Bartholinijeva žlijezda

Branka

Poštovana dr. Kupešić,

Molim Vas da mi napišete nešto više o ovoj žlijezdi, zašto natiče, te kako se liječi (da li je potrebno liječiti i supruga)?

S poštovanjem,

Branka

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Branka,
Bartolinijeva žlijezda smještena je u području vanjskih usana, točnije između mišićja urogenitalne regije. Kroz izvodni kanal ove žlijezde može doći do uzlazne upale, zbog čega cijela usne otiče i bolna je na dodir. Od uzročnika upale mogu se javiti gonoreja, streptokoki, stafilokoki i brojni drugi čimbenici. U slučaju produljenih i neliječenih upala izvodni se kanal progresivno sužava, te se može postpuno zatvoriti, zbog čega inflamirana (upaljena) žlijezda poprima cističan oblik. U akutnoj se fazi upala liječi antibioticima, a u kroničnoj fazi kirurškim zahvatom. U slučaju akutne faze bitno je otkriti uzročnika i ciljano ga liječiti (oba partnera).

Branka

Poštovana dr. Kupešić,

Zahvaljujem Vam na odgovoru i molila bih Vas ako mi možete još reći da li je prisustvo STAPHYLOCOCCUS AUREUS u nalazu mikrobiološke pretrage uzrok upale ove žlijezde?

S poštovanjem,

Branka

Doc dr. sc. S. Kupešić

poštovana gospođo Branka,
Doista Stafilokok može biti uzrokom ove neugodne upale, te ako je ovaj mikroorganizam izoliran u obrisku perinealne regije, to će Vam omogućiti primjenu ciljane antibiotske terapije.

antonija666

Moze li se prenositi spolnim putem, ako da zasto?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tko se može prenjeti spolnim putem?

Josephyna

Poštovani dr,
prije 4 dana ginekologica mi je napravila inciziju Bartholinijeve žlijezde i uvedena mi je terapija Cefalinom pa nakon toga Medazolom. Zanima me koliko je potrebno da rez zaraste i koliko dugo se preporučuje izbjegavati odnose.
Također, žlijeda je i dalje povećana, opipljiva i bolna na dodir, ima li potrebe da se javljam ginekologu s obzirom da nisam naručena na kontrolu?
Hvala unaprijed i srdačan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trebala bi zarasti za tjedan dana a ista se smanjiti nakon što završite s antibiotskom terapijom.
No kod apscesa žlijezde mora se napraviti marsupijalizacija , operativni zahvat a ne samo incisija jer se istom problem brzo vrati.

thegirlgirl

Pozdrav, prosli tjedan primjetila sam peckanje na podrucju ulaza u rodnicu i imala gusci bijeli iscjedak, koristila sam Plimycol kremu. Prije dva dana sam prestala s koristenjem, a danas sam primjetila da mi je lijeva mala usna jako natekla, i to nekako vise u gornjem dijelu. O cemu se radi? Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

O gljivičnoj upali vanjskog spolovila. Sugeriram i vaginalete Plimycol 3 večeri i apstinencija od odnosa. Dalje mazati izvana.

Zabrinutaklinka123

Postovani doktore, imam problem, odnos nisam imala vise od mesec dana, samo masturbiram, malopre posle masturbiranja sam se istusirala i videla da mi je natekla desna usna, nikad mi se to ranije nije desilo i jako sam uplasena, sta da radim? Ne boli me uopste, ponekad me svrbi i to je to..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Upala ili iritacija vanjskog spolovila. Hladni oblozi lokalno ili brona kiselina da umanji otok.

amigdala

Postovani, nakon 4-5 mjeseci ponovno mi je nateknula zlijezda na intimnom podrucju. Dr me je upozorila na mogucnost ponavljanja, naime na tom mjestu imam kvrzicu za koju mi je dr rekla da je nastala uslijed epiziotomije, odnosno prerezivanja odvodnog kanalica zlijezde i da to jedino mogu rijesiti kirurskim putem. O kakvom se kirurskom zahvatu radi, je li ga moguce odraditi bez hospitaliziranja?

Otok je izuzetno bolan, promjera cca 2 cm, onemogucava sjedenje i hodanje - postoji li mogucnost da si olaksam?

Unaprijed hvala na odgovoru i lijep Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kod čestih upala bartolinijeve žlijezde sugerira se u akutnoj fazi marsupijalizacija. Ako se upala vrati radi se ekstirpacija / odstranjenje/ cijele žlijezde.

Lolica144

Poštovani dokotre, danas tokom dana sam primjetila da me boli na podrucju lijeve stidne usne, dok sjedim, malo sam čitala po forumu i mislim da mi je upaljena Bartholinijeva žlijezda, trenutno nisam u mogućnosti ići svojoj doktorici. Mogu li se bolovi ikako ublažiti?
Nema oteknuća ni kvržice samo neugodna bol. Molim Vas za pomoć. Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nema otekline onda se ne radi o upali Bartolinijeve žlijezde. Probajte namazati Canesten ili Bepanthen kremom ili stavljajte obloge od borne vode ili Rivanola.

morigan

Poštovani doktore,
Jučer sam na stidnoj kosti, na usmini (vanjski dio), dakle gdje rastu dlake, primijetila ispupčenu kvržicu bijele boje. Tvrda je i čini mi se puna gnoja. Izgleda mi kao bubuljica, čir, ne mogu točno odrediti. Ne peče, ne boli, jedino malo žulja u sjedećem položaju (stalno nosim uske traperice) te kada koristim toaletni papir. Molim Vas, možete li isključiti kondilome ili genitalni herpes? Imam 44 godine te čestu suhoću vaginalnog područja. Može li ta suhoća biti uzrok pojave ove bubuljice ili već tog nečeg (ne znam kako bi to nazvala)?
Puno Vam hvala.
Isprepadana

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o upali folikula dlake. AKo proces konfluira potrebna je ekspulzija gnoja. Ne radi se o genitalnom herpesu.

zabrinuta79

Postovani,
prije neki dan dok sam se depilirala napipala sam zlijezdu u velikoj usmini velicine zrna graska. Ne otice, ne boli, samo kad je pritisnem malo, nije crvena. Ne nalazi se blizu malih usana vec po sredini velikih.
Da li se radi o Bartholinijevoj zlijezdi ili necem drugo?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Lojna žlijezda ili upala folikula dlake. Ne radi se o upali Bartholinijeve žlijezde.