hormoni

Ristovski

Dobar dan ...dobila sam nalaze stitnjace i hormona dali mi mozete pomoci KONCENTRACIJA HORMONA REZULTAT JEDINICA REFERENTNI INTERV
rezultat jedinica ref.interval dehidroepiandrosteron sulfat-so4 9,2 umol/L 2,6-13,9
TSH3rd IS 2,09 mIU/L 0,35-4,94 estradiol 263 pmol/1 -folekularna faza -77-921
FT3 4,42 pmol/l 2,63-5,70 folikulstimulirajuci hormon 4,2 1U/1-FOLEKUL.. 3,0-8,1
FT4 11,33 pmol/L 9,01-19,05 luteinizirajuci hormon 2,1 1U/1 2,4-6,6 ANTITJELA NATIREOIDNU PEROKSIDAZU (anti-TPO) (s)progresteron 0,4 nmo1/1 0,3-1,0
<0,16 IU/mL <5,61 (s)prolaktin(8-9h) 298,3 mIU/1 108,0-557,1
globin koji veze spolne hormone 24,7 nmo1/1 19,8-155,2
antimilerov hormon 18,76 pmo1/L 0,53-52,48
adrostendion 3,17 ng/ml 0,75-3,89 Krv je vadena drugi dan ciklusa posto nisam dobila peredhodnih 7mjeseci menstruaciju...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale.

nnensi

Postovani,

Molim vas za savjet. Dobila sam nalaz spolnih hormona koje sam vadila radi fibroma u dojci, ali i ponekad neredovnih menstruacija iako su svakog mjeseca. Imam 44 godine i dvoje djece. Nalazi su sljedeći: FSH - 25,55, LH 7,11, ESTRADIOL 17, PROLAKTIN 15,51. Moj ljekar smatra da trebam piti cikloproginova. Šta vi milite o tome, s obzirom da nisam sigurna da li da krenem sa tabletama jer nemam nekih baš problema sa ciklusima.

Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi ukazuju na smanjenu funkciju jajnika, tj. menopauzu. Terapija koju Vam je preporučio liječnik može pomoći u otklanjanju perimenopauzalnih tegoba, ali i prevenciji osteoporoze i ateroskleroze. Na Vama je da odlučite. Ukoliko osjećate tegobe poput vrućine, znojenja, nesanice ili ako imate povišen rizik za osteoporozu i kardiovaskularne bolesti bilo bi preporučljivo da koristite terapiju.

nnensi

Postovani,
Hvala na brzom odgovoru. Jos bih samo postavila pitanje, naime kada sam bila na ginekoloskom pregledu bio mi je 9. dan ciklusa i doktor mi je rekao da vidi jedan dobar rad jajnika i folkulu odnosno da je u toku ovulacija. Da li je moguce da su rane ovulacije kod mene u pitanju s obzirom da je ciklus dosta skracen. Da li se u tom slucaju fsh mora mjeriti neki drugi dan ciklusa a ne 2-4 dan.
Hvala jos jednom i izvinite na smetnji.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kako pada funkcija jajnika, tako raste FSH koji 'tjera' jajnik na pojačan rad i upravo zbog toga dolazi do ranije ovulacije i skraćivanja ciklusa.