endometrij

Daria

Poštovana!
Pregled ultrazvukom mi je pokazao da imam tanak endometrij iako sam bila u sredini ciklusa. Koristim oralnu kontracepciju od svoje 20 godine s prekidima (Stediril M., Cilest), poslijednjih godinu dana Triqvilar. Redovno idem na preglede i radim papa test. Menstrualni ciklusi su mi pravilni i krvarenja normalna. Isto tako mi je rečeno da imam male jajnike (29mm x 13mm). Imam 26 godina, nisam rađala do sad i zabrinulo me je to što mi je liječnik rekao da bi mogla imati problema s začećem. S obzirom da je stanjivanje endometrija vezano uz učinak oralne kontracepcije da li je to ipak normalno? Hvala.

Daria

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Dugotrajna uporaba oralne kontracepcije može dovesti do prolaznih promjena ginekoloških struktura koje se manifestiraju kao stanjenje endometrija i manji volumen jajnika. Ukoliko uzimate kontracepciju ove promjene se smatraju poželjnim učinkom kontraceptiva koji pokazuje da nemate ovulacijske cikluse. Prema tome Vaš nalaz se smatra normalnim, te se očekuje da ćete po prekidu primjene oralne kontracepcije uspostaviti regularan ovulacijski ciklus.

evana085

Poštovanje,

krajem prošle godine operiran mi je laparaskopski lijevi jajnik zbog endometrija cca 6x5 cm, nakon čega sam 6.mj pila Duphaston, na zadnjem pregledu doktor je bio vrlo optimističan, markeri ca125 nakon prva 3 mj. sa 98 pali su na 26, a nakon još 3 mj. na 20, sljedeća kontrola je za 4 mjeseca, a u međuvremenu nikakva terapija. Zanima me da li u međuvremenu mogu piti kontracepciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana mislili ste na endometriom a ne na endometrij svakako. Marker vam je sada normalnih vrijednosti. Svakako savjetujem kontracepciju jer na taj način smanjujete mogućnost da se endometrioza vrati.

anamarija345

Postovani,
Molim vas za komentar UZV nalaza, uterus je u AVF-u, E.pravilan , 3mm, desni jajnik 23*21, lijevi jajnik 20*13. Ginekolog je takodjer rekao da jajnici miruju, znaci li to da nema folikula i da se nedavno nije desila ovulacija?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na osnovu iznesenog ne mogu znati. Nema opisa folikula.
Koliko vam je godina? Jajnici u generativnoj dobi su 3x2 cm, dakle čine mi se malim.

anamarija345

Nema opisa folikula ni u nalazu, 23 su mi godine, ali pijem kontracepcijske pilule vec godinu dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da li ih nema uopče ili nisu opisani to morate pitati ginekologa!
Koji je razlog bio da uzimate pilule? Kontracepcija ili nešto drugo?

anamarija345

Da, kontracepcija i policisticni jajnici.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je nalaz uredan, jer da nije kolgea bi vam sigurno napomenuo.