ginekologija

Vesna

Hysterectomia radicalis sec.Piver ll cum adnexectomia bil.
Lymphadnenectomia pelvica
Operirana sam 01.06.01,nalazi su u redu i ja se dobro osjećam.
Za mjesec dana moram ići na grijanje, pa me zanima koje stvari ili radnje su mi dozvoljene(kupanje, pranje suđa....itd) ?
I koju hranu moram jesti radi bržeg oporavka?

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo Vesna,

Nakon ovakvog radikalnog zahvata preporuča se pošteda od težeg fizičkog napora, te sami morate ocijeniti koji Vas od kućanskih poslova ne zamaraju. Svakako, ne preporuča se dizati nikakav težek teret, niti izlagati se psihičkim i fizičkim naporima. Nakon zaraštanja rane (naročito ako nema komplikacije u smislu infekcije rane, te ukoliko se rana brzo "suši"blunk možete se slobodno kupati. Što se tiče prehrane, to mora biti lako probavljiva hrana koja obiluje vitaminima. Mogu se prepočiti i dodaci hrani u smislu multivitaminskih tableta, napitaka ili sirupa.

Tijana783

Postovani doktore
Radila sam PAPA test i vadila vaginalni bris i sve je u redu,da li znaci onda da sam zdrava i da nemam brige?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zdrava ste što se tiče vrata maternice i rodnice.

norit

Poštovani, sestra mi ima 13 godina , prvu menstruaciju je dobila prije godinu dana. Imala je redovno svaki mjesec , no u zadnjih mjesec i pol dana dobiva svaka 2 tjedna. sto moze biti razlog tome? Aktivna je sportasica pa me zanima da li je mozda fizicki napor razlog ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je. Ali svakako prije da se radi o anovulacijskom ciklusu u njenoj dobi. Obično je potreba terapija gestagenima. Svakako neka se javi na dječju ginekologiju.

Luc27

Poštovani!
Prošlo je 8 mjeseci kako sam uzimala diane 35 tj. već dva mjeseca ne pijem ništa od kontracepcije. Menstruaciju mi kasni već tjedan dana, a bilo mi je rečeno da je moguće da sad jedno razdoblje neću imati mensturaciju. Pa me zanima dali je to istina i dali je moguće da sam trudna?

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je i jedno i drugo. Napravite test na trudnoću.

Langelinalj

Postovani,molim za hitnu pomoc. Spolno sam aktivna sa svojim partnerom,bez zastite ali nikada nije ejakulirau u mene. Zadnja menstruacija mi je bila prosli mjesec,dosla 7.2 . Danas je vec 10.3 a moje menstruacije jos nema,iako su uvijek bile redovite. Ne osjecam nikakvu bol u jajnicima,niti ikakvu bol u grudima kao sto bih osjecala prije ciklusa. Znate li mozda do cega je doslo?

Dina313

Poštovani, imala sam operaciju tumora na pankreasu 12.02.2015., gde je glava pankreasa uklonjena. Sada ne dobijam prvu menstruaciju, a kasni mi nedelju dana, a kod ginekologa imam zakazano tek za dve nedelje, pa me interesuje da li je to normalno da mi posle takve operacije kasni ili postoji razlog da brinem? Znam da nije trudnoća u pitanju pošto sam imala poslednju menstruaciju neposredno pred odlazak u bolnicu. Hvala unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Langelinaj, napravite prvo test na trudnoću.Ako je negativan ,o uzrocima izostanka menstruacije pročitajte u prijašnjim postevima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dina, nakon operativnog zahvata moguće je imati jedno vrijeme neuredan ciklus. Ako ste spolno aktivna napravite test na trudnoću.

Dobar dan.
Imam 16 godina i imam pitanje u vezi mojih ciklusa.Imam vec 6 godina menstruaciju ali nikada mi ne dolazi na vrijeme, nema je po 40 i vise dana te kad dode imam jake bolove.Trajanje je 6 dana.
Sto da radim?
Prijateljice mi govore da posjetim ginekologa.
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, javite se liječniku. Potrebno je uraditi analizu hormona i odrediti terapiju. Kod neregularnih i bolnih ciklusa najčešće se propisuju oralni kontraceptivi.

Milica rs

Pozdrav,da li možete da mi protumačite ove nalaze?Da li je sve u redu?Unapred hvala.
: Rezultat: Referentna vrednost:
N20201007MPNX
Datum rodjenja: 06.05.1987
Hormoni
Prolaktin 475
Imuno-hemiluminiscentna metoda 102-496 mIU/L
Estradiol 44,99
Metoda:Imuno-hemiluminiscencija Folikularna faza 26,7-156,0 pg/ml
Faza ovulacije 48,1-314,0 pg/ml
Luteinska faza 33,1-298,0 pg/ml
Postmenopauza 5,0-49,9 pg/ml
Trudnoća -prvi trimester 154-3065 pg/ml
Trudnoća -drugi trimester 1561-18950
pg/ml
Trudnoća -treći trimester 10030->30000
pg/ml
FSH 8,2
Metoda:Imuno-hemiluminiscencija Folikularna faza 3,5-12,5 mlU/ml
Faza ovulacije 4,7-21,5 mlU/ml
Luteinska faza 1,2-9,0 mlU/ml
Menopauza 25,8-134,8 mlU/ml
LH 7,0
Metoda:Imuno-hemiluminiscencija Folikularna faza 2,4-12,6 mlU/ml
Faza ovulacije 17,0-77,0 mlU/ml
Luteinska faza 0,0-14,7 mlU/ml
Menopauza 7,7-58,6 mlU/ml
Progesteron 0,18
Metoda:Imuno-hemiluminiscencija Folikularna faza 0,057-0,893 ng/ml
Faza ovulacije 0,121-12,0 ng/ml
Luteinska faza 1,83-23,9 ng/ml
Menopauza <0,05-0,126 ng/ml
Trudnice - prvi trimestar 11,0-44,3 ng/ml
Trudnice - drugi trimestar 25,4-83,3 ng/ml
Trudnice - treći trimestar 58,7-214 ng/ml
Testosteron 0,60
Metoda:Imuno-hemiluminiscencija 0,06-0,82 ng/ml
Radjeno treći dan ciklusa.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale. Pretpostavljam da ste hormone odredili između 3. i 5. dana ciklusa. Sve je u redu, samo što bi se hormon pogesteron trebao odrediti 21. dan ciklusa, jer se on luči nakon ovulacije, a ovulacija se dešava oko 14. dana ciklusa.

Iva2020

Večer.. Želim pitat u vezi planiranja druge trudnoće nakon poroda mrtvorođenče... Što bi sve od pretraga trebalo obaviti.. Znam da će doktor reć Al da pitam i ovako.. I kolko bi nakon toga trebala doć menstruacija pošto je prošlo već skoro mjesec i pol a još nisam dobila. Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, osim uobičajenih pretraga savjetovao bih da uradite sve mikrobiološke briseve, TORCH test i testove na trombofiliju. Menstruacija bi trebala nastupiti nakon 6 do 8 tjedana.