Aspirin

Anazenjs

Poštovani,

U 7. sam sedmici trudnoće. Doktor mi je propisao da dnevno uzimam aspirin 100 mg kao prevenciju od moguće trombofilije. Prošla trudnoća je rezultirala kasnim pobačajem; pretpostavka je da je u pitanju slabost grlića. Test na trombofiliju nisam radila. Da li bi rezultati testa na trombofiliju bili mjerodavni kada bih sad uradila taj test? Da li je štetno kontinuirano uzimati aspirin tokom trudnoće? Zahvalna sam na vašim odgovorima. Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
aspirin 100 nije štetan u trudnoći. On dobro djeluje na cirkulaciju smanjujući koagulabilnost krvi. Smanjuje rizik od preeklampsije (povišen tlak u trudnoći) i od prijevremenog poroda. Testove na trombofiliju možete uvijek učiniti.