog eventualnog smanjenog učinka pilule?
Također u uputstvima za taj lijek ne piše baš ništa o kontraindikacijama s pilulom :/

Natalija Beljo, dr. med.

lela2504 Nažalost nema.
eridanis Koristite ovaj ciklus dodatnu zaštitu.

eridanis

Hvala na brzom odgovoru, ali još me jedna stvar brine.
Počela sam uzimati Yaz 11.11., s prvim danom mjesečnice, a imala sam odnos 12., s tim da je dečko ejakulirao unutra.
Antibiotik sam počela piti 16.
Mjesečnica mi naime još uvijek traje, a jučer je bila malo obilnija.
Trebam li se brinuti oko trudnoće?

Natalija Beljo, dr. med.

Ne.

Matea345

Krenula sam piti prvi put yaz pilule 23. na 4. dan ciklusa, pijem ih u isto vrijeme, sinoc je decko svrsio u mene, jesam li zasticena od trudnoce ili da uzmem pilulu za dan poslije?

Natalija Beljo, dr. med.

Ne znam zašto Vam je ginekolog rekao da počnete od 4 dana , a nije Vas upozorio da u tom slučaju je potrebno koristiti dodatnu zaštitu tako da bih savjetovala da ne pijete dalje da pričekate krvarenje i da onda od prvog dana mjesečnice počnete piti.

oglas.ivana

Poštovanje doktorice,

počela sam piti Yaz 1. dan menstruacije, danas ću popiti 12. tabletu (to mi je 1. blister), još uvijek mi menstruacija traje. nije obilna, ali onako je isjedak smečkasto krvavi.
Da li je to normalno?

Hvala na odg, pozdravček!

Matea345

Postovana,
Koristili smo zastitu, ali je kondom pukao, pa zato i pitam da li trebam uzeti pilulu za dan poslije ili sam zasticena od trudnoce?

Natalija Beljo, dr. med.

oglas.ivana Da, to je u redu na početku uzimanja.
matea 345 Savjetoval bih pililu za dan poslije.

Justanyone

Zanima me mogu li antibiotici poput Silapena utjecati na djelovanje OHK-a? Pila sam ih tri dana. Ako utječu, koliko dugo? Jesam li zaštićena tek početkom novog blistera ili kako to ide?

Natalija Beljo, dr. med.

Nisu za sve dokazali da smanjuju djelotvornost OHC pa mi ginekolozi preporučamo u prva tri tjedna da se koristi dodatna zaštita.

Justanyone

Ja se ispričavam što gnjavim, ali ginekolog mi tu nije bio baš jasan. Ja naime pijem Yaz već 2 mjeseca, i neprestano imam smećkasti iscjedak, što mi je doktor rekao da je normalno prva tri mjeseca. Sad, mene zanima bi li se to za vrijeme uzimanja placeba trebalo povećati, ili se i takav manji iscjedak može "uzeti" kao normalno prijelazno krvarenje, tj. menstruacija?

Poly

Poštovana doktorice,

Pijem Yaz od srpnja. Prošli mjesec sam zaboravila popiti zadnju aktivnu pilulu i odmah počela piti 4 bijele. Menstruaciju sam dobila za vrijeme druge bijele pilule. Ovaj mjesec sam zaboravila popiti 20. pilulu, ali sam je nadoknadila drugi dan i konzultirala se s ginekologom koji mi je rekao da pijem sve kao i obično. Da li je moguće da je djelovanje popustilo? (Danas pijem treću bijelu pilulu i još nisam dobila menstruaciju)

Poly

Poštovana doktorice,

Pijem Yaz od srpnja.
Prošli mjesec sam zaboravila popiti zadnju aktivnu pilulu i odmah počela piti 4 bijele. Menstruaciju sam dobila za vrijeme druge bijele pilule. Ovaj mjesec sam zaboravila popiti 20. pilulu, ali sam je nadoknadila drugi dan i konzultirala se s ginekologom koji mi je rekao da pijem sve kao i obično. Da li je moguće da je djelovanje popustilo? (Danas pijem treću bijelu pilulu i još nisam dobila menstruaciju)

Natalija Beljo, dr. med.

Justanyone Za vrijeme placebo tbl. će doći mjesečnica tako da još malo izdržite spotting krvarenje.

Poly Zaštita je i dalje prisutna.