cervikalni bris

sabrina

Štovana doktorice,

u Vašim odgovorima spominjete cervikalni bris i ciljani cerv. bris. Zanima me da li je to ista stvar ili postoji razlika, a ako postoji, kakva?

Puno hvala !

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
cervikalni bris se može učiniti u ginekološkoj ambulanti i podrazumjeva određivanje stupnja čistoće u svrhu orjentacije postoji li lokalna infekcija. U slučaju infekcije Trihomonasom ili gljivične upale takav pregled je dostatan za uvođenje terapije. Za razliku od upala ove prirode, Chlamidijske infekcije ne mogu se prepoznati kako klinički tako uzimanjem Papa testa već se preporuča ciljani cervikalni obrisak. U slučaju da se sumnja na kompliciranu infekciju uvijek je bolje uzeti cervikalni obrisak na ciljane uzročnike kako bi se moglo provesti fokusirano antibiotsko liječenje.

maja1309

Poštovani, 15.5.2013 sam imala spontani pobačaj.
Moj ginekolog mi je na kontrolnom pregledu iza toga rekao da uradim nalaz CB i TORCH.
Zanima me šta podrazumjeva CB? samo bris cerviksa?

Budući ću bris raditi privatno i o svome trošku, htjela bih uraditi sve briseve.
Molim vas možete li mi nabrojati koje sve briseve da uradim?

HVALA i LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o cervikalnim brisevima: aerobi, anaerobi, ureaplasma, mikoplasma i klamidija.
Skupe su to pretrage savjetujem ipak da se javite svome primarnom ginekologu.

maja1309

Hvala vam na odgovoru.

Moj primarni ginekolog dao mi je uputnice i za CB i TORCH, međutim stanje u bolnici u Mostaru, BiH je katastrofalno.
Nemamo toaletnog papira, a o reagensim za navedene briseve da ne govorim, nema ih već mjesec dana, niti se zna kad će ih biti.
Situacija je gora nego za vrijeme rata "92.
Hvala Bogu pa sam u mogućnosti platiti, inače....
Hvala vam i LP.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

puskinova

Poštovani

Nije mi jasna jedna stvar.Danas su mi stigli rezultati Cb i Vb,dala mi dr.da ih uradim zbog ranice na grlicu.Mislila sam da se putem tih briseva odredjuje da li u organizmu postoji neko od bakterija Ureaplasme,Mikroplase i klamidije..Medjutim,kod mene na razultatima pise da patogene bakterije u Cb i Vb nisu izolovane kao i da u mikrobioloskoj kulturi nema gljivica iz roda kandide.
Trichoas vaginalis -nije nadjen.
Da li ovo ujedno znaci da sam negativna i na pomenute 3 bakterije ?
Na salteru niko nije hteo da mi objasnjava sta to znaci,a kod dr.idem tek za 10dana.

L.P

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ni jedna bakterija nije izolirana. Nalaz je uredan.