Duphaston i krvarenje

www

Poštovani dr.

Imam 36 godina, majka jednog djeteta. Uzv i papa test uredni (prije godinu dana). Pijem duphaston radi bolnih ovulacija. Pijem od 15. dana ciklusa do 25. dana ciklusa.

Moje pitanje: menstruaciju sam imala 3.1.2018. a, 17.1. sam počela piti duphaston. Danas 19.1. sam dobila svježe krvarenje. Jednu sam dozu sinoć preskočila no jutros sam uzela duphaston redovito.

Uslijed čega je došlo krvarenje 17.dana ciklusa, a uzimam duphaston? Imam i bolove poput ovulacije tj .menstruacije? Je li moguće zbog preskočene doze?

Hvala

www

Zaboravila sam u pitanju (postu) prije napomenuti da već 5 dana pijem antibiotike Klavocin i Medazol radi upale zuba, imaju li oni kakvog utjecaja na krvarenje? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s redovitim uzimanjem, moguće da je do krvarenja došlo zbog propuštene doze. Antibiotici nisu utjecali na to.

www

Puno vam hvala na odgovoru,

Duphaston sam nastavila piti odmah i dalje.Znači bila je propuštena samo jedna doza. Možete mi samo reći koji je inače razlog krvarenja (poput menstrualnog) 17. dan ciklusa pod terapijom Duphastona? Njega pijem kako sam navela od 15. do 25.dana ciklusa zbog bolnih ovulacija.

Ugodan dan

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno se radi o tzv. probojnom krvarenju zbog relativnog manjka hormona. To bi značilo da je sluznica maternice 'predebela' ('previše je ima') za tu koncentraciju hormona koju dobijate preko tableta i stoga dolazi do ljuštenja sluznice. To je česta pojava prilikom uzimanja hormonske terapije i ne predstavlja ništa opasno.

Jenica

Postovani, pila sam duphaston tablete pred dvije menstruacije 10 dana a zatim odmah nakon zadnje menstruacije 8 dana kada mi je doktorica rekla da ih prestanem koristiti jer mi je polip nestao zbog kog sam ih koristila. Zadnja menstruacija mi je bila 10.06. ja sam prestala sa duphaston 18.06 i evo danas 29.06. sam dobila. Ujedno koristim polygynax vaginalete jer imam jos malo upale. Mozete li me molim Vas savjetovati sta da dalje uradim? Hvala unaprijed na odgovorima.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dalje nije potrebna nikakva terapija. Pričekajte iduću menstruaciju. Samo ukoliko naredne menstruacije ne bi dolazile na vrijeme savjetujem da uradite analizu hormona.