2 pitanja

dada1122

u osmom sam tjednu trudnoce. Vec imam 3godisnje dijete koje pohadja vrtic. Nisam prebolila varicele i sad strahujem da mi ih kcer ne 'donese' iz vrtica. Postoji li kakva pretraga da se utvrdi imam li imunitet ili postoji kakvi cjepivo? Napominjem da sam mnogo puta bila izlozena (brat, sestra,...) ali ih ipak nisam prebolila
Moje drugo pitanje odnosi se na kozmetiku. Inace koristim niveinu anticelulitnu kremu s L-carnitinom. Mogu li je s obzirom na tudnocu i dalje koristiti?
Unaprijed hvala na odgovorima i srdacan pozdrav

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
prvi dio pitanja možete razriješti javite li se na Infektološku Kliniku gdje vam mogu odrediti protutijela na varicella virus. Što se drugog dijela pitanja tiče, ne čini mi se da bi s upotrebom te kreme trebalo biti problema, ali za detalje je sigurno najbolje da se obratite proizvođaču.